От началото на юли тази година във Facebook има рекордно много снимки от Слънчев бряг. Причината не е поредното диво парти на Слънчака, а огромното количество водорасли. Един потребител дори си беше направил "снежен човек", но от морската растителност.
Извън шегите много от летовниците започнаха и съвсем сериозно да се оплакват. Водораслите са неприятни и излъчват специфична миризма. Други заподозряха, че морската вода май не е толкова чиста, колкото се хвали правителството.
И докато интензивният цъфтеж на водораслите не означава, че водата е мръсна, той все пак е притеснителен.
Нормално е през лятото на брега да се озовават малки количества водорасли, но не и такива камари от тях. Причината за масовата им поява е рязкото затопляне на времето, което ускорява цъфтежа на растенията.
От фейсбук: Водораслов човек, Слънчев бряг.
— Bobby (@kaliakraX) July 6, 2025
Този народ не може да бъде унищожен. pic.twitter.com/kgVoYBJFcw
Морската вода от своя страна действа като лупа, която допълнително засилва процеса. Нещо повече, зелените водорасли действат на принципа на Мечо Пух - колкото повече има от тях, толкова повече семена освобождават и толкова повече нови водорасли се въдят.
В България явлението може и да не е добре документирано, но Атлантическият океан, особено в Карибския регион, както и Бахамите преживяват нашествието на морските растения за поредна година. Независимо за кой регион говорим, изхвърлянето на големи купчини водорасли тревожи учените.
Прекомерният цъфтеж на водораслите е доказателство за измененията в климата, за тежките суши и за летата, които стават все по-горещи с все по-резки температурни пикове.
При продължителна суша в морската вода се натрупват по-големи количества фосфор и азот, които също спомагат за появата на много водорасли, особено от зелените видове.
Когато се натрупат на брега, водораслите стават още по-вредни. Лошата им миризма не е случайна - при разлагането си растенията започват да отделят сероводород. Потенциално той е опасен за хората при вдишване, а за дребните морски видове като раци, скариди, миди и рапани е смъртоносен.
Големите маси водорасли са вредни и докато плават, понеже блокират слънчевата светлина както за дребните мекотели и рибите, така и за коралите.

В България, а и на много други места ако цъфтежът продължи, концесионерът е длъжен да изчисти растителността от плажната ивица.
Това всъщност е далеч по-деликатна задача, отколкото звучи на пръв поглед. Най-лесно ни се струва на плажа да бъде изнесена тежка техника като булдозери, които да решат бързо проблема.
Те обаче ще допринесат за допълнителното замърсяване на плажа и биха нарушили и без това дисбалансираната екосистема.
Както много често се оказва, и при водораслите най-добрият подход се оказва превенцията.
Заради големите температурни скокове е много вероятно това, което се наблюдава в Слънчев бряг, да се превърне от изключение в правило. Затова в някои световни курорти като например Канкун в Мексико през пролетта навътре в морето се спускат фини прегради.
Те не са много по-различни от преградите, с които се контролират петролните разливи, и пречат на водораслите да стигнат по-топлите и по-плитки води.

Властите в Канкун вече са установили, че веднъж стигнали в плиткото, растенията започват да се размножават неконтролируемо и плажуването става меко казано неприятно.
Пред "Си Ен Ен" от курорта уточняват, че част от уловените водорасли заминават в САЩ, където от тях се извежда микропластмаса и се правят пластмасови изделия.
В Слънчев бряг засега Черно море свърши своята работа и отнесе голяма част от водораслите обратно надълбоко. Само че е въпрос на време измененията в климата и все по-горещите лета да напомнят за себе си именно по този гнусен и миризлив за мнозина начин.