2012: Колкото - толкова

С наближаването на края на всяка година темите за данъци и заплати традиционно стават актуални и често изместват всичко останало от политическия дневен ред. Тази година дискусията за увеличение на заплатите изглежда още по-наболяла, защото в съзнанието на хората е останала погрешната представа, че те не са мръднали през последните две години, а в някои случаи дори са се свили, което е далеч от реалността.

Друга заблуда е, че държавата увеличава заплатите в обществения сектор и това води до ръст в доходите на населението. Общественият сектор обаче е едва 1/3 от частния сектор, а във втория държавата няма особена власт върху движението на възнагражденията.

Средната заплата в страната за първите 6 месеца на 2011 г. е нараснала с 9% в сравнение със същия период на миналата година и това се дължи на частния сектор, където тя расте с 11.8%, докато в обществения напредва с 2.9%.

През цялата 2010 г. заплатите се покачват с 9.7% - с 11.8% в частния и с 5.1% в обществения сектор. Две са водещите причини за този ръст. От една страна той се дължи на чисто счетоводен ефект - работодателите съкращават първо ниско квалифицирани служители, които имат ниски заплати, което води до увеличаване на средното възнаграждение за страната.

От друга страна всяка година се увеличават минималните осигурителни прагове (МОП) за основните икономически дейности, което увеличава декларираните доходи, а оттам - и официално декларираната средна заплата.

Разбира се има и трети ефект - работодателите са доволни от свършената работа и имат възможност да увеличат заплатите на служителите си, което се вижда от данните за постъпилите данъци върху доходите на физически лица в бюджета. Но той е сравнително ограничен.

Кризата прави работодателите предпазливи

На фона на всичко това не са изненадващи резултатите от проучване на Българската стопанска камара (БСК) сред членовете ѝ, което показва, че 55% от участниците в  анкетата няма да увеличават заплатите през следващата година, 29% имат подобни намерения, а 16% все още се колебаят. Причини за високия процент работодатели, които не планират увеличение на заплатите, могат да се търсят както в икономиката, така и в работата на администрацията.

От една страна несигурното възстановяване на глобалната икономика и увеличаващите се рискове от нова рецесия, както и задълбочаващата се дългова криза в редица развити страни създават сериозни пречки пред световния икономически растеж , а оттам - и на България. Това кара компаниите да бъдат по-предпазливи, т.е. дори и да имат свободен ресурс, много фирми биха предпочели да го спестят, вместо да увеличат заплатите.

От друга страна инвестициите през 2010 г. са с 34.1% по-малко от тези през пред-кризисната 2008 г., а за първото полугодие на 2011 г. годишният им спад е 10.5%.

Третата сериозна причина за скептицизма на работодателите са административните решения за минималните осигурителни прагове и ставката на данъци и осигуровки върху труда, които увеличават разходите за труд.

В България МОП се договарят между работодателите и синдикатите по отделните икономически дейности преди началото на всяка година. Ако в някоя икономическа дейност не бъде постигнат консенсус между двете страни или пък няма синдикат, с който да се преговаря, министърът на труда и социалната политика може административно да наложи средното договорено увеличение на праговете по останалите дейности за нея - и обикновено го прави.

В такъв случай работодателите са изправени пред няколко възможност.

Първа възможност - ако бизнесът им изцяло формален и работодателите искат да го запазят такъв, то ще бъдат принудени да увеличат разходите си за труд изцяло за своя сметка.

Втора възможност - в случай че решат, че допълнителният разход е непосилен за тях или че просто не искат да го платят, то ще бъдат принудени да прехвърлят някои работници в неформалния сектор или да ги съкратят.

Трета възможност - ако част от бизнеса на работодателите е в неформалния сектор, то увеличението на МОП ще доведе до запазване на разходите за труд на работодателя, но намаляване на нетното възнаграждение (декларирано и неформално) на заетите.

До момента са договорени по-високи минимални осигурителни прагове по 46 от 81 дейности и средното увеличение е 7%. Най-високи увеличения са договорени при пчеларство, селско стопанство, търговия и туризъм и ако бъдат извадени от сметката, средният минимален осигурителен доход се покачва с 2%, сочат изчисления на БСК.

Ако практиката бъде запазена, средното увеличение от 7% ще бъде наложено на всички икономически дейности и скептичните 55% и колебаещите се 16% от проучването на БСК вече няма да имат избор и ще трябва да увеличат заплати.

Ако питате управляващите, винаги има възможност за увеличаване на заплати. Независимо че консолидираният бюджет продължава да е в дефицит вече трета година, от септември 2011 г. беше увеличена минималната работна заплата (МРЗ) от 240 лв. на 270 лв., което означава допълнителни разходи за държавата както за заплати, така и по други пера, които са обвързани с МРЗ.

Колко тежи

Управляващите, обаче не си дадоха сметка, че увеличеният разход за заплати ще тежи на частния сектор много повече, отколкото на държавния сектор. И всичко това става независимо от факта, че икономиката все още не е започнала да расте в сравнение с предкризисните си нива - тя все още се възстановява, а заетите работни места и свободните такива продължават да се свиват.

Т.е. частният сектор очевидно или е предпазлив, или не разполага със свободен ресурс, за да увеличи разходите си за трудови възнаграждения и всяко административно увеличение на данъци, осигуровки или МОП ще доведе до допълнително свиване на заетите.

Предвид множеството неизвестни пред европейските икономики, ситуацията в САЩ и световната икономика като цяло, едва ли може да се очаква висок икономически ръст на БВП в България през 2012 г.

Това от своя страна е вероятно да доведе и до по-умерен или никакъв ръст на трудовите възнаграждения, заради предпазливостта на работодателите. Дори и да разполагат със средствата, те могат да предпочетат да изчакат, за да видят как се развиват пазарите, вместо да увеличават заплати.

Картината, която виждаме на база на официалната статистика, обаче, ще е най-веорятно съвсем различна и отново ще покаже значителен растеж на заплатите и през 2012 г. Това е така, защото статистиката отразява една алтернативна реалност, заради сериозните административни намеси на пазара на труда по линия на МРЗ и МОП.

На фона на силно консервативните настроения на работодателите за увеличение на заплатите, традиционното увеличение на осигурителните прагове от началото на годината , както и вече случилият се ръст на минималнта заплата от септември тази година статистически отново ще покажат сериозен растеж на заплатите от началото на 2012 г., което няма да има нищо общо с реалността.

По-малко колективни договаряния, повече индивидуални

За да се доближат двете реалности - това, което виждаме от официалната статистика и това което на практика се случва в икономиката, трябва да се върви към намаляване на административните намеси на пазара на труда.

Трябва да се върви към намаляване на колективни договаряния докато се стигне до преговорите за ръст на заплати да стават на индивидуално ниво. В противен случай по-малко продуктивните работници получават по-високо от заслуженото увеличение на заплатите си, а по-продуктивните - по-ниско.

Често се чуват и призиви заплатите да се индексират с инфлацията, което е крайно вредно предложение. Ако ръста на възнагражденията не се дължи на увеличена производителност, единственият му ефект ще бъде да създаде още по-висока инфлация в бъдеще.

Ако нивото на трудовите възнаграждения престане да се използва като инструмент за социална политика, това само би могло да подпомогне увеличаването на заетостта и икономическия растеж.

Ако управляващите държат да се намесят и да стимулират ръст на заплатите, далеч по-продуктивно ще бъде да се фокусират върху повишаване гъвкавостта на трудовия пазар, подобряване на бизнес средата и осигуряване на стабилни публични финанси.

#2 Мечока 10.10.2011 в 11:25:56

#3 Ближи си сладоледа 10.10.2011 в 12:41:54

Хехе, еби му майката, другарко! Ай сикана, драги зрители! Всичко коз! Терца майорна! Мили другари от института по пазарна икономика, дет' икономиката я няма , ама вий бачкате в институт, да въ ебъ! "Ако зажалиш някой ден За драмска ракия", земи да почетеш некой текст от некой писарушка, работещ в некое институтче. Ся, мили другари, кът' пишите таквиз нАучни статийки и като си смучете от пръстите, що не земете да напишете очевидното, а то е: 1 . ЗАЩО В БЪЛГАРИЯ ВСИЧКИ МЪЛЧАТ КАТО ЯТАЦИ ЗА НЕРЕГЛАМЕНТИРАНО ВИСОКАТА ПЕЧАЛБА НА СОБСТВЕНИЦИТЕ НА ЕДЪР И СРЕДЕН БИЗНЕС? 2. И ТОТАЛНОТО НЕЖЕЛАНИЕ НА РАБОТОДАТЕЛИТЕ ДА ИНВЕСТИРАТ В БИЗНЕСА И В ХОРАТА СИ КАТО ИМ ДАВАТ ДОБРО ЗАПЛАЩАНЕ? Само не ми казвайте, че те милите много харчлъци имали, живи да ги ожалиш. За да илюстрирам думите си ще ви кажа, че сутрин само дорде още не си е отворил очичките до към 10.30-10.45ч. пича е похарчил вече към едни 500 /пестин лева/, ама ако го питат за какво и той не знае. Бедността генерира много проблематични ситуации. Една от тях , която пряко късае работодателите, даващи ниско заплащане , е че се генерират нискообразовани и нискоквалифицирани работници, които не правят разлика между милиметър, сантиметър и метър, а дециметъра е непознат като такъв. Не знаят, че пружината има вътрешен и външен диаметър. /Примерите са от реални ситуации в работна среда!/ И тез мили хора, кът му напраат на пича с кинтите 2 грешки от по 1000 лева. , язък за евтиния труд. И кът прибавиш още 5 човека с такива “умения” ще му ебът майката за нула време. Ще го фалират. И после , порше ли ша кара? Ша кара дедовия ми. Ще си хапе гъза. Такива ми ти работи. Искам да кажа следното: с минимални доходи, се формира бедно население. Язък за претенциите, ама сме заприличали на бананова република с 3% ултра богати и 97% ултра бедни. Мисля, че задържането на ниски заплати е точно с тази цел, да се създаде едно бедно общество, нискообразовано, болно и лесно манипуларуемо. Такава политика, създаваща условия за такава "икономика" е бомба със закъснител, защото който сее ветрове, жъне бури!

#4 solaar 10.10.2011 в 13:15:41

Макар и грубо написано общо взето Сладоледаджията е прав. Но има и още един фактор - вика му се мениджмънт и той не е толкова пряко свързан със заплащането. С други думи мотивирането на персонала не е само финансово. Но и мениджъри няма, особено в "семейните" фирми. Е как да стане нещо в БГ-то?!?

#5 KingoftheROAD 10.10.2011 в 13:30:28

А защо контролът е нефективен? Как да го направим по-ефективен? Дивия "капитализъм" подлежи ли на контрол изобщо? Или само с бой по канчето първо на контрольорие да си свършат работата, след това по институциите да накажат виновните и провинилите се?

#6 abductor 10.10.2011 в 13:58:44

Дружно да заплюем в лицето господина от ИПИ и всички платени псевдонаучни проститутки като него! От цялото мъгляво писание разбрах само, че заплатите се увеличавали, макар и да не се увеличавали, и че колкото ти дадат - толкова ще вземеш Виновно е международното положение, криза било, някои работодатели даже за ново Бентли не могли да съберат тая година. И този пуст праг, дето го вдигнаха, голем проблем - сега всички, дето си осигуряват работниците на минимална заплата ще трябва да се бръкнат повече, абе умре бизнесо! Клетите те, живи да ги ожалиш, а и черния хайвер скочи, ужас направо! Затова да слушаме нашите приятели - учЕните от ИПИ - да затягаме коланите, да вземаме каквото ни дават и да си трайкаме, че навънка е страшно - мрак, студ, КРИЗА! Другият вариант е да си направим по една лоботомия и да започнем и ние работа в ИПИ - там плащат евр(оп)ейски заплати, стига, разбира се, да покриваш необходимото (много високо) ниво на тъпота, та да можеш да списваш панфлети като горния.

#8 Оня Дето Го Трият 10.10.2011 в 14:31:13

Сладоледе Имаш лека грешка в теорията На тоя дето е похарчил 5 стотака до обяд печалбата по никой начин не му зависи от квалификацията не персонала! Ти за обществени поръчки не си ли чувал? - Понятие несъвместимо с качество на продукта и конкуренция.... Така че има бая да чакаш евтиния труд или грешките на неукия персонал да му изядат Поршето. Системата е устойчива и непоклатима....за съжаление

#9 strawsPulledAtRandom 10.10.2011 в 14:43:28

"...Често се чуват и призиви заплатите да се индексират с инфлацията, което е крайно вредно предложение. Ако ръстът на възнагражденията не се дължи на увеличена производителност, единственият му ефект ще бъде да създаде още по-висока инфлация в бъдеще..." ------------- Ако възнагражденията са свързани само с производителността, то не би ли трябвало да е вярно и обратното твърдение - цената на стоките да намалява с увеличаване на производителността и да се повишава с намаляване на производителността? Въпросът е: щом цените на стоките растат, това на намалена производителност ли се дължи Хайде бе! Що ли ми намирисва на изтичане на средства за засилване на "социалната" функция на държавата? Броят на паразитите расте, съответно и издръжката им расте под формата на увеличени осигуровки, данъци и т.н. Тези увеличения на парите, които внасяме за преразпределение, изяждат увеличенията на заплатите ни. Да ни е честит социалния мир. Призовавам за спиране на социалните помощи за здрави хора без никакъв стаж и създаване на зависимост между платените осигуровки с получаваните помощи за останалите хора.

#10 strawsPulledAtRandom 10.10.2011 в 14:47:34

#3 "...1 . ЗАЩО В БЪЛГАРИЯ ВСИЧКИ МЪЛЧАТ КАТО ЯТАЦИ ЗА НЕРЕГЛАМЕНТИРАНО ВИСОКАТА ПЕЧАЛБА НА СОБСТВЕНИЦИТЕ НА ЕДЪР И СРЕДЕН БИЗНЕС? ..." ------------ Това също е абсолютно вярно. Разбира се, зависи и за какъв бизнес тава дума, но повечето "бизнесмени" не се занимават с печалба от сорта на 20%. Не е ли поне 100%, какъв бизнесмен е... нищо, че познава клиентите си поименно, щото в България печалби се правят не от оборот, а от надценки.

#11 KingoftheROAD 10.10.2011 в 14:48:09

Оня Дето Го Трият Системата е непоклатима само на повърхността. Повечето помним как и комунизъмЪт изглеждаше непоклатим толкова десетки години наред. И лично аз даже не вярвах, че с падането на бай Тошо става някаква промяна, и че нещо ще се промени въобще. Забележете приликите. Но в крайна сметка малко неща на тоя или оня свят са непреходни, за каквито се имат т.нар. "работотдатели" или "управляващи" в тази или онази държава...

#12 Оня Дето Го Трият 10.10.2011 в 15:15:37

Кинг Системата Е непоклатима. Ония дето преди 89 харчеха по 5 стотака, са същите дето сега харчат по 5 стотака (такъв пример даде някой) 5-те им стотака отново не зависят от квалификацията на персонала работещ за тях..... И преди и дега държавата е основния работодател! Съответно качествен персонал ти трябва само ако будала да се състезаваш на международния пазар..... ако го караш на обществени поръчки ти дреме персонала какъв е, печалбата е ясна преди възлагането още

#13 KingoftheROAD 10.10.2011 в 15:45:48

Оня Дето Го Трият Системата е хризантема, синджиро си иде, кузътъ я нема За тези, които са успели да се вредят на обществените поръчки, или имат изгодни договори да, но това не значи всички фирми и фирмички. Според мен около половината от частния сектор се спасява кой както може. А тези които са извън "системата" с нищо не са по-читави от тези навързали се там. Така и така дерат и смъкват колкото могат, и драпат да се докопат до "системата", и да подлеят вода на тези които там. Онези пък си пазят мястото, и колкото и да изглежда непоклатима отвън, толкова е гнила отвътре. Просто трябва побутване на точното място, и всичко ще се омажди невероятно...

#14 Гризли 10.10.2011 в 17:55:31

Ето тук е истината: http://www.youtube.com/watch?v=Ov1lUAgx-Qo Всичко е казано в този кратък филм... Дори неразбиращите ще разберат, иска се само малко гледане! Дори малоумните решения на нашите политици си имат обяснение тук!...

#15 Ближи си сладоледа 10.10.2011 в 20:31:39

За Оня Дето Го Трият "Сладоледе Имаш лека грешка в теорията На тоя дето е похарчил 5 стотака до обяд печалбата по никой начин не му зависи от квалификацията не персонала! Ти за обществени поръчки не си ли чувал? - Понятие несъвместимо с качество на продукта и конкуренция.... Така че има бая да чакаш евтиния труд или грешките на неукия персонал да му изядат Поршето. Системата е устойчива и непоклатима....за съжаление " Пич, зависи, зависи! Има Видов ден за всички, нали знаеш? Перпеетум мобиле още не е открито! Парите не са константана величина, променлива са и то много капризна променлива. Пари се печелят , но и се губят! Чувала съм за обществени поръчки. И знам, че с държавата шега не бива . Там параграф 22, ряпа да яде. Искам да ти кажа , че познавам хора, дето ходиха с охрана от 8 човека на времето , а сега се возят в метрото и нямат кинти да си платят сметката. Паричките в един момент ще свършат и ще се наложи да се фанем за...палците, ако не се промени бизнес климата и нагласата на пичувити работодатели, вместо да изпръцкват и изакват парите в тоалетната, да решат да инвестират в хората си , защотот те им изкарват авоарите също, и ги правят състоятелни. П.П. Преди време ми разказваха за един семеен ресторант, дето сичките шурита и шуринайки си работили мноо гот и имали една кифла наемна работничка. Хората , дето ми го разправяха бяха много възмутени, как тая била на работа, когато решили да апнат по едно езиче в масло и им донесли по едно езиче , дет течало кръв от него. Моя коментар беше: Ам'чи то тиганите и печките не правят ресторанта, правят го хората, ако й платят на мацката като хората , а не едни измъчени 300.00лв.., ще земат да апнат най- накрая езиче в мсълце. Както и да е. Не ми харесва да ме правят на балама, защото не съм. И няма да го позволя.

#16 Оня Дето Го Трият 10.10.2011 в 20:59:26

Сладоледа Единствената ми грешка е, че те мислех за мъж, а ти се оказа жена май.... ама обаждайте се бе, бива ли така Иначе харесвам оптимизма ти, но в система в която един и същи държи хляба и ножа перпетуум-мобилето одавна е задвижено - ти наливай от едната страна данъци, от другата излизат Бентлита за определени хора....... чух че даже един днес катастрофирал в София с такова (трижди нека му е) Иначе теориите ти са верни за конкурентна среда някъде......някъде далече далече оттук....

#17 Ближи си сладоледа 10.10.2011 в 21:20:27

За Оня Дето Го Трият Пич, ский ся, само с голи комисионни и кинти под масата, не става! Ние освен всичко останало дет не ни е наред, не произвеждаме и някакъв кой знае какъв продукт. Нищо не изнасяме, само внасяме и търгуваме! Дано да съм на грешен път не искам да съм права, искам да се лъжа, ама пич тая порочна система ще се срине! Простата логика сочи натам. П.П. Иначе съм жена, да. Но, това няма никакво занчение.

Новините

Най-четените