Национални дни на кариерата - колко важно и авторитетно звучи. Току-що сте завършили университета, имате широки познания във вашата област, готов сте да дадете всяка свободна минута, за да се реализирате и превърнете дипломата си в заплата.
Дошло е време да излезете от академичните зали и да се сблъскате с истинския живот, време е за кариера. За съжаление, българският работодател вижда нещата съвсем различно, той не гледа на вас като млад способен специалист, а като на все още неопитен човек, който лесно може да прилъже да поработи за него няколко месеца без никакво заплащане.
Отървете се от илюзиите, че някоя българска компания ще се бори за вниманието ви, или ще обърне внимание на отличните ви оценки или някой от сертификатите ви за специализации (всеки има няколко по език, един-два по компютърна грамотност и някой друг по-екзотичен). За българския работодател добрият работник е неплатеният.
Представителите на бизнеса на изложението търсеха основно студенти 4 курс - или току-що завършили, задължително с няколко чужди езика (английският не се брои), компютърни умения, и, разбира се, опит. Наред с това готов да даде 3 до 6 месеца от времето си, за да работи без заплата.
"Те са тук да се покажат, а не, за да търсят служители", коментираха младежи, обикалящи щандовете, натоварени с купчини брошури, които услужливо приканваха бъдещето на страната да работи няколко месеца без пари. Може би за да е наясно какво ги чака оттук нататък.
Доста примамлива оферта, дали сте 4-5 години от живота си из мизерните стаички на Студентски град, лишавали сте се от забавления или "луксозни" покупки като билети за кино и театър, за да учите.
Дипломите не тежат много тук, важно е поработиш няколко месеца без пари, на пълен работен ден, пък после "наемаме на работа след стажа, разбира се, само онези кандидати, които сме харесали". Няма как да не оцениш безплатната работна ръка, поне докато не дойде времето за наемене.
"Идеята на форума е хубава, защото събира всички на едно място и по този начин ориентира младите хора. Но сериозен минус е, че предлагат почти изцяло неплатени стажове", разказва Маргарита, бакалавър, с три езика. Единствената работа, на която тя може да се надява, е в колцентър. Четири години над учебниците, а накрая единственото, което може да те изхрани, е вдигане на телефона.
Представителите на колцентровете, най-вече чуждестранни фирми, бяха навсякъде из изложението. Те бяха и единствените, които реално предлагаха работа, важно е отново да подчертаем работа, а не кариера.
Макар че наскоро някой отново убеждаваше от телевизора, че студентите търсят само евтин алкохол и "стая в София". Маргарита не спираше да го повтаря докато обикаляше с няколко CV-та в чантата. "Най-важното е фирмата да предлага развитие, чак на трето или дори четвърто място бих поставила заплащането", подчерта момичето. На второ място бил добрият екип.
Дефиницията за добър екип задължително включва обективна оценка на труда ти и получените резултати, нещо, което катерично липсва в българските фирми. Каква оценка на труда и възможносттите, когато дипломата за висше образование служи единствено като достъп до безплатен труд, и то в страна, в която проадавачките в мола взимат заплата от 800-900 лева.
Младият човек в Бълагрия се оказва в унизителната ситуация или да работи без заплата, като продължава да разчита на изтънелите джобове на родителите си, или да преглътне часовете учене и получаването на заветната диплома и да се превърне в горд телефонист в кол център.
Разгледайте бизнес парка в Младост и ще ги видите навсякъде: филолози, финансисте, програмисти, физици и химици, отговарят на телефони... Бъдещето на България работи за чужди компании или сервира, ако иска води нормален и самостоятелен живот.
За малкото останали тук идеалисти винаги съществува възможността да "работят за високото си професионално развитие" напълно безплатно. Всички компании са отворили широко врати за такива ентусиазирани кандидати, задължително висшисти.
Маргарита пусна CV-ата си в няколко чужди компании, които предлагаха платен стаж.
"Най-важното е фирмата да предлага развитие, чак на трето или дори четвърто място бих поставила заплащането", подчерта момичето. ----------------------- Милата...личи си, че е малка още. Има време ше се опраи. ----------------------- Бъдещето на България работи за чужди компании или сервира, ако иска води нормален и самостоятелен живот. ----------------------- Добре речено. Само бих манAл нормален.
Аз пък не разбрах какво е виновен българския работодател, че не търси млади хора без никакъв опит.... ми за кво са му? Ако му трябват ще ги търси. Реално в икономиката, както става ясно, работа имат мутренски фирми и кол-центрове. На първите им е все едно какви работят при тях, няма да седнат да обучават млади тепърва, а за кол-центровете - ясно. Тогава? Ми тогава критикувайте тези от които зависи да размърдат икономиката, не вменявайте вина на работодателя. И аз да съм работодател, последното нещо което ми трябва в момента е млад човек с нулев опит. Ще ми трябва човек, който може нещо да свърши - сега и веднага. Криза е
То не е въпроса във вдигането на телефона или в лошите работодатели дето не искат да плащат. Въпроса е че просто няма икономика, където да се пласират тези новозавършили кадри със сложнозвучащи дипломи. Къде да постъпят на работа толкова инженери например? Да не говорим пък за хуманитарни специалности... След като на пазара функционират само кръчми, складове и кол-центрове, значи работодателите ще търсят само сервитьорки, пазачи и телефонисти. За тези позиции заплатите така или иначе са малки. Работодателите може да си имат хиляди грехове, но това че не взимат млади студенти с претенциозни специалности съвсем не е тяхна вината. А младите (пък и старите) вместо да умуват по кариерни форуми нека се сетят от кого зависи икономиката да върви така че да са и нужни и инженери, химици, биолози, филолози и други подобни...
Краси - от Русе имаме двама човека тука много кадърни. Компилаторджии. У форума са. Единия (по-известния) се подвизава тука под ника Деовин. Много кадърно момче - едновременно компилаторджия, ейчар и финансист. Демек мое си спестите 2-3 заплати щот той е n-в-1 ако ма разбираш. Знае неколко езика. Начи нема нужда вие да работите - мое да шибате карти до заплата, ако го наемете това момче. Ше върти фирмата като гимнастичка обръч. Другия зачезна от извесно време некъде, но предполагам фърля по едно оченце от дъжд на ветър. Това момче е доста по-скромно, но също е компилаторджия стар - вика се това момче Боби. Помотай се тука и кат ги засечеш фърляй бомбата с офертата и мое си опраиш живота. Ше ми благодариш после.
Krasimir Hristozov, Разбирам че сте компетентен по много въпроси, навярно сте чували че има фирми които се занимават с подбор на персонала, а в по-големите фирми има цял отдел "Човешки ресурси", та не е необходимо да се напъвате излишно, оставете някой друг да свърши работата вместо вас, а вие през това време може да изолирате някой друг вход, а и пред нас няма тротоар може да ми спретнете някоя друга плочка.
Стефан Тия фирми за подбор на персонала на рамо да си ги носиш То май баш студентите дето не могат да намерят "кариерно развитие" като последно убежище акостират в някоя ЕйчАр фирмичка, та като не могат да направят собствена кариера, барем се погаврят със съдбите на следващите випуски след тях Тоя въпрос сме го коментирали тук многократно ПС: Колко даваш за плочките пред вас? Има ли перспектива за кариерно развитие после?
То, неправилното функциониране на министерствата обърка много неща. Първо, строгото затягане на коланите от страна на Дянков задуши средния и малък бизнес. Фирмите като нямат пари търсят чрез разни хватки евтина (че даже и безплатна) работна ръка. От друга страна нароиха се много ВУЗ-ове, които бълват хора с дипломи. Образованието там си стана бизнес. Никой не се интересува какво ще правят след това тези младежи. Да не говорим, че се навъдиха най-различни екзотични теснопрофилни специалности в тези висши училища. Трето, нивото на образованието също много падна. Така че, както казват, "истината е някъде по средата". Всъщност, трябва всички части на държавата да функционират нормално и тогава този проблем нямаше да го има.
2-ма бизнесмени си говорят: - Ти на твоите работници плащаш ли им заплати ? - Не ... ама те продължават да идват на работа. А ти ? – И аз така, но и моите идват на работа. Вече мисля да им взимам и за вход във фирмата по 5 лв. - Не помага ... аз пробвах, ама тея почнаха да спестяват - идват в Понеделник и си тръгват в Петък.
Ако погледнем на нароилите се частни "университети" като на супермаркети, щом ги наричаме лавки за дипломи, чия е отговорността, за това че имат клиенти? Намислил си си нещо да имаш. Предлагат ти се скъп - от към усилия, време и пари вариант и евтин такъв. Всеки сам решава какво и как да придобие.
Толкова хора обвиняват младите... Аз лично не съм съгласен, че всичко е наша вина. За някои специалности е по-лесно да взимаш хилядарки (визирам програмистите), но е глупаво да се твърди, че това се отнася за всички. Най-дразнещ е коментар тип "младите искат заплащане 7658234682346 лева. Някои може би, други просто искат заплащане. Следващият дразнещ коментар "Младите искат отначало да станат шефове също не се отнася за голяма част от познатите ми. И накрая "Младите искат да работят по специалността си" е донякъде верен, но доста често работодатели не искат да наемат висшисти с "реномирани" специалности. Моят трудов опит е следния: 1. Кризата удари докато бях втори-трети курс в университета, след това работа не можах да намеря, въпреки опитите ми. Тогава търсех работа само по специалността. 2. Правих неплатен стаж при един преподавател докато следвах. 3. След завършването работих за един колега, с обещание да ми се плати, не стана. 4. Подобен случай, с друг човек. 5. Работа за същия преподавател с надеждата след това да бъда нает, не се изпълни. 6. Стаж "Старт на кариерата", получавам по-малко от разходите ми за наем в София, първият стаж в трудовата ми книжка. Най-много съжалявам, че не ме наеха за 700- 800 лева в родния град само защото имам висше по архитектура (казаха ми причината седмица след интервюто).
Господин Христозов, не знам в програмирането как е, но в проектирането за опит се счита само работа по реални проекти.
Съгласен съм, че кандидатстващият за работа трябва да покаже нещо собствено. Смятам, че кандидатстване без представяне на портфолио с поне един проект направен извън университета веднага намалява шансовете за достигане до интервю. Разбира се, това се отнася само за професии, при които това е приложимо.
Лесно ви е на програмистите. Направите едно нещо и след 6 месеца има нужда от ъпдейти, а след 1 година от нова версия. Архитектите какво да кажат, построят едно нещо и после седи я 200, я 300 години.
В интерес на истината архитектите не са отговорни, ако сградата падне. Можеш да убиеш някого, например с грешен проект на парапет, но не можеш да убиваш масово, само поединично.
И аз така ги видях нещата на този форум