Какво се променя в света от 1 януари 2016

Първият ден на новата година не е запазен само за махмурлука, новите календари и отрезвителната мисъл за безвъзвратното остаряване. Всяка година на тази дата по света влизат в сила цял наръч нови закони, правилници и регулации. И 2016 г. не прави изключение.

И така - считано от петък, 1 януари, в Естония вече са разрешени еднополовите бракове. Това е първата бивша съветска република, която либерализира законодателството за хомосексуалните двойки.

В Русия вече влезе в сила и ембаргото за някои хранителни стоки със страна на произход Турция, от тази дата вече спира и безвизовият режим между двете страни - решението на Владимир Путин беше взето след отказа на Турция да се извини за свалянето на руския Су-24.

От 1 януари 2016 г. се въвежда и забрана за безплатно разпространение на найлонови торбички в магазините в Холандия.

В първия работен ден на годината - 4 януари - влиза в сила задължителната проверка на самоличността на всички лица, които пристигат от Дания в Швеция. Мярката се въвежда, тъй като това е един от основните канали за преход на нелегални имигранти към Стокохолм.

В Делхи пък се въвежда двуседмично ограничение на правото на ползване на лични автомобили - част от населението ще може да използва колите си само през ден. Идеята на индийските власти е да направят опит за ограничаване на замърсяването в града.

Засегнатите превозни средства ще могат да излизат на пътя само в четни или нечетни дни - според първата цифра на регистрационния им номер. Законът не се отнася до такситата, автобусите, автомобилите с газова уредба и... колите, шофирани от жени (за което в момента се води административно дело за полова дискриминация в Делхи).

Статистиката показва, че всеки ден в движението в Делхи се включват допълнителни 1500 автомобила, а замърсяването на въздуха е особено високо.

2016 г. се очертава златен период за административните ограничения.

От 1 януари влиза в сила т.нар. "My Number" в Япония - регистрационен номер за социално осигуряване и данъчна регистрация, който всеки гражданин ще ползва до края на живота си.

България също даде нещо на света - от началото на тази година фирмите ще са длъжни да се отчитат в НАП за това кой и кога ползва активите им, под заплахата да загубят правото си на данъчен кредит.

Във Франция продажбата на котки и кучета става още по-бюрократизирана - всеки, който иска да търгува с домашни любимци, ще трябва да се регистрира с личен данъчен номер.

Той ще трябва да се посочва на всяка реклама за продажба на животни. Законът цели да се уравновеси ценоразписа на продавачите - частни лица и лицензираните развъдници.

Докато сме на темата за домашните любимци - от днес щатът Илиноис въвежда забрана за изоставянето на животно на улицата при екстремни температури - както през лятото, така и през зимата. Това деяние ще се третира като леко криминално престъпление с наказание до 1 година в затвор и глоба от 2500 долара. Забраната беше въведена, след като през миналата година имаше няколко смъртни случая на кучета, изоставени навън в минусови температури.

Електронните цигари ще се сблъскат с нови ограничения. От 1 януари в Онтарио, Канада вече е незаконно да се продават пълнители с аромати като грозде или череша, които са "привлекателни" за подрастващите. В провинцията се въвежда и забрана за продажба на електронни цигари на лица под 19 години.

Възрастовото ограничение е още по-строго в Хавай, където от днес е забранено да се продават тютюневи изделия и електронни цигари на непълнолетни лица (под 21 години).

В Орегон забрана за тютюнопушене в работни помещения, ресторанти и други затворени обществени пространства вече ще се отнася и за електронните цигари и други инхалиращи устройства за пушене.

Иначе - 2016 г. ще даде добър нов старт за жените по света: скоро новият парламент на Саудитска Арабия ще посрещне жени-депутати, след като миналия месец се проведоха безпрецедентни избори. Първият министър на Северна Ирландия ще бъде сменен, откривайки път за първата жена начело на британската провинция: Арлийн Фостър.

В Германия влизат в сила нови правила, според които управляващите органи на големите компании ще са длъжни да включват поне 30% жени.

След 7-годишна борба във Великобритания се въвежда забрана за пушене в затворите, а абитуриентите ще имат право да кандидатстват за студентски заеми.

Сред най-екзотичните "правила", които влизат в сила от днес, е и забраната за подпиране на ръцете в тялото по време на замахването със стик за голф.

Най-накрая - големите международни организации ще претърпят промени на ръководно ниво, които също би било важно да знаем, макар да не засягат пряко всекидневието ни.

Холандия поема председателството на Европейския съюз, Япония ще домакинства срещата на G7, а полският град Вроцлав и Сан Себастиан в Испания са официалните европейски столици на културата през 2016 г.

Новините

Най-четените