Диктатът на формата

Кресливи звукови ефекти, кратък музикален фрагмент и ритмичен топъл глас изпълва стаята или пространството, заградено между двете слушалки. За обикновения слушател радиото е естествена част от заобикалящата среда, даже мнозина по-скоро биха забелязали неговата липса. За хората зад пултове и микрофони то е много повече - от "магия" нагоре.

В България частното радио е в ранна студентска възраст - в края на септември направи 20 години. За това време ефирът се промени неимоверно много. Сложните програмни схеми с новини, публицистика, тематични предавания, токшоута, музика и какво ли още не останаха в миналото - огромната част от радиостанциите вече са строго позиционирани в определени формати. За слушателското внимание се борят десетки радиа.

Криза и трясък

Преди кризата големи чуждестранни радиовериги влязоха в България и изглеждаше възможно пазарът да започне поне малко да прилича на западния. Ситуацията драстично се промени със секването на рекламните бюджети. Според множество анализи, радиото е най-големият потърпевш от "затягането на колана" на бизнеса.

Колко точно? Не е ясно, защото никой в бранша не говори за рекламни бюджети. Твърди се, че в момента общият радиопазар е около 25 млн. лева годишно (малко над половината от субсидията на Българско национално радио (БНР), която е 42 милиона лева за 2013 г.)

Не е лесно да се разбере даже кое радио колко слушатели има. Според медийния експерт проф. Снежана Попова, няма никакъв контрол над агенциите, които правят рейтингови изследвания на радиостанциите в България. Така различните методологии често водят до огромни разлики в процентите, а бизнесът няма друг инструмент, чрез който да прецени къде да инвестира. Затова не е изненада, че мнозина "играят на сигурно" само в големите медийни групи.

С нова функция

Развитието на онлайн медиите сякаш застрашава може би най-основната медийна функция на радиото, което цял век е носило жълтата фланелка на най-бързата медия. Това не притеснява програмния директор на "Дарик" Константин Вълков. Според него "радиото продължава да бъде най-бързата медия и това няма как да се промени. Като добавим към това, че има определени места и часове от денонощието (задръствания, липса на Интернет и т.н.), където можеш да слушаш само радио, не мисля, че едното може да измести другото".

Проф. Попова допълва, че радиото има шанс, защото върви в реално време. "Нещо, което върви в реално време има шанс да се озове и в Интернет незабавно, както и става", допълва тя.

Според нея по-големият проблем е изчезването на журналистиката от радио ефира. Причините за това са две. От една страна създаването на собствено смислено съдържание е скъпо, а от друга - търсенето на аудитория изисква да се насочиш към най-лесно смилаемото.

Снежана Попова вижда в това процеси, подобни на тези в масовата телевизия, като освен това обръща внимание на промяната в идеологията - радиото вече масово се възприема като развлекателна медия с допълваща информативна функция, а осведомяването трябва да става чрез "закърмената" със забавление телевизия.

Константин Вълков коментира, че едно от големите събития в българския радиоефир за последните 20 години е точно "превръщането на голяма част от радиостанциите в музикални без водещи, което в известна степен убива магията на радиото".

Диктатът на формата

Постепенно българските радиостанции се отказаха от импровизацията в програмните си схеми и възприеха американския модел на по-тясно профилиране. Според проф. Попова, този процес е неминуем. "Да речем, на софийския пазар, ако не се прецизира офертата, няма как да присъстваш - има хиперконкуренция за една и съща публика. Друга причина е, че професионализирането по форматния модел също напредва - много ясно е как се прави форматно радио. Една голяма част от радиата са части от международни вериги и форматът им идва готов", отбелязва тя.

Същевременно, тя признава, че промяната не е направила радиата по-интересни. "Не смятам, защото това е друг тип слушане - слушане, за да не изпускаш слушателя. Ти правиш формата, за да не му дадеш въздух да те изостави. От гледна точка на радиостанцията, това е по-добрата политика. От гледна точка на публиката - разни хора - разни уши. Лично на мен би ми било по-интересно някакво по-малко форматирано радио, което има с какво да ме изненада. Проблемът е, че така е с радиопазара и другаде - можем само да жалим, че нямаме достатъчно много "говорещи" станции, които да противопоставяме на пазара", отбелязва Попова.

Най-дразнещото за слушателя последствие от форматирането в радиоефира е "въртенето" на относително ограничен брой песни, което е особено видно при станциите с музикална насоченост. Програмният директор на онлайн радиото "Тангра Мега Рок" Васил Върбанов коментира, че това става, защото "програмните директори и другите мениджъри на радиостанциите у нас все така си четат учебниците и правилата за правене на радио от края на 20-ти век". По думите му в много радиостанции работата на музикалните редактори се изчерпва с подреждане на плейлиста в компютърната програма, но заради мързел го правят рядко.

Има и чисто икономически причини. Програмният директор на N-JOY, Z-ROCK и Melody Спас Шурулинков посочва, че рок радиото пуска в ротация нова музика и подкрепя българските изпълнители, но подборът на музиката в водещите сред аудиторията поп-денс радиа се подчинява на различни принципи.

По думите му всички водещи радиогрупи провеждат годишно по няколко музикални теста сред аудиторията и музиката, която се пуска в ефир е директно отражение на резултатите от тези тестове. "Казано по-ясно, независимо, че често всички се оплакваме от това, че се върти една и съща музика, когато нас ни попитат кои песни харесваме, ние избираме само най-добрите и изявени хитове. Много хора не вярват на тази проста истина, но аз съм виждал с очите си десетки пъти как абсолютно различни и непознати хора винаги гласуват по един и същи начин", обяснява той и допълва, че "добрата песен си е добра, разбира се, често поради това, е изтъркана от въртене".

Шурулинков е категоричен, че "хората искат само хитове без компромис, иначе за част от секундата сменят станцията". Думите му се подкрепят и от други хора от бранша, които са споделяли пред проф. Попова, че че колкото по-застрашена е аудиторията им от конкуренцията, толкова повече "събират" плейлиста - ограничават се до по-малко, но безусловно емблематични парчета. "Това си е чиста бизнесхватка", коментира професорът.

А след транзистора?

Технологичното бъдеще пред частните радиостанции у нас е свързано само с една дума: Интернет. Там борбата ще е още по-свирепа, защото има много играчи, които излъчват единствено онлайн.

"Не бих казал, че има много онлайн радиа в истинския смисъл на думата радио. От гледна точка на съдържание или 'content' едно радио е радио, когато предлага нещо повече от просто плейлиста от песни. За мен е необходимо да има човешки гласове - водещи, гости, интервюта - забавления и информации", коментира Васил Върбанов.

Той определя своето "Тангра Мега Рок" като "комплексна радиоплатформа - освен уебсайт - излъчваме аудио сигнала онлайн, чрез сателит, по кабел и на мобилните телефони". Според него, границите между ефирните и онлайн радиата стават все по-скромни.

Същевременно, проблемите с рейтингите също са сходни. Противно на схващанията, при излъчването онлайн не е толкова лесно да се води статистика кой и откъде слуша. "При relay системите на Интернет, ние например виждаме град Бургас като един слушател - едно IP. За да се получи приблизително точна представа колко отделни хора са закачени онлайн за радиото ти, трябва да се получава подробна информация - разбивка от всеки отделен интернет доставчик. Те са твърде много, а и самите те нямат особен интерес това да се случва - в смисъл, че не ги интересува личнo", обяснява Върбанов. Така остават единствено косвените методи - включвания на слушатели, отговори на въпроси, активност в социалните мрежи.

Спас Шурулинков твърди, че N-JOY, Z-ROCK и Melody имат сериозен брой слушатели онлайн, но все още "поне 90% от хората предпочитат класическия начин на слушане" - най-вече заради интензивния автомобилен трафик в големите градове.

Константин Вълков от "Дарик" смята, че „слушането на радио в Интернет в един момент ще измести класическото разпространие на радиото". Едно от доказателствата за това е и високата популярност на новия сайт на медията, заради която се е наложило да се преговаря с доставчиците за допълнителен капацитет. За Вълков „бъдещето е т.нар. talk станции. За всичко останало имаме iPod".

По-голямата картина

Форматната скука и техническите предизвикателства не са най-сериозният проблем на радиостанциите у нас. Със задълбочаването на кризата и безпаричието в медиите, у нас започна процес на концентриране на медийна собственост в ръцете на ограничен кръг от хора.

Като човек, който преподава радио, професор Снежана Попова твърди, че "в момента картината е мрачна - поради недоимъци, но и поради комерсиалното мислене на собствениците, което не е свързано с обществения интерес и потребности. Очевидно е, че колкото и да ни се струваше, че концентрацията има предели, се оказва, че няма. Този процес продължава да напредва пред очите ни и става все по-могъщ".

#2 delight 11.12.2012 в 11:05:10

Дали мога без радио? Определено, мога и без ТВ. Важна, но не единствена, причина за отказа ми са именно рекламите. Просто не ги понасям. Защо да се товаря с нещо, което ме дразни? Пфф

#3 Meteora 11.12.2012 в 13:13:50

Шурулинков...Вай завалията!

#4 Borracho 11.12.2012 в 14:01:44

Ефирните радия са боклук всички до едно - независимо от жанра. Просто заради въртенето на едни и същи песни на всеки час и заради многото реклами. Но пък има супер много интернет радия, където музиката е разнообразна и няма почти никакви реклами. Аз например си бича радио Тангра от 3 години и много ме кефи.

#5 паяка 11.12.2012 в 14:49:54

Радио 1 ми е любимо.

#6 pixie 11.12.2012 в 15:11:37

В колата без радио не мога. Дарик е добре, споделям и мнението на Паяка.

#7 Оня Дето Го Трият 11.12.2012 в 15:16:44

Т.нар. формати уеб-ават майката на радиото. Млада двойка, мъж и жена, и разменят плиткоумни шегички с приповдигнато настроение на фона на бозави хитчета. Блех.... Fuck проучванията, бас хващам че и по-нестандартно да подходят, все толкова аудитория ще има, че дори и повече! Липсва ми зората на частните радиа през 90-те, когато се раждаха (може би копираха от другаде) готини идеи. Калъпа убива всяка тръпка.

#8 lele male 11.12.2012 в 15:50:19

Свикнах да ходя със слушалките по улицата...и Радио 1... Усещането е съвсем различно...а в градския транспорт е просто превъзходно! П.С. "...Калъпа убива всяка тръпка." @ Оня, да те хванат на калъп, па да видиш ти нема ли тръпка

#9 stizi 11.12.2012 в 15:56:12

Никога не съм харесвал да слушам радио поради отвратителния вариант, някой друг да избира какво да слушам. Много мряза след някое добро парче, точно съм се заслушал и ми пускат нещо което не понасям. За съжаление имам ниско ниво на толерантност към музика, която не слушам. Поради този факт в момента у нас има само едно качествено радио (хайде 2) и това е БНР със своите две програми. Да доста хора ще се изсмеят, но така както в момента има само една телевизия, а именно Канал 1, така е и ситуацията в радиото. Не искам да слушам Гага до откат, или по три тона реклами в Zrock или малоумни мейнстрийм течения ала Армин Ван Бюрен по Нова. Евентуално Jazz FM разчупва модела. Всичко друго е едни и същи парчета, бутафорни в голямата си степен водещи (справка Voice, Фреш, Energy), тотална липса на налагане на бранд, програмна схема (с изключение на Zrock) или нещо оригинално.

#10 dedogo6 11.12.2012 в 16:39:41

Хммм, радиото ли? Ами... не мога без ефирно (когато ходя по улицата, или в градския транспорт - най вече в него!) предаване, а също така и уеб-базираните, които слушаме пък в офиса.Що се отнася до рекламите, и аз ги мразя до безумие, стигнал съм до там , че знам точно от колко до колко продължават по станцията ,която най често слушам (няма да кажа пък коя е.... ), обаче съм си намерил решението - МП3-ката ,дето я нося с мен, помни 12 станции, които се сменят само с един бутон , и то без да я вадя от джоба си.Та както чуя рекламната музичка - прас! и следващата станциика... Хубавото е ,че общо взето станциите са самостоятелни (поне повечето) тоест не са собственост на една или друга медийна група , което пък предполага собствени рекламни блокове , и не съвпадат по час , и така винаги си слушам само музичката, а не рекламите.... .Тоя модел с общите рекламни блокове вече отдавна го има по телевизиите (напр Discovery Group...) и като почне реклама по един канал където и да превключиш на друг техен канал , пак има реклами, макар и да не са еднакви, но съвпадат по време почти до секунда... Направо откачам.. , с телевизиите де. Иначе е вярно, че се въртят все едни и същи песни, особено ако има слушателски блок, в който се звъни и се поръчва какво му се слуша на даден човек (gangnam style - по 10 пъти на ден, писнала ми е,честно!). Споделям и мнението на @леле мале-то , че е много ценно да си със слушалки ,особено в градския транспорт, така не ти се налага да слушаш всеки ден как на някой му е криво нещо. Аз даже си нося резервен акумулатор за МП3-ката, сакън да не ми спре докато се прибирам, че иначе се побърквам .. То ся лесно с тия дребни джаджи , с които слушаме музика, ама аз ходя със слушалки от мноого време (бяха доста по големи от сега ) и тогава преди 10-15 години, уокмените които носех ( и имаха радио, което се смяташе за екстра) , бяха с размера на половин тухла четворка и скапваха едни акумулатори за едното ходене и връщане на работа. Смартфоните в това отношение са много добри, понеже съчетават all-in-one и са много компактни и лекички.Ама не са за мене, аз много не мога да пазя, камоли една такава нежна джаджа ( в джоб с ключове,цигари,запалки и винтове за дърво, останали незнайно от къде... ) Според мен - хубаво е да има радиостанции, разпространявани чрез всякакъв вид медия (интернет, ефир).

#12 Meteora 11.12.2012 в 17:45:01

И аз като Борачо, само че без нет-радио. "Хоризонт" не слушам сутрин, освен новините в девет, защото Митко Повлов /преди беше в "Ретро", но нали Мартин Захариев го продаде на "Радио 1 рок"/ ми вдига настроението по "Меджик" докато стигна на работа. След обед - "12 плюс 3", "Музикалните следобеди на Хоризонт"... В петък - знаменателно: парламентарен контрол! Понякога има страхотни попадения! Понякога... А след контрола - "От петък - до петък". Фен съм. В събота на обяд - Петър Волгин и "Деконструкция", вечерта от 21.00 съм с Андрей Шишьов. Много добре работи момчето - само музика от концептуални албуми... В общи линии това ми е радиоседмицата...

#13 rikktor 11.12.2012 в 22:07:19

Ако не слушам Буги Барабата сутрин, направо мога да пиша деня дъждовен... Телевизор може и да нямам, но радио слушам всеки ден. Хубава и разнообразна музика, колкото и много да складираш на харда, няма как да получиш същия ефект. Като туриш и няколко готини водещи, дето да мятат свежи лафове, абе г/д като онова филмче "The Boat That Rocked".

#14 Дебел 12.12.2012 в 09:40:47

Hristo Yordanov,аааааааааааааааааааааааааааааааа поздравления,слушаме едни и същи станции

Новините

Най-четените