Близо 50 на сто от българите готови и на втора работа

49% от работещите българи заявяват, че биха работили втора работа. Данните са от последното национално-представително проучване на ББСС "Галъп Интернешънъл" проведено в началото на месец октомври по поръчка на Klassa.bg.

Ниските доходи и ниското заплащане на труда са основните проблеми и поводи за недоволство сред българите не само от началото на икономическата криза насам, а и много преди нея. Голяма част от българите признават, че изпитват затруднения с плащането на месечните сметки и обичайните разходи. В този смисъл, намирането на втора заетост е възможна алтернатива за справяне със семейния бюджет.

Понастоящем 46% от пълнолетните българи са работещи на пълен работен ден, а 4% са заети на частична заетост. Над две трети (68%) от работещите са заети в частния сектор.

27% от българите заявяват категорично, че биха работили втора работа, ако имаха такава възможност. Малко по-уклончиво, но все пак положително отговарят 22% от работещите пълнолетни българи. Сумарно, почти половината от заетите у нас са склонни да започнат да работят и допълнително извън основната си работа.

Процентът готови да жертват свободното си време за по-високи доходи е по-висок сред мъжете (55%), жителите на малките градове (54%) и работещите в държавния сектор (55%).

43 на сто от работещите у нас заявяват, че по-скоро не биха работили допълнително освен основната си работа. 25% са категорично нежелеащи да жертват свободното си от работа време за допълнителен труд.

Делът на не-склонните да работят на второ работно място е значително по-висок сред жените, работещите в най-младата възрастова група (18-25 г.), и сред жителите на столицата. Около половината от представителите на тези групи заявяват, че не са склонни да започнат втора работа.

Нагласите и желанията са едно, а реалността различна. Макар и почти половината от работещите българи да казват, че искат да работят допълнително за повече средства, едва 6% наистина имат някакъв вид допълнителна заетост. 3% от работещите българи имат още една работа на второ работно място, а 3% работят допълнително (в извънработно време и срещу допълнително заплащане) на основното си работно място.

Процентът работещи на второ работно място е малко по-висок сред заетите в държавни институции - 6%. По-висок процент работещи допълнително почасово на основното си работно място откриваме сред най-младите - 18-25 годишните, както и сред жителите на малките градове.

Изследването е проведено през първите десет дни на октомври, национално-представително е и обхваща 1004 пълнолетни българи чрез пряко интервю по домовете. Един процент от извадката отговаря на 58 хиляди души, максималното стандартно статистическо отклонение при 50-процентните дялове е ±3%. Методиката е сравнима с всички ежемесечни редовни сондажи на "Галъп Интернешънъл" в България от 1992 г.

www.klassa.bg

#1 Borracho 05.11.2012 в 13:41:49

Ем да ама малко настройката на пост-комунистическите РОБотодатели е, че трябва да си там не по 8 часа на ден, ами по 10-12 (за същите жалки, смешни пари разбира се). Мисленето на самите хора също е доста повредено, предпочитат да седят на 1 място за никви пари ама без много зор, отколкото да се юркат на 2 места, като ще трябва обаче да работят съвестно и на двете. А и винаги изниква въпроса с приоритетите - едната работа винаги ще е по-приоритетна от другата и тогава е нормално да има сърдити. От друга страна този модел с двете работи изключително добре се развива в някои професии в БГ. Ето например докторите каква печеливша симбиоза са направили между държавната и частната си работа - едната им води реки от клиенти към другата.

#3 lele male 06.11.2012 в 12:08:04

"...Изследването е проведено през първите десет дни на октомври, национално-представително е и обхваща 1004 пълнолетни българи чрез пряко интервю по домовете." ... на "работещи на 3 места" българи между 8.00 и 18.00 часа

#4 Зеленото човече 07.11.2012 в 13:32:25

Е как няма да са склонни да бачкат като първата заплата обикновено изобщо не стига. За живот тряват поне 1000, а на много места хората се радват дори на 200.

Новините

Най-четените