Как ще ги стигнем американците?

Българите имаме ненужно ниско самочувствие, че живеем в една от най-корумпираните държави, че политиците ни са крадливи, че деловите ни среди са некадърни и алчни, че нищо не ни е наред. Либералните интелектуалци много обичат да мрънкат, как едрият ни бизнес не подкрепя достатъчно обществени каузи, как не оценява интелекта. И си умират да дават американския бизнес за пример и да се умиляват от неговите успехи и филантропия.

Да, нямат стигане щатските едри собственици, мениджъри и политици, благодарение на чиито спекулации с виртуални пари си имаме и световна финансова криза. В сравнение с тях нашите се оказват бели и добри минималистични кокошкари.

Но живеем в нещо, което някои анализатори наричат Pax Americana, а центърът на това явление, САЩ, също като Римската империя в миналото, обича да плаща за поддържане на пропагандната заблуда, че си има толкова много демокрация и напредък у дома, че няма търпение да ни изнесат малко, пък било и под дулото на заредено оръжие.

Сълзливата прогандна история

Един от любимите образи на българските либерални интелектуалци е, разбира се, Андрю Карнеги, бащата на стоманената индустрия, останал в историята с това, че дарил за обществени каузи и благотворителност 80 процента от богатството си. Похвално наистина, но винаги при разказването на тази сълзлива история се пропуска начинът, по който е натрупано въпросното богатство.

Изпада се в удобна амнезия, че този човек през цялото си битие на индустриалец дава само минимума за оцеляване на служителите си. В частите от Питсбърг, които построил, имало съвсем малко водопроводна мрежа, а улиците не били асфалтирани. Според един от биографите му, под негово ръководство в инциденти загинали една пета от всички мъже на Питсбърг, които работели в стоманената промишленост, железниците и строителството. Хиляди умирали от тиф, защото пиели вода от замърсени реки.

Никога не се споменава и склонността му към корупция в името на бизнес успехите. Карнеги подкрепя финансово Бенджамин Харисън, който е избран за президент през 1889 г. Той възнаграждава бизнесмена като назначава във Върховния съд адвоката му, утвърден за по-малко от седмица на поста си въпреки липсата на юридически и политически опит.

В свое есе, озаглавено „Богатството", от 1889 г., Карнеги твърди, че по-високите заплати „биха били пропилени за задоволяване на апетитите, някъде дори прекаленото им задоволяване, и е съмнително дали тези, които се похарчат правилно за увеличаване на удобствата у дома биха били наистина полезни за човечеството като цяло."

При откриването на библиотеката „Карнеги" в Алегени, Пенсилвания, произнася вълнуваща реч в прослава на самия себе си: „Най-бедният гражданин, най-бедният мъж, най-бедната жена, които работят от сутрин до вечер за прехраната си, ще могат да влязат в тази сграда и да се зачетат в книгите по полиците, да слушат органа и да се възхищават на произведенията на изкуството в галерията наравно с милионерите и най-видните граждани."

Но пък доста от съвременниците му не били така впечатлени: „Предпочитаме да не ни орязват заплатите и да ни оставят да си ги харчим както пожелаем", казали работници от стоманодобивната промишленост на Питсбъргски вестник.

Има ли някой съмнения за какво бяха и двете войни в Залива

Но да се върнем в настоящето. Не вярвам някой да се съмнява, че и двете войни в Залива бяха в името на петролните компании. Те облагодетелстваха и влиятелни изпълнители на държавни поръчки, като например компанията, ръководена някога от вицепрезидента Дик Чейни - „Халибъртън".

За технологичната фирма „Инфо Ю Ес Ей" се твърди, че е платила 900 000 долара за пътувания в Европа, Карибския регион и Мексико на президента Клинтън и съпругата му в качеството й на сенатор. Компанията е сключила консултантски договор на стойност 3.3 милиона долара с Бил Клинтън (колко нелеп вече изглежда договорът на Ахмед Доган!), а също така е направила голямо шестцифрено дарение за президентската му библиотека.

Всичката тази информация излезе на бял свят благодарение на съдебно дело, заведено от гневните акционери на „Инфо Ю Ес Ей", които сметнали, че подобна щедрост не е в интерес на фирмата. Шефът на фирмата лично е платил 1 милион за празненствата по посрещането на Милениума в Белия дом, дал е дарение от 250 000 долара на фондация „Клинтън" и над 200 000 долара на Демократичната партия по време на кампанията за Сената на Хилъри Клинтън.

"Енрон" - на 4-о място от спонсорите на Буш-младши

Най-големият спонсор на кампанията за първия президентски мандат на Джордж У. Буш е корпорацията „Енрон", прословутата хюстънска енергийна компания, която банкрутира в края на 2001 година. Адвокатската кантора на „Енрон" - „Винсънт&Елкинс" - е на второ място, а общото им дарение е седемцифрено.

Счетоводната фирма на „Енрон" - „Андерсен Уърлдуайд" - е на четвърто място сред спонсорите. Накрая се оказа, че „Енрон" е мамила акционерите си и им е причинила огромни загуби, заради което бе принудена да подаде молба за фалит.

Повече успехи - повече грях

Но не само при американците е така. Помним и разкритията на Роберто Савиано за срастването на неаполитанската мафия с бизнеса и политиката, заради които италианският журналист получи и смъртни заплахи. Колкото по-голяма и успешна е една страна, толкова по-греховна е прегръдката на финансовия и политическия елити.

Примерите от българската действителност са направо смешни на фона на корупцията и злоупотребите в страни като САЩ, Италия, Русия, защото и размерите на бизнеса ни са комични в сравнение с тях. Колкото по-едър е бизнесът, толкова повече склонност към престъпване на законите има и толкова повече възможности да го направи, да си напазарува политици, сенатори, всичко.

Разликата между тях и нас обаче е, че в тези страни има силна средна класа, която протестира. Защото едрият бизнес навсякъде е мракобесен и доколко ще се държи демократично, зависи само от гражданската съпротива. В развитите страни има и интелектуален елит, който не си затваря очите и не се присламчва на трапезата на богатите като нашия.

Ако мен от нещо ме е срам в тази страна, то е изключителното раболепие на интелектуалния елит, който непрекъснато се опитва да получи назначение при едрия бизнес. Затова не протестира срещу нищо като Майкъл Мур, не разобличава като Роберто Савиано, а само мрънка, че се чувства недооценен и беден.

Да, политиците ни са корумпирани като навсякъде по света, даже по абсолютна стойност на сумите - доста по-малко отколкото в другите страни, посочвани често за примери за демокрация. Да, едрият ни бизнес е агресивен и се опитва да нареди държавния пасианс така, че да печели още повече. Но сумите, за които се бори, са джобни пари за играчите от развитите уж образцови държави, към чийто стандарт се стремим и чиито посланици много обичат да си пъхат носа във вътрешните ни дела.

Филантропията на Запад обикновено изкупва големи грехове и цели пропаганда и получаване нов вид власт и влияние. Нямаме основание да се потискаме като нация, че нещо сме по-зле от другите. Просто от по-скоро тичаме по пистите на свободния пазар и още се учим и набираме скорост.

И работата на средната класа и интелектуалния елит е да принуди политици и богаташи да работят в обществена полза. Защото нашият интерес е точно обратен вектор на техния. Така че вместо да ги ухажваме и мрънкаме, да вземем да проявим някаква инициатива.

#1 YOLE 12.05.2011 в 09:01:04

Като им спретнем 1-2 БСП-та

#2 Rodrigo Diaz de Vivar 12.05.2011 в 09:08:19

Елена, не можах да схвана идеята на статията. Мислиш ли, че двата, трите или четирите примера обхващат и анализират адекватно американската действителност? И трябва да ни успокояват? Тази "средна класа" и "интелектуален елит" откъде да дойдат? Да си ги внесем? В България никой не иска да е "средна класа", защото "средна класа" означава всеки месец да отделяш по един ден, за да подредиш разходите си по приоритети, за да можеш да си платиш битовите разходи и храната. Театър, кино, две-три книги нямат място в приоритетите, понеже можеш да останеш на студено. На "средната класа" в САЩ проблема и е, че не може да вечеря всяка събота в "Masa", а не че не може да си плати сметките. В пирамидата на потребностите [на Маслоу], нашата "средна класа" е най-отдолу, на нивото имащо възможност да удовлетворяви само физиологичните потребности. Къде търсиш работа "за обществена полза"? Там, на това ниво, такива желания и възможности няма. Там е разликата и в тази връзка статията ми звучи малко изсмукана от пръстите.

#4 KYPBAPE solutions 12.05.2011 в 09:38:18

Това от "Дума" ли го препечатахте? Ебахти безумния пасквил.

#5 ianchefff 12.05.2011 в 09:50:25

Текстът е майтап, нали?

#8 Бойко Стефанов 12.05.2011 в 11:03:56

Абсурдистан. Разликата между дугите държави и нашата е много основна. Там корупцията е една двайста до една десета част от цялата държава и икономика. В корупция се влагат по една десетохилядна част от очакваните дивиденти. Само в България и в Русия, които обаче също имат известна разлика от 60 ПЪТИ разлика в население и 1000 ПЪТИ разлика в територия, Русия е НАЙ$Голямата държава в света, България е една от най-малките, и само в тези две държави, корупцията е цялата система, поминък и ""икономика"" и в нея се влага по една стотна, а понякога и по една десета част от очаквания дивидент. На прост граждански жаргон ще рече, че западните държави и хората в тях не си правят труда да се корумпират, ако ще трябва да очакват дивидент само стотина пъти по-висок от самата корупция. Докато в славянските България и Русия хората не си правят труда да се трудят, ако могат да дадат рушвен от десет лева, за да присвоят петдесет лева. Критериите са толкова несъизмеримо далечни, че просто не знам, как някой изобщо се захваща да ги сравнява.

#10 Лични финанси 12.05.2011 в 11:20:29

То пък точно американците ли ще вземем за пример? Дайте нещо от скандинавието или централоевропието или алакитайско. Щатите ги очакват тежки дни с тая криза в образованието, здравноосигурителната система, наводняването с емигранти, трескавия долар и скъпия бензин. Да не споменаваме тоталната кухост на понятието "нация" при тях.

#12 YOLE 12.05.2011 в 12:16:46

Еееех ! Ако можех да патентовам Латинската азбука само..................................................................................................................................

#13 LaForce 12.05.2011 в 12:22:03

Браво. Открехва малко тази статия вратата за не информираните индоктринирани мозъчета. Истината е много, много по груба. Но нищо и това е нещо. И като погледнеш коментарите... вижда се как въпреки разчупването в стереотипите на тези твърдите поддръжници (сериозно циментираните от пропагандата /пр-а/) пропагандната машина е толкова навътре в тях, че се самоподдържа - вече не е нужно да гледат по ТВ или да поемат друга пропаганда - те сами самоподдържат заблудите си.... Успех.

#14 Николай Кацаров 12.05.2011 в 12:50:28

Стимулът, който те кара да седнеш пред компютъра и да отделиш няколко часа да сътвориш ТОКОВА заглавие и ТАКОВА съдържание е основна причина никога да не можем "да ги стигнем американците". Глупави хора, несъзнаващи собствената си безсмисленост, редят безсмислени думи за други глупави хора с глупавата им съпричастност и заблуда за лична значимост и всички заедно фалшиво се надвикват в какафонията на всеобхватната простотия около нас, която кара умни хора да бягат в Америка. Чуствам се леко виновен, че си загубих 15 минути време да се регистрирам тук, но простотията е просто безумна...жалко, че няма налична емотикона с драйфане...

#16 SILANCE 12.05.2011 в 14:19:05

Изобщо не е смешна нито една "сделка" на домораслите индивиди, провъзгласи- ли се за "елит",че и политически ... Особено не-смешна е доганчовата история,защото гаврата е със съучастието на онова,което трябва да е съд,т. е. пазител на държавността.

#17 ot4eto 12.05.2011 в 14:29:37

Наистина доста слаба статия. Това за Ирак и петрола, честно винаги ми е било малко странно като аргумент. Защото какво е по-добре, частни фирми, които разработват и продават нефта на пазарен принцип или диктатор, който използва нефта като политическо оръжие и като средство за шантаж? Предпочитам американците да "дойдат" и да "вземат" Иракския петрол!

#18 user2009 12.05.2011 в 14:46:17

Ако искате красиво тяло посетете http://www.greatbody.tk/

#19 Кифла 12.05.2011 в 15:01:04

"Който не харесва САЩ, или не харесва достатъчно САЩ, или критикува за нещо САЩ, или не одобрява политиката на САЩ, е марксист и комунист! Точка!" А като американците са такива демократи както ти твърдиш, защо не отидат да се борят за демокрация в ДР Конго, където на всеки 1 час биват изнасилвани 48 жени!?!?!? Страната, в която се извършват най-много престъпления в цял свят и където такъв израз като 'човешки права' не съществува?!?! Защото великите американци, не извършват нищо "демократично" ако нямат политически интерес от това. Там няма петрол все пак

#20 pueblo 12.05.2011 в 15:19:23

който не харесва сащ,да оди в китай ,да го уеба... нали те са новата велика сила

#21 strawsPulledAtRandom 12.05.2011 в 15:22:11

"...Предпочитам американците да "дойдат" и да "вземат" Иракския петрол! ..." ----------- Ееее, щом Отчето предпочита, значи няма проблем, оправдаваме ги. Аргументът, че обявяват война на суверена държава от другата страна на планетата с цел да и вземат ресурсите, вече не е толкова значим, щом имаме твоето одобрение.

Новините

Най-четените