Великото преселение на лекарите

Свободата на придвижване е един от фундаментите на Европейския съюз. Когато става дума за здравеопазването в най-бедните държави от ЕС обаче тя се превръща в сериозен проблем.

Лекарите и медицинските сестри, повече от всяка друга професия, се ориентират към напускане на родните си страни и преселване в някоя по-богата държава. Потокът често върви от Изток на Запад, от по-бедните членки на ЕС към по-богатите. Анализ на данни на Европейската комисия установява, че емигрирането на здравни специалисти е особено силно изразено в Източна и Южна Европа.

Така на практика тези страни обучават лекари за по-богатите си съседки.

По подобен начин с прекосяването само на един залив младите лекари вече печелят 2000-3000 евро на месец - четири до пет пъти повече, отколкото биха могли да получат в Естония. Недостигът на финландски лекари още повече ги улеснява в намирането на работа. И от близо 15 години насам около 30-40% от всеки завършващ випуск лекари емигрира от Естония.

Обучението по медицина е дълъг и скъп процес, но не всяка държава може да осигури равно възнаграждение на завършилите си лекари и медицински сестри. Разходите за здравеопазване на глава от населението варират драстично в държавите от ЕС, от 816 евро годишно в Румъния до повече от 4000 евро в Люксембург, Германия и други западноевропейски страни. И съответно лекарите и сестрите следват парите.

Изследване точно преди влизането на Естония в ЕС през 2004 г. показва, че повече от половината от общо 17 749 здравни специалисти в Естония са обмисляли работа в чужбина. Страната е имала 4312 практикуващи лекари през 2004; повече от 1800 лекари са кандидатствали за квалификация в чужбина след този момент.

През 2011 г. член на Съюза на естонските лични лекари официално е отправил предупреждение за бъдещето на страна, в която "няма семеен лекар в радиус от 100 километра".

И Естония не е единствената, която наблюдава как заминават здравните ѝ специалисти.

Подобна е и ситуацията в България. Според статистика от 2013 г. около 1000 лекари годишно напускат страната, отправяйки се към Западна Европа или по-богатите държави в арабския свят. Така в някои области у нас липсват ключови специалисти, а болниците обучават млади лекари с ясната идея, че поне половината от тях ще заминат след това.

"Около 70% от лекарите, които практикуват в момента, са над 50 години. Може да си представите какво ще се случи, когато всички тези хора се пенсионират", коментира Юлиан Йорданов от Българския лекарски съюз.

В съседна Румъния ситуацията е дори по-лоша. Страната е изгубила половината си лекари между 2009 и 2015 г. Няколко години след като Полша се е присъединила към ЕС, над 60% от студентите пети и шести курс по медицина са планирали да си търсят работа в чужбина. Словакия е имала около 15 000 практикуващи дже пита, когато се е присъединила към ЕС през 2004, а към 2017 г. 3800 са подали документи за европейска квалификация.

Най-засегнати от това "голямо преселение" на кадри са най-новите членки на ЕС, плюс ударените от кризата Португалия и Гърция, установява анализът на данните на Европейската комисия.

Тази миграция на млади специалисти към Западна Европа се случва в момент, когато средната възраст на един лекар в ЕС се увеличава. Повече от един на всеки трима лекари в ЕС е над 55 години през 2014 г. До 2020 г. този "пенсионерски връх" ще означава, че повече от 60 000 лекари - 3,2% от работната сила - ще напускат професията всяка година, констатират от Европейската комисия.

В някои държави загубата на лекари и сестри изглежда вече дава видимо отражение. В Румъния например, 10% от населението съобщават, че се опитват да се справят без медицински грижи.

Що се отнася до набирането на медицински сестри и лекари от развиващите се страни, се приема, че приемащите държави носят отговорност да не пресушават откъм кадри страните, от които наемат специалисти. През 1999 г. например Министерството на здравеопазването на Великобритания приложи стандартите за "етично международно наемане", включително списък на развиващите се страни, от които следва да се ограничи подборът на здравни работници.

В списъка влиза и Хърватия, която е изгубила 570 лекари (5% от общия им брой) заради емиграция в ЕС от присъединяването към съюза през 2013 г. - както и няколко държави, които в момента водят преговори за присъединяване.

Европейският съюз прие и политически документи, в които признава своята отговорност да предпазва някои страни извън ЕС от влошаване на недостига на здравни грижи. Но в рамките на съюза няма такова признание и всъщност дори Европейската комисия работи активно, за да улесни емиграцията.

Процесът на преместване в друга държава от ЕС традиционно е тромав за строго регулираните професии като лекари и сестри. Кандидатите не винаги са сигурни къде да подадат документи, за да бъде призната квалификацията им, изискванията варират във всяка страна, а националните власти често пропускат крайните срокове за реакция на кандидатурите.

Миналата година Европейската комисия стартира програма, която рационализира процеса за някои служители, като го направи онлайн. Чрез уебсайта на Европейската професионална карта професионалистите, работещи в пет от професиите с най-много знания в сферата на вътрешна мобилност в ЕС - медицински сестри, фармацевти, физиотерапевти, агенти по недвижими имоти и планински водачи, могат да видят какво се изисква във всяка страна, да качват своите квалификации и да плащат регистрационна такса.

След като страната домакин ги приеме, те могат да се преместят и (ако приемем, че отговарят на всички езикови изисквания) започват да практикуват. Ако приемащата страна пропусне срока за отговор, заявката автоматично се одобрява.

ЕК е обмислила подобно опростяване на процеса за лекарите, когато е започнала подготовката на програмата през 2014-та, но е решила да отложи тази част от инициативата за потенциален "втори етап".

Тази отсрочка донякъде се дължи на опасения за безопасността на пациентите и оперативните аспекти на програмата, разкрива работен документ на комисията, и донякъде заради "политически деликатния въпрос" с въвеждането на програмата за лекарите "в контекста на съществуващия недостиг на лекари в някои национални здравни системи".

Комисията сега преразглежда начина, по който програмата работи за медицинските сестри. Анализ, който предстои да бъде публикуван по-късно тази година, се очаква да включва предложение за разширяване на програмата за други професии. Което на практика означава засилване на емиграцията на лекари.

#1 Пасарелка 02.10.2017 в 10:45:50

Непрекъснато биваме облъчвани с подобна информация. Добре, де-разбрахме малко са им парите тук искат да покоряват световни върхове. Няма лошо, но.........нека си платят обучението, тогава, защото, както и в този материал се споменава, това тяхно обучение коства на българския данъкоплатец ( впоследствие и пациент, по-скоро клиент :-) ) много пари. Да не говорим, че след това им плащаме и заплатите независимо от това дали работят или не работят-основна заплатка си върви, а ако чукнат нещо отгоре то си е допълнително. Нека си платят обучението и прав им път. Да заминават за Лондон и да покажата на вече настанените си там колеги от Индия Пакистан, мексико...колко са кадърни!

#2 rare case 02.10.2017 в 10:54:47

Ех, Пасарелка, пасарелка, ето заради такива като теб Злобарови, хората заминават. Малкото пари се преживяват, злобата - не!

#3 Пасарелка 02.10.2017 в 11:18:14

До Рядкото....случай :-) Защо наричате искането за справедливост злоба? Дори авторът тактично намеква, че по-бедните държави-членки на Евросъюза обучават кадри за по-богатите. Това е факт, но откъде вече пари? Хубаво е да се махат от тук, щом не им е комфортно, но да си върнат парите. Да видим как ще стане преселението с чифт пищови на гол гъз. :-)

#4 Пасарелка 02.10.2017 в 11:23:16

Ауууу...г-жо .или госпо'йце Рядък Случай.....сори! Ама много сори, че Ви засегнах професионалните комплекси. Сега видях в профила Ви, че работите в Здравеопазването! Но......вие нямате реален поглед върху нещата , в този случай, защото сте пристрастна и може би не е удачно да влизате в дискусията. Не е лоялно......някак си , не мислите ли?

#5 Пасарелка 02.10.2017 в 11:32:09

Мдаааа...ето още нещо по темата : https://mamamia.bg/pod-kilima/zhiv-nyama-da-si-go-vzemete-ottuk/?utm_source=webcafe&utm_medium=banner&utm_campaign=mamamia Ще кажете:"Не е съвсем по темата!" Напротив - точно в десятката е. Ха ха ха (черен хумор) : като се сетя сега, че населението на "по-боатите" държави от ЕЦ е застаряло.........нашите терминатори ще свършат добра работа..........пак чистачи, но............много извратено......... ....... за онези, които ме разбраха ;-)

#6 Гризли 02.10.2017 в 11:47:30

Пасарелка, Връщането на парите нищо няма да промени. Ако в България работиш за 1000 лв, а в Германия (например) ще получаваш 3000 евро, няма никакъв проблем дори да вземеш кредит и да си платиш каквото дължиш... Защото след като заминеш за 1-2 години ще го върнеш без особени проблеми, а след това ще живееш и работиш нормално. Обаче това няма да реши проблема с липсата на лекари в България. И не само на лекари - всякакъв вид специалисти намаляват с бързи темпове. Но на политиците не им пука за това, всъщност това ги устройва. Каквото и да стане в България, тяхното си е тяхно - властта и парите са у тях, и даже ще има още повече контролируеми гласуващи...

#10 Дракон с кисело зеле 02.10.2017 в 12:51:30

Да, наистина, връзвайте ръцете на студентите по медицина - това ще покаже, че си държим на здравеопазването. Вие чувате ли се бе? Единственият възможен резултат от това, което Белката и Пасарелката говорят, е още по-малко кадърни лекари в България - защото никой с акъла си няма да иска да стои на мизерна заплатка години наред, след като завърши. Медицина ще записват по Скандинавията - безплатно - и ще си останат там после да практикуват, пък ние тук ще духаме супата. И те ще са прави. Каквато и мярка да се въведе, ако е различна от достойно заплащане и условия на труд, няма да помогне.

#11 Санди Сан 02.10.2017 в 13:07:43

Дракона дрънка пълни глупости! Щели да отидат да учат безплатно в "Скандинавия". Ша ма извинияваш Драконе, ама...к'во'й туй Скандинавия, бе? Имам съученичка, която от 10 години работи като кардиолог в Норвегия, която май е близо или "около" твоята Скандинавия. Знаеш ли какъв зор е там, драги ми драконе. Може и да е бзплатно обучението в твоята Скандинавия, но квартирката, мамбото и другите житейски необходимости много струват. Освен това: 1. там изпити се взимат с четене, а не с ходене по чалготеки 2. мам и тати, леля, вуйчо и цялата фамилия не само, че е далече, ами иникой не е чувал за тях 3. Има бели нощи, има и черни дни, няма Слънчак, а местните алкохолици са тихи, но много потентни А бе, с 2 думи - не е съвсем безплатно, нито пък е лесно да се бачка там, 'щото там с пациента не може да се е'аваш като у нас и освен заплатката, няма избори на екипи, дарения и тем подобни...душа! А освен това на развален английски не дават нито да се взима специалност, нито да се бачка. Искат да научиш норвежки на професионално ниво...на ПРОФЕСИОНАЛНО...анадънму, Драконе?

#12 Дракон с кисело зеле 02.10.2017 в 13:35:43

Не знам, Мая, как не осъзнаваш, че доказваш правотата ми напълно. Аз за Дания говорех, бтв - където има следване на английски. Както и да е, въпросът е, че тези, които могат да запишат медицина там, ще го направят, тези, които не могат, няма да го направят, но ако ще им се отнеме възможността за достоен живот като лекари, няма да запишат медицина и тук. Толкова е просто, да. Ако искаш кадърни лекари тук, намери начин да им плащаш като на такива. Друга опция нямаш. Като ги задължиш да си платят образованието (което те така или иначе правят, бтв, но това е отделна тема) или ги задължиш да се вържат за десет години на мизерна заплатка в държавна болница, ти им казваш, че лекари не ти трябват. Ами, успех.

#13 Санди Сан 02.10.2017 в 13:54:49

Уважаеми Драконе, Фактът , че си „с кисело зеле“ само засилва миризмата на пръднята, драги. !. „бтв“ не е на български език 2. Дания е Дания , а не Скандинавия-такава държава няма. 3. Следването на медицина на английски не е като висенето в чалготеките ( уфф повтярям се, ама като не четеш, а само пишеш) 3. На мен ми е през онази работа дали ще останат някои лекари в България или не. 4. Невъзможно е беден народ да плаща на лекарите у нас като на лекарите в „Скандинавия“ . Просто няма как, няма с какво, анадънму аркадаш с кисело зеле? 5. Друга опция имам и още как – да се внесат кадри от Китай, Индия, Пакистан, голяма част от които са обучавани, между другото ( а не „бтв“ ) от британски, американски и т.н. преподаватели и не са си прекарали лежерно студентските години в чалготеката. 6. И в края на краищата си прав – такива като тях не ни трябват-те не са лекари, а само се преструват на такива, а като отидат в Скандинавия стават болногледачи. Много са малко онези, които просперират като лекари. И аз съм съгласна с Пасарелка- да си платят образованието и да заминават където им видят очите, а тези, които учат на наш гръб да подпишат договори с тежки неустойки и без право да практикуват в системите на другите ЕС държави, докато не се издължат. И още Драконе: Ти с това неграмотно писане ли ще убедиш аудиторията коооолко си прав! Мили Боже! „бтв“ ...by the way-ама на кирилица, ха ха ха Да ти имам претенциите за компетентност.........

#14 Дракон с кисело зеле 02.10.2017 в 14:03:53

Гати малоумния отговор. !. Заяждане на дребно. 2. Още заяждане на дребно. 3. Още заяждане на дребно - и отклоняване на темата. 4. На мен не ми е. На никого с акъла си не му е. 5. Това ли ти е другата опция? Да прогониш българските лекари, за да внесеш от Пакистан? Успех. Бтв, от Пакистан могат да отидат и в Германия, така че и това не е особено добра опция. 6. Барем да бях казал това, ама...

#15 Санди Сан 02.10.2017 в 14:18:41

1. Не е отговор, Драконе: не си ме питал, за да ти отговарям. Просто коментирах твоите объркани мисли, които дори не можеш да изложиш грамотно. Та в тази връзка, вече не се учудвам на нищо, което се случва в България. "Прост народ-слаба държава", из народния фолклор

#16 Дракон с кисело зеле 02.10.2017 в 15:17:36

И тази ми говори за грамотност? @_@ Девойко, хвани научи значението на думата "отговор", мола та... Кефи ме как продължаваш с дребнавите заяжданийчица, обаче.

#17 rare case 02.10.2017 в 15:21:32

Ако злобата можеше да се концентрира ....Сарафова + Пасарелка + белки-стрелки ......и пр. , енергийният проблем в България щеше бъде решен безвъзвратно. Моят фаворит и Сарафова!

#18 Kirile Barbas.311962935907471 02.10.2017 в 15:39:53

Ами нормално е rare case да не се съгласява с "пациентките" Пасарелка, Мая и Белка. Нали работи в Здравеопазването и всеки опит на пациента да роптае за нея е проява на злоба. Много елементарно, rare case, много плоско-язък за Здравеопазването , в което работиш. Вижте сега , колеги дискутиращи, лекарите не са хора, прости и невежи като всички нас - те са Богове: бъркат в гърла, кореми, задници, боравят с нашите животи, така да се каже, почти както и Господ го прави. Ама почти! Нещичко не им достига да бъдат богоравни, а как им се искааааа. Едно не разбирам, защо лекарите, а не например инжинерите или счетоводителите, вечно реват за допълнотелно заплащане на...ама...толкова безценния си труд! Ами като не им харесва заплащането, което получават като лекари да се преквалифицират, бе! Какво само ни плашат, че щели да се махнат! Да се махат. Други ще дойдат. Незаменими няма! Само Бог е един, господа и госпожи, наричащи се доктори!

Новините

Най-четените