Понякога да избягаш от големия град и да потърсиш живот на по-спокойно място в провинцията може да е продиктувано не само от търсене на повече връзка с природата, а да е професионално решение, което човек взима, за да реализира мечтата си за свой бизнес.
Така да се преместиш в някое по-малко населено място и да развиеш свое лично начинание, може да се окаже ценно не само за теб, но и за цяла общност.
Бизнес се развива не само с желание, а и с нужната подкрепа.
Европейският съюз всъщност предлага работещо решение точно по отношение на подкрепата, което изисква едно единствено нещо - хора с идеи за бизнес.
Става дума за Споразумение за гарантиране на портфейл от кредити с Европейски Инвестиционен Фонд - Invest EU*, насочено към финансиране на устойчиви инвестиции, иновации и създаване на работни места в Европа чрез отпускане на преференциални кредити за микро, малки и средни предприятия.
Чрез Invest EU, ЕС възнамерява да инвестира най-малко 372 милиарда евро в множество бизнеси с малък първоначален мащаб, на клиенти от въпросните сегменти.
Webcafe.bg започва серия от текстове посветени на живота извън града. В тях ще обърнем внимание на разнообразни полезни съвети в тази насока и ще разкажем историите на реални хора, които вече са предприели тази стъпка.
За целта в България - Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ) е сключил договор с УниКредит Булбанк, според който банката се превръща в гарант за целеви заеми към фирми.
"По този начин, УниКредит Булбанк може да предложи заеми при бърза процедура за одобрение и облекчени изисквания за допълнително обезпечение на кредита", обяснява Калина Ангелова, Мениджър "Европейски фондове" в УниКредит Булбанк.
Ако например управлявате малък или среден бизнес, който не се занимава с някоя от забранените от ЕС за подпомагане сфери (производство и търговия с тютюн или алкохол, оръжейния сектор, хазарта, ГМО и пр.), може да кандидатствате по Invest EU за финансиране на ваш проект. Добавена стойност за вас би била ако развивате дейността си в малък град, където и предизвикателствата са доста и различни от тези в столицата или други основни градове на България.
Ключовото в случая е, че ЕС желае да стимулира някои приоритетни за съюза направления - конкурентоспособност, иновации и дигитализация, устойчивост и зелени политики, както и култура, образование и социален сектор с тази програма
Какво означава това?
Спокойно може да кандидатствате с проект за заем от УниКредит по Invest EU, ако например желаете да оптимизирате производствените си процеси и да направите по този начин фирмата си по-конкурентноспособна. Това включва дигитализация, внедряване на оборудване с минимално отражение върху околната среда или интегриране на нови системи, които да спестяват време или ресурси.
Развиването на научноизследователска и развойна дейност или лансирането на нови, иновативни продукти, също може да се класира за кредитно финансиране по проекта на база иновации и дигитализация.
Подкрепа може да получите и ако докажете, че бизнесът ви се развива добре и за предходната година сте регистрирали ръст в приходите или в персонала от повече от 20%. Допълнителен бонус при кандидатстване за подкрепа чрез Invest EU е наличието на регистрирани патенти, получени награди и сертификати, които имат общо с проектите.
Когато става въпрос за живота извън големия град, второто направление - за устойчивост - буди много повече интерес. Именно там могат да кандидатстват много фирми от селското стопанство.
Тук целевите заеми от УниКредит са отворени за бизнеси, които допринасят за прехода към кръгова икономика, пестене на енергия и ресурси и цялостно внедряване на по-екологични практики.
Така например, ако се занимавате със земеделие и желаете да внедрите в работния си процес нова система за капково напояване, която ще ви спести сериозен разход на вода и/или енергия, като оптимизира ползата и производствения капацитет, това също би могло да бъде проект, който да кандидатства за финансиране чрез кредит по Invest EU.
Идеята е да се стимулират бизнеси, които да направят селското стопанство по-екологично, по-чисто и с по-малък траен негативен отпечатък върху природата.
"Ако, например, имаме една ферма, която произвежда мляко и млечни продукти. Тя е все още нова, но има много добър потенциал за развитие, но логично все още няма какво да предостави като залог на банката, за да получи кредит за разрастването си. Тя може да кандидатства в УниКредит Булбанк по Invest EU. Ако искането отговаря на всичките критерии на програмата, фермата може да получи кредит с много по-добри ценови параметри или с много по-ниски лихвени нива за обезпечаване, който да ѝ помогне да се развие по-бързо", коментира Калина Ангелова.
Фирми и дружества в малките населени места могат да се възползват от тези целеви заеми на УниКредит и не само по проекти в селското стопанство.
Фокусът на ЕС за стимулиране на културния и творчески сектор дава шанс за кредитно финансиране за архитектурни проекти, библиотеки, музеи, художествени занаяти, аудиовизуални ефекти, материално и нематериално културно наследство, дизайн, фестивали, музика, литература, сценично изкуство и други.
Целта тук е установяването на устойчив, работещ и издържащ се доходоносен бизнес в сферата на културата и изкуствата и извън територията на столицата и останалите големи градове, тъй като знаем, че този сектор често остава пренебрегнат в по-малките градове, а има своето ключово значение за обществото.
Именно "устойчивост" е ключовата дума, която стои зад заемите по Invest EU от УниКредит Булбанк.
Чрез Споразумение за гарантиране на портфейл от кредити с Европейски Инвестиционен Фонд - Invest EU компаниите ще получат необходимия тласък за развитие на бизнесите си, за да стъпят стабилно на пазара, да са конкурентноспособни и да създават нови работни места и извън големия град.
------
* InvestEU e едно от решенията, които УниКредит Булбанк предлага за микро и малки и средни предприятия в рамките на инициативата "УниКредит за България". Разпределени в три основни направления: финансиране, плащания и консултиране, "УниКредит за България" ще предложи финансова подкрепа на стойност 655 млн. евро на местния микро и малък бизнес. "УниКредит за България" е част от "УниКредит за ЦИЕ" - цялостна платформа с конкретни финансови, разплащателни и консултантски решения за целия регион на Централна и Източна Европа (ЦИЕ), която има за цел да подпомогне микро и малките предприятия да се развиват, да се променят спрямо средата и да бъдат по-конкурентоспособни.
До края на 2024 г. на всички пазари са налични 60 финансови решения в общ размер от над 2,6 млрд. евро, които са на разположение на клиентите.