В съседна Гърция никак не е необичайно преди да си поръчате, да ви донесат кана с чешмяна вода и, евентуално, някой комплимент от заведението като гризини или солети.
В София обаче по заведенията няма почти никакъв вариант да получите чешмяна вода вместо бутилирана минерална или изворна, която да платите.
При въпроса дали могат да ви сипят чаша или кана вода от чешмата, ще получите разнообразни реакции от сервитьорите в столицата - от изненада до искрено пренебрежение.
Масовото схващане е, че водата от чешмата е негодна за пиене и/или е с лош вкус и качества.
Затова в най-горещите дни от годината "Софийска вода", която е част от френската компания Veolia, се заема със задачата да разбие този мит и да насърчи заведенията в София да предлагат чешмяна вода, ако клиентът си поръча такава.
Както посочват от "Софийска вода", чешмяната вода в столицата е напълно годна за ежедневна употреба.
Тя идва предимно от водоизточници в Рила и по въведените от Германия стандарти се категоризира като "мека вода". Освен това водата на София не съдържа пестициди, олово, живак и арсен и категорично не представлява риск за здравето.
Обясненията на "Софийска вода" обаче се сблъскват с рекламите на бутилирани води, които изтъкват иначе неоспоримите качества на минералната и изворната вода. Затова като най-лесно, бързо и на пръв поглед разумно решение потребителите посягат към бутилираната вода и залагат на нея, когато са в заведение.
Дори Столична община допринася за проблема, като в най-горещите летни дни предпочита да раздава на минувачите вода в пластмасови бутилки, вместо да популяризира пиенето на чешмяна вода.
С това си действие общината допълва притесненията, че чешмяната вода не става за пиене и не е алтернатива на бутилираната - разбиране, което "Софийска вода" иска да опровергае.
Затова доставчикът на вода за София стартира кампанията "Вода без опаковка", която набляга на това, че пиенето на чешмяна вода е безопасно и е необходимо да стане общодостъпно и популярно за столичните заведения. Освен това чешмяната вода спомага за намаляване на личния въглероден отпечатък.
На заведенията, които са се съгласили да сервират чешмяна вода на клиентите си, ще бъде поставян стикер от "Софийска вода". Ресторантите и баровете, които предлагат вода от чешмата, вече се отбелязват на специална карта.
За момента в София са 35 заведенията, които сервират чешмяна вода, като 28 от тях се намират в центъра на столицата. Сред тях има не само ресторанти, но и пекарни, павилиони за кафе, заведения за сладолед и сладки печива и други. Някои от тях изрично отбелязват, че чешмяната вода е филтрирана.
Всяко заведение е свободно да се свърже със "Софийска вода" в профилите на компанията в социалните мрежи, за да получи своя стикер и отбелязване на картата.
Кампанията се провежда и съвместно с организацията Zero Waste Sofia, чиято цел е да се намали отпадъкът, който остава от бутилираните води. От организацията посочват, че всяка секунда на сметищата на София попадат стотици бутилки от вода, които няма да бъдат рециклирани.
От Zero Waste Sofia правят собствено проучване, според което почти 23 на сто от клиентите в заведенията не си поръчват чешмяна вода... от срам.
"Ежегодните резултати показват, че софийската вода отговаря напълно и дори надхвърля държавните нормативни изисквания за качество на питейната вода", подчертават още те.
Затова потърсете дали любимото ви заведение предлага чешмяна вода и не се страхувайте да си поръчате именно такава.