Био-еко - пет лева връзката

В наше село плъзна епидемия от био-еко-фермерски магазини - по три на пряка. Всяко нещо, за което попиташ, се продава със заклинание - продавачката те поглежда право в очите, хваща те за ръката и прошепва:

"Сиренето е от био ферма в Карапръдлево, ние (винаги сме ние) сами си го носим (?!) от мандрата на Ламбрев (явно ако не го знам Ламбрев, съм големото зле).

"20 лева за сто грама е, да видите ИСТИНСКО сирене като от нашето детство (задължително сравнение)!"

Тука вече тонът се повишава и звънват нотки на гордост - "Айде, опитайте, опитайте го да видите, че друго сирене няма да поискате".

В същите магазини се продават био-еко плодове и зеленчуци - ябълки, бити от градушка два-три пъти; круши, газени от трактор; моркови с приятно изгнил цвят - ОЧЕИЗВАДНО доказателство за био-еко произход.

Задължително в смачкани мукавени пликчета - отново за да се подчертае интимната близост с Майката Природа.

Плодовете също са много изгодни, особено имайки предвид, че здравето цена няма - ябълките са по около 7 кинта килото, морковите - 5 кинта връзката, за крушите направо не смея да попитам.

В някои по-лОксозни магазини има и хляб - лимец (значи, ако няма лимец, хич не ми го фали), ръжено брашно, стърготини, талаш, люспи, семки, секви отломки и шишарки. Колкото е по-твърд, толкова е по-истински, някои ДАЖЕ с лека плесен.

А при хранителните добавки... там е цяла вселена, пълна с магични имена и ритуали, според мен изключени от естествените науки, но не и от весталките на здравословния живот Мира Добрева и Гала.

Последната й препоръка, която уцелих, беше да пием чаша затоплен колаген сутрин на гладно - сметайте как след двете чаши гореща вода отново сутрин на гладно (да не пренебрегваме Дънов!), обръщам и един топъл колаген...

За напреднали има много чудеса - пробиотици за вегани, витамин Д с метаболити (не е някъв си там обикновен тъп витамин Д), биофлавоноиди, и към триста вида "комплекси за жени" (прави впечатление, че мъжете са доста ощетени откъм комплекси за красота и здраве) - то не е вечна младост, детоксикация и укрепване маматасижаса.

Няколко неща, без които не може:

1. Спирулина
2. Плацента
3. Коластра
4. Кактус

Други няколко неща, от които трябва да се пазим като от чума:

1. Парабени - не знам какво е, но със сигурност е много гадно
2. Подобрители - под това твърде общо заглавие се крие ГОЛЯМАОПАСНОСТ3.

Всичко останало е: капки, настойки, годжи бери, екстракт от яйчници на прилеп, кактус, отглеждан в сърцето на амазонската джунгла, чия, фия, амарант, анатол, саностол и пр.

Прави ми впечатление, че киноа на един и същи вносител в плод и зеленчука до нас струва 5 кинта, но веднъж минал под табелата на съседния био-еко-фермерски магазин, вече добива други качества, съответно и цената му хвърчи - както казах, здравето цена няма.

Поради горното смятам, че ако не се стискаме и извадим втора, трета ипотека, за да се храним само от там - ще живеем вечно!

 

* Текстът е публикуван във Facebook-профила на Фани Давидова.

#2 тъп 06.02.2015 в 20:25:04

тоо дет не е ял свестен домат 20 години, сигурно си ги поставя на грешното място. аман от превземки. от юни има отлични розови градински домати, а къде са расли не ми дреме. мнооого комплименти на автора, точно такава е тъжната парвенюшка действителност. ако не апнеш БИО, ако не одиш на Градина на голем кемпер, ако не не пиеш урина от хималайска коза и не носиш ръчно плетените гащи на баба си, си НИКОЙ. ми останете си и ми блогнете в бг мама.

#3 1Sion1 06.02.2015 в 20:33:57

Много свеж текст .Да допълня, че само правата краставица е европейски ориентираната краставица..

#4 vanko 06.02.2015 в 21:05:50

Някакъв порой от думи и опити за лафове... Дотук ясно. Само не разбрах какъв е проблема на г-жата/г-цата?

#5 Буболина 06.02.2015 в 22:43:21

Модата по здравословния живот вече се превърна в мания и търговците естествено се възползваха от това. Щом има търсене на ябълки за 7 лв защо да не се продават. Все пак щом е за здраве, човек не трябва да пести... и се нароиха всякакви био, еко мега полезни, здравословни и т.н бози, коя от коя по-изчанчена и по-скъпа за която се надпреварват да ги купуват разни еконасочени хора, които по цял ден четат в нета кое какво съдържа и колко е полезно. Да им е вкусно и да живеят 100 години.

#6 Conspirator 06.02.2015 в 23:56:22

Сещам се за един еко-виц. Двама руски новобогаташи/от веселите Елцинови времена/са на еко-купон.И двамата се появяват с еднакви вратовръзки на ''HUGO BOSS'' Първият прошепва доволно в ухото на събеседника си... -Купих я за 5 000 хиляди долара от фирмения.... Вторият се обръща невъзмутимо и отговаря.... -Прецакал си се!Моята е от Ню Йорк и я купих за 8 000 хиляди...

#7 Rowan 07.02.2015 в 00:18:59

Пък на рекламата казаха, че кренвиршите са от месо...

#10 Dox 07.02.2015 в 08:30:32

А пък аз най-много побеснявам, когато в подобни реклами използват гласчетата на деца - в случая - с леко запушено носле - "Предпочитабе бесо ... " Дали са еко или не, цените на хранителните продукти винаги ще са високи, ако няма субсидии. Едно време им казваха дотации. Но тогава, държавата ни имаше развита промишленост, от където можеше да преразпредели средства в селското стопанство, така че примерно хляба, при себестойност 2 лв., да е в магазина на 50 ст. Също така, на времето се отглеждаха сортове домати, които бяха селекционирани от нашата наука специално за нашите климатични условия - почви, слънцегреене, температури и т.н. Сегашните домати пишат че са български, но само защото са отглуждани у нас. Сортовете, обаче не са български. Това са сортове създадени за бизнес, а не за храна. Истинският домат се познава по това, че след откъсване, е годен за консумация най-много до следващия ден. А сегашните сортове позволяват да ги изкарваш на сергията и вечер да ги прибираш поне седмица, ако не и повече. За вкуса им да не говорим - прекрасни, червени, но с вкус на зелени джанки. След разрязване, виждаш как вътрешността им е просто продължение на листно-стъблената маса. Но така е. Иначе няма печалби.

#11 Rowan 07.02.2015 в 08:55:10

"Ро-Ко-Ко: Рога, кокали и кожа!" - Ае, ти май искаш да ти скочат НПО сектите за защита на животните, а? Знаеш ли, че в миналото тези неща са използвани за производство на фуражи за бедните животинки? Как са ги измъчвали само, представяш ли си?

#13 паяка 07.02.2015 в 10:31:46

Децата по рекламите звучат мърсоляво, за да свиква народонаселението, че така ще звучат всички по-нататъшни деца. Щото с това замърсяване на въздуха, подменяне на месото със прат , соя и кръв на прах, млечните продукти - с палмово масло, маслата - с маргарини, закуските им като ще бъдат натъпкани с хидрогенирани масла и какви ли не изкуствени подобрители, консерванти и обогатители, обилно подправени с натриев глутамат и глюкозо-фруктозен сироп, увеличаващи апетита и водещи до пристрастяване, следващите поколения ще имат огромно разнообразие от алергии. И това е с един куршум - два заека - хем т.нар. хранителна индустрия, хем и фармацефтиката, които всъщност вече и двете са химически промишлености, ще процъфтяват. Менделеев, Менделеев, дали си предполагал някога, умни човече, че пъстрата ти таблица ще може да бъде открита в цялата й пълнота в ежедневното меню на съвременния човек.

#14 Dox 07.02.2015 в 10:38:21

Право думаш, Павуре. Днес евро-субсидиите би следвало да изпълняват ролята и на дотациите от едно време. Но има няколко разлики. Днес имаме квоти, а тогава никой не ни поставяше условия за такива. Днес освен субсидии, са налице и мутри при изкупуването, а също така мутри непосредствено преди пазара за крайния потребител. Ако не щеш - продавай тогава на големите вериги. Те, обаче, се възползват от ситуацията и налагат такива условия, все едно пак минаваш през мутрите. И много си прав за зърното и рапицата. От известно време имаме законодателство, което да принуждава производителите да спазват изискванията за сеитбооборота. Знаеш, че ако това не се спазва - след 2-3 години забрави за земеделие. Естествено, нашите юначаги веднага намериха начин да го избягват. Как? Ами 2-3 години примерно произвеждат под аренда на даден масив рапица и като дойде време да сеят нещо друго, за да спазят изискването за сеитбооборот - наемат друг масив, където пак сеят рапица, а законодателството не ги задължава да се съобразяват с това, какво е сял предишния арендатор. И така.

#15 паяка 07.02.2015 в 11:10:43

Напоследък готовите обработени храни се етикетират доста подробно. Едно нищожно кебапче с дължина 12 см се съпътства с описание на съдържанието му 10 см, при това с букви по-малки и от молекулите му. Ако прочетете МОМ на етикета на колбас или какъвто и да е продукт, дето иска да мине, че е от месо, да знаете, че това е машинно обработено месо, което всъщност са смлени изцяло маломерни пиленца, патенца, пуйченца, пуснати на конвейра все още живички, барабар с рехавата им перушинка.

#16 explorer 07.02.2015 в 11:55:41

Не знам защо решихме, че сме много по-интелигентни от дядовците и бабите ни. Те работеха за изхранването на семейството си. Дядо ми веднъж беше ходил на море в живота си. На бяло море, през балканската война, като част от българската армия. Идеята, че ще даваме 10-20% от трудовият си доход за изхранване, е зле направена сметка според мен. В резултат не може да очакваме за жълти стотинки да си купуваме хранителни продукти като тези, които някои от нас помнят. Аз лично имам спомени от 70-те, в които въпросния дядо, че чудеше от къде да намери малко изкуствен тор. Просто нямаше на свободния пазар. Затова пък още помня вкусът на всичко, което отглеждаше. Та не знам, кой какво яде и как си прави сметката.

#17 John Smith 07.02.2015 в 12:04:05

"са налице и мутри при изкупуването, а също така мутри непосредствено преди пазара за крайния потребител." Докс, виж си календарчето - 2015год. Единствените мутри са ЕУ. Чистия капитализъм се основава на конкуренцията, но капиталистите не обичат конкуренцията.

#19 John Smith 07.02.2015 в 12:16:41

" Аз лично имам спомени от 70-те, в които въпросния дядо, че чудеше от къде да намери малко изкуствен тор. " Дядо ти се е чудил от къде да го намери без пари Тия години в Девня работеше най- големият завод за торове на Балканския полуостров и един от най- големите в света. Сега пак работи , ама е американски ((Acid & Fertilizers group)

#20 паяка 07.02.2015 в 12:20:44

Там е работата, че тия неща дето стават за ядене, т.е. успяват да примамят очите ти с перфектен външен вид и да излъжат рецепторите ти със синтетични овкусители, а на търговеца и производителят гарантират максимални печалби, тъй като не рискуват със складовите си запаси, които практически са с почти безкрайна трайност. Цялата тази съвкупност от характеристики обаче води консуматорите при добрия стар чичо доктор, а той е ортак с дъртия пергишин аптекар.

Новините

Най-четените