10 неща, които демокрацията ни отне

Права е Корнелия Нинова, демокрацията ни отне много неща. Но не само здравеопазване, образование и безплатните почивки, истинската бира, кренвирши, боза и евтино кисело мляко. Направихме кратък списък на нещата, които имахме в комунизма и които изчезнаха с идването на демокрацията:

1.Записването за телевизор, кола и апартамент
Благата са малко, а желаещите много и въпреки непрекъснатия труд на неуморните социалистически работници цветни телевизори, коли и апартаменти няма за всички. Това са дефицитни стоки. За тях се чака след записване. За телевизор - половин година, за Лада-минимум пет, а за апартамент в София поне десет. Междувременно може да се ожениш и деца да ти се родят, но ще ти дадат гарсониера, защото при записването си бил сам.

2.Вицовете за Тодор Живков
За Тодор Живков или добро, или нищо. Затова народът измисля вицове. Няма интернет и Google, те се разпространяват само устно и много внимателно. Защото за един виц може и в затвора да идеш.
„24 май. Хора с букети, с които са махали към мавзолеия на празника, седят уморени и мълчат. И в тишината изведнъж се чува звънко детско гласче: - Мамо, защо хората носят толкова много цветя? Да не е умрял Тодор Живков?"

3.Студентските бригади
Трудът е висшето благо, няма такива неща като ваканции, да си почиваш и да мааш гащи. Студентите заминават на бригади, да берат домати, грозде, да помагат при събирането на реколтата. Но там пък спомени, запознанства, ядене на корем на домати... Селска идилия.

4.Опашките за банани
Бананите са луксозна стока, пускат ги само за Коледа - всъщност, то Коледа нямаше. Идват от топлите страни, новината се съобщава по вестниците и населението чака. Бананите пристигат зелени, разбира се, и се редите на дълга опашка, дават само по 2 килограма.

На всички подобни събития има се казва "пуснаха" - пуснаха сапун, пуснаха банани, пуснаха дамски чорапогащници. На върха на пирамидата стои някой, който контролира "нямането" на принципа няма-намя, па накрая пуснат. За някои другари пускаха по-често, за населението на народната република - по празници.

5.Портретите на Сталин, Ленин и Георги Димитров
Сталин, Ленин и Георги Димитров са навсякъде. По стените на учрежденията, в училищата, в домовете на хората, по тетрадките на учениците. За тях рецитират децата, на тях се прекланят артистите, за тях пишат писателите. Трима души, чиито заслуги в исторически план са спорни, особено на Сталин, но в комунизма има култ към тях.

6.Манифестациите
9 септември, 7 ноември, 1 май- време за манифестация. Пионерите са строени със спретнати връзки, хората носят цветя, лозунгите са опънати. На трибуната другарите с трепет очакват народът да изрази своята почит. Духовата музика звучи, шествието тръгва. Манифестациите са задължителни, училищните униформи също.

7.Двата канала на единствената телевизия
Да имаш цветен телевизор е цяло богатство. Но има само два канала. Програмата е повече от ясна, най-много Лили Иванова и съветският филм в петък вечер, без превод, разбира се. И още криминалното Студио Хикс, Милион и едно желания за децата, Педя човек лакът брада, Мелодия на годината, ТВ справочник, ТВ неделник и Всяка неделя. А ако искате новини, имате само По света и у нас.

8.Задължителният руски език
СССР е нашият освободител, водач и надежда. Затова всички учим руски език, задължително. Останалите езици са само за избрани деца, синове на проверени родители.

9.Чавдарчета, пионерчета и Комсомолът
Да си чавдарче, пионерче и член на Комсомола не е избор, а почти задължение. Защото ако не си, ще имаш трудности в отиването в по-горно училище, намирането на работа, професионалното ти развитие и т.н. За да бъдеш приет, трябва да отговаряш на определени изисквания, организацията има строга йерархия и тя се спазва.

10.Безумните табели
През комунизма лозунгите и табелите са много важни. Някои от тях остават живи в сърцата ни - десетилетия след края на режима. Образцов дом, Във всяка къща - говедо, Бира се отпуска само на членове на профсъюза, „На партията - вярност, на народа - чиста вода!" (Надпис в служба "Водоснабдяване и канализация"), Всеки кооператор - свиня! Всеки комунист - две!" (Лозунг в село в Плевенско, агитация по партийната повеля за усилено частно производство на свини)

#1 Sir John 19.03.2017 в 21:24:13

Този който е писал тази тъпня да се гръмне

#2 Bai Hoi 19.03.2017 в 22:02:55

Всеки, който гоне заболяло от тази статия, да се гръмне!

#3 Виктория Пенелопова 07 19.03.2017 в 22:34:55

И още: 1. час на класния ръководител, в който всяко дете се пита дали родителите му са членове на бкп, при отрицателен отговор се записва оф и погледът на класния рязко се променя; 2. дежурства по паметнинци на "ятаци и партизани" на 2 юни до припадък; 3. задължително участие в съзтезание по маршируване и пеене на съветски маршови песни на 9 май; 4. цялата лятна ваканция се репетира за масовото участие на стадиона с флагчета, които изобразяват другарите димитров, ленин ...../аз, лично бях част от окото на др. димитров /;5. здължителни срещи с далечни роднини на митко палаузов или иванка пашкулова, които държат да разказват на децата натурализми, които няма как да бъдат забравени, а се оказва, че не са истина; 6. задължително "военно дело", където беше забранено къпането, а "обучението" се водеше от тъпи запасняци, които си падаха по ученички; Др. кУрнелия, НЕ НАМ!

#4 1951 19.03.2017 в 22:44:42

Има смисъл в иронията към Корни, но фактологията куца. Явно това е писано от някой, който е бил максимум на 10 - 12 години през 1989 г. Ако въобще е бил роден Записването беше за новите коли. Ако имаш кеш можеше да си купиш кола на старо. И хората си купуваха масово. За телевизорите не помня да е било така. Може и да го е имало в някакъв момент, но като цяло имаш пари, отиваш и купуваш. На какви цени и качество - отделен въпрос. Чакането за жилища е отделна и особена тема. Като цяло се чакаше, защото нямаше. Моля, моля, бригадите бяха доброволни . Първо, студентските бригади бяха по месец лятото, но реално бяха по-кратки, та и ваканция имаше. Второ, плащаше се по някои и друг лев, който по правило се изпиваше на място. Трето, бачкането на тия бригади най-често беше проформа - работиш час - два, правиш се че работиш още час - два, после се скатаеш и така. На мен ми беше весело. Манифестациите бяха четири пъти годишно - 1 май, 24 май, 9 септември и 7 ноември. Учениците и студентите ги тормозеха основно на 24 май и 9 септември. На 1 май манифестираха бачкаторите. За 7 ноември беше някаква имитация винаги. Портрети на Сталин след 1956 г. в България практически е нямаше. Защото имаше опит за замитане на ролята на Сталин след десталинизацията в СССР и у нас. Като цяло и правоверните комунисти тогава знаеха, че тоя не е много по-добър от Хитлер. Двата канала на телевизията . Чаках да пишат и за това, че интернет нямаше, но са се въздържали. Та телевизията беше малко и най-вече скучна, но пък имаше други неща за правене. Примерно четяхме. А иначе, познайте колко ефирни канали е имало във Великобритания или Франция през 80-те. Точно по четири Та не сме изоставали с много. Руски се учеше задължително. Което беше нормално, предвид геополитическата ориентация на страната. Аз не съжалявам, че го знам. Това, че другите езици са били само за "отбрани" е пълна глупост. Първо, във всяко свястно средно училище се учеше втори западен език. В повечето случаи това беше немския, но тук и там учеха и френски. Езикови гимназии имаше във всеки окръжен град, а там даже английски преподаваха. Че се влизаше трудно и че някои влизаха без ред по заслуги - това беше така. Отделно по разни читалища, културни домове, младежки и пионерски домове и прочие можеше да учиш и езици като полски, чешки и тн. Та не казвам, че беше рай едно време, ама дайте да гледаме фактите.

#6 TheRock 19.03.2017 в 23:01:49

1951 | 19.03.201722:44 Лъжеш!!!

#7 maya 19.03.2017 в 23:16:57

Защо никой не споменава концлагерите, преследванията и убийствата? А унищожаването на интелигенцията?

#8 dedo adji 20.03.2017 в 00:03:25

1951, почти наборе, И ти малко замазваш, но да не ровим като кокошки във фактологията, че ще отиде до следващите избори. Аз ще допълня някои факти в полза на стринка курнелия. Нямаше безработица. На всеки национален ебект имаше в изобилие работни места. Ама, че не ти било по специалността или по сърце, айде, гевезелици. За най-претенциозните имаше Странджа-Сакар - републиката на младостта. Нямаше пирамиди. Имаше една огромна - БНБ и една по-малка - външнотърговската банка. Нямаше цигански банди. Почти всички цигани бяха заставени да бачкат, и ако беше без особена файда, поне 40% от времето бяха заети и не можеха да крадат. Нямаше мутри. Всъщност, имаше, но те всички бяха в униформа или с червени ленти на ръкава. Кво друго нямаше? Ми то кво имаше.

#9 GETI 20.03.2017 в 01:04:22

"Понякога се случва човекът, когото силно не понасяш да каже нещо, с което си съгласен. Червен лидер каза, че демокрацията ни отне много. Няма как да не се съгласите. А и да си направите списък. Демокрацията ни отне държавната граница. Незнайно как, по какви причини, заради чии интереси - ние нямаме държавна граница. Турците имат застави, гърците имат, сърбите имат. Ние нямаме държавна граница. Строим мижава ограда там, където беше кльонът. В този смисъл, в тази посока, какво точно ни даде демокрацията? Всяка ограда е толкова силна, колкото са силни нейните защитници. Демокрацията ни отне армията. Нереципрочно като никой друг наоколо и в цяла Европа ние махнахме 111 000 щика, техника за милиарди и цяла една система за отбрана. В момента се чувстваме като голи пред неоосманистките претенции. И да, това го взе демокрацията. Или онова, което наричаме с това име в тази страна. Демокрацията или онова, което наричаме с това име в тази страна - ни отне образованието. Отне една пациентолюбива здравна система. Която съвсем не беше безплатна. И съвсем не беше съвършена. Но работеше. Днес живеем в свят, където е модерно да се отричат ваксините, отрича се и робството. В този смисъл, това е анти-система на здравеопазване, това е анти-образователна система. Демокрацията ни отне сигурността. Ужасна загуба, ужасна. Няма смисъл да коментираме. Отне ни и разликата между жертва и палач. Между полицай и престъпник. Опитва се да стигне дотам, че да отнеме и разликата между мъж и жена. Може да се изрежда доста. Но най-страшното нещо, което ни отне демокрацията е ДЕЦАТА ни. Те просто си тръгнаха от партито, наречено демокрация. Това е отнемане на бъдещето. Отнемането се случи под акомпанименти и аплодисменти. Под същите аплодисменти изчезнаха справедливостта и изборът. Платените избори са обратното на демокрация. Но са единствената политическа технология, позната по време на това, което наричаме демокрация. Не съм съгласен с Корнелия Нинова. Тя прави епохална грешка - това, което ни отне много - просто не се нарича демокрация. Има десетки други гръцки думи, които определят нашето живеене. Потърсете ги, Корнелия. Трябва да се уточните. Защото така наречената демокрация ни отне и много от точните думи, даже отне свободата ни на изразяване, и отне и истината"

#10 Люба6а 20.03.2017 в 02:04:38

смрЪт на червените свини и всички техни отрочета-съсипахте кочината Чалгария

#11 *666* 20.03.2017 в 02:43:25

За телевизорите не помня да е било така. Може и да го е имало в някакъв момент, но като цяло имаш пари, отиваш и купуваш. ---------------------------------------------------------------------------------- Цветни телевизори, автоматични перални, бойлери и др. нямаше. ставаше със записване. Моля, моля, бригадите бяха доброволни Смее се . Първо, студентските бригади бяха по месец лятото, но реално бяха по-кратки, та и ваканция имаше. ------------------------------------------------------------------------------------ Даааа, доброволни бяха... Мен заради бригадите ме приеха пак "доброволно" в ДКМС. До началото на девети клас си бях пионерче. Учех в езикова гимназия, и много-много не се гледаше кой какъв е, а и аз си бях скатавка. и така, до лятната ваканция след осми клас. И всички комсомолци на бригада в Разделна, да събират картофи, а аз на работа за пари на Златните - при скандинавките, полякините и рускините. И като започна девети клас, че като се надигна един рев - от къде накъде ние на полето, а той не? Директорката, завършила в Сорбоната, им казва в бригадирския щаб - отличник, не е член на ДКМС, няма как да го накажем. И още по-голям вой - след като за нечленуващи в комсомола не е задължително, то и ние не искаме в комсомола. Та се събра една комисия - единвисокопоставен комсомолски деятел, майор Петрова от ДПС /детска педагогическа стая/, комсомолския секретар на гимназията и директорката, изправиха ме на килимчето и се започна. как така ще си позволявам да не членувам в комсомола. Казах, че не се смяталм все още за достоен да бъда негов член. Отговора беше, че има кой да решава дали съм достоен или не. После майор Петрова изкара една папка, измъкна няколко листа и започна да ми чете досието, което не знаех, че имам. Връзки със западни туристи, съмнения за търговия с валута и черна борса със стоки от Кореком, слушане на упадъчна музика, носене на дрехи със значки и надписи на ФАШИСТКИ западни групи и др. такива. И ми казаха дилемата - или комсомола и лятна бригада, или ТВУ! Избрах първото. Ама и на бригада не ходих пак де. Лекарите обичаха уиски и Marlboro. На следващата година, на събранието преди започване на бригадата специално попитах тогавашния началник на окръжния бригадирски щаб др. Красимир Премянов, защо ни задължават да ходим на бригада, след като по документи е доброволна. та тай отговори - "Да, бругадата не е задължителна, но и средното и висше образование не са задължителни, така че, който иска да учи - на бригада. А иначе, познайте колко ефирни канали е имало във Великобритания или Франция през 80-те. Точно по четири. ======================================= Лъжеш жестоко! аз съм по корабите от 1987г. та за пръв път тогава обиколих Европа. И във Франция, и в GВ имаше мнооогооо канали. За Италия и най-вече Гърция да не говорим. В Солун, за да оправдаят построяването на новата си телевизионна кула бяха пуснали всички сателитни канали в ефир. У нас разбира се сателитните чинии бяха забранени. По колко часа се учеше руски и по колко западен език да ми кажеш?

#12 *666* 20.03.2017 в 02:56:48

dedo adji Нямаше безработица. На всеки национален ебект имаше в изобилие работни места. ======================================= Че то и сега няма. само че, сега няма и борба с тунеядството и паразитния начин на живот както тогава, та не можеше да не желаеш да работиш като сега. Нямаше цигански банди. ========================================= Какво нямаше? Затворите да не бяха празни и кой им беше основния контингент? Нямаше мутри. ================ Да, тогава не им викаха мутри, а чейнчаджии и тарикати, както и детето на... За Варна мога да ти ги изброя мутрите дето бяха до демокрацията. Хари Капонов - Мазута, Веселин Данов - синът на съдията Христо Данов и правнук на Христо Г. Данов, когото баща му го направи и ченге, белки се спре, ама той с униформата както е го бутнаха в пандиза, Съка, Бацата, Черния Венци, Димо Главата и др.

#13 *666* 20.03.2017 в 05:10:08

GETI в грешка си. Ограда там, където я строят сега нямаше. Кльона беше на един километър навътре от границата. Той беше за това, да не се допусне някой да избяга от социалистическия рай. Човекоподобните които сега прииждат ги пускахме да влизат свободно без никакви визи. защото носеха долари! Относно армията. Държиш да хрантутиш търтеи ли? Или на децата и внуците ти да им взимат по 2-3 от най хубавите години от живота за тоя дето духа? От кого ще се защитаваме, след като никой не ни иска, а и по волята на БЪЛГАРСКИЯ НАРОД сме в НАТО, та има кой да ни защитава. С парите потрошени за комунетската армия колко неща можеха да се направят и поне магазините нямаше да са празни и хората да бягат от работа, за да се редят по опашки. Какво ни отнела демокрацията? Образованието ли? хахахахахаха... не ме карай, да се смея. сега българското образование за разлика от тогава е признато по в цяла Европа, а и хиляди деца всяка година заминават да учат в престижни университети по целия свят. Сега здравната система не работи ли? Спомняш ли си при тогавашната "пациентолюбива" по твоите думи здравна система съществуването на едни такива валутни аптеки, та ако нямаш валута, как можеше и да умреш при липсата на дадено лекарство? спомняш ли си, как при работещата здравна система имаше в софия една такава Правителствена болница, дето беше само за избрани. Като беше толкова добра пациентолюбивата, що онези не ходеха да се лекуват там където и народа се лекуваше? Спомняш ли си за здравните заведение настанени в дървени бараки? Какво робство се отрича, че аз не знам? Робство имаше само по времето на комунизма. Слава Богу, той падна.

#16 partci 20.03.2017 в 10:02:04

Спорове за това какво е донесла "демокрацията" в България, докато ни управляваха синовете и дъщерите на същите онези комунистически изчадия... Вие сериозно ли?

#17 dedo adji 20.03.2017 в 10:23:44

Тарикатът-антихрист, копи-пействаш гетито и му слагаш знак минус. И се получава нула. Здравната системе е на същото дередже като тогавашната. И сега хора мрат поради липса на среедства за лекарства или операции. И аз съм носил уиски и цигари на лекари, но не за освобождаване от бригада. И тогава имаше корумпирани лекари, но не бяха толкова нагли, защото зоркото око на партията бдеше никой да не се нагуши повече от позволеното. А една моя съученичка я умориха точно в прословутата правителствена болница. Че хиляди нашенчета отиват в престижни университети с какво свидетелства за равнището на образованието у нас? А десетките хиляди, които едва са се научили да броят до 12 записват пернишкия, благоевградския, а в последно време и софийския университет с тройки. Доказателство могат да бъдат хиляди, завършили у нас, отишли там и заели достойни, съответстващи на образованието им постове. И такива има, и не малка част от тях са завършили преди. Аз познавам лично няколко. За стоте хиляди хрантутници, от хиляди години е известно, че ако не храниш своя армия, ще храниш чужди. Което и правим. Българският народ не е изявил желание за нато. Наложиха му го, както на времето варшавския договор. Но с варшавския България беше защитене от турска агресия. Ако чакаш сега нато да те защити, по-добре си приготви кофата с вазелина. Скоро може да ти потрябва.

#18 jens xp 20.03.2017 в 10:28:16

След 1956 година, в България не е имало никакви портрети, бюстове или изображения на Сталин! Моля, бъдете точни!! Маркс, Енгелс, Ленин, Димитров, Благоев... Това бяха..

Новините

Най-четените