Лексиконът на ДАНС

Живели ли сте в чужбина за период, по-дълъг от 10 дни?

Случвало ли ви се е да се напиете до помрачаване на съзнанието?

А бихте ли били така добри да дадете имената, точния адрес, телефон и месторабота на трима души, които ви познават повече от поне 3 години?

Не, това не е "входното ниво" на кастинга за честни политици на Слави Трифонов.

Това е само част от официалния въпросник, по който служби като ДАНС и ДКСИ преценяват дали сте надеждно лице. С други думи - дали имате право на достъп до класифицирана информация.

Интригите около това кой може да чете папките с държавни тайни (и кой го прави, без да има право) винаги са били с висока степен на взривоопасност. Скандалите с гриф "секретно" не просто имат свойството да "бухват" в най-сгоден момент, но и често петната от тях остават да красят репутацията на замесените лица с години (справка: безкрайното дело срещу бившия премиер Сергей Станишев за "изгубените" 7 документа).

Сега интересът се изостри с нова сила около атаката от страна на депутата от ГЕРБ Антон Тодоров срещу "Дондуков" 2 заради предполагаемо нарушение на правилата за достъп до секретна дипломатическа шифрограма от началника на кабинета на Румен Радев - Иво Христов.

Какво чете и какво не - никога не би се превърнало в новина, ако не беше предисторията. А именно, странният случай с отказа на Христов да се подложи на проверката, която да му даде (или да му откаже) право на достъп до специфични документи.

Въпросната проверка всъщност не е съвсем лека, бърза и безболезнена, а данните, които службите изискват, засягат не само цялата лична история на конкретното лице, а и най-близкия му семеен и приятелски кръг.

Проверка за "надеждност" може да се прави само с доброволно искане кандидата - и то само за служебни цели, т.е. случаен гражданин без позиция в държавни институции няма причина да се подлага на подобна манипулация.

Освен стандартните документи - като диплома за образование, свидетелство за съдимост, бележка от Следствието за липса на текущи разследвания и медицинско удостоверение - ще трябва писмено да разрешите сваляне на банковата и данъчната си тайна пред службите за сигурност.

И тук идва моментът с "онзи" въпросник, който сте длъжни да попълните съвестно, ако искате достъп до най-високо ниво класифицирана информация.

Службите искат от вас саморъчно попълнени данни за име (включително предишно), дата и място на раждане, гражданство, военна книжка, лична карта, месторабота и допълнителни източници на доходи за последната календарна година, надхвърлящи общо 5000 лв. (наеми, лихви, хонорари за публикации, хазартни печалби над 3 средни работни заплати, други договори...).

Почти същият обем на тази информация трябва да предоставите и за своите родители, братя/сестри, деца над 14-годишна възраст, брачни партньори или други лица, с които съжителствате на съпружески начала. От службите ще ви питат и дали някое от тези лица живее постоянно в чужбина или е напускало България за повече от 3 месеца (независимо кога).

Ще ви питат и дали имате заеми, ипотеки, данъчни задължения, недвижими имоти, дялове в дружества, и др.

Страдали ли сте от психическо заболяване. Постъпвали ли сте в психодиспансер? Употребявате ли или употребявали ли сте наркотици или други контролирани упойващи вещества?

Какви, кога, продължавате ли да го правите? А през последните 10 години употребявали ли сте алкохол в количества, причиняващи помрачаване или загуба на съзнание?

Имайте предвид, че службите си правят насрещна проверка, така че по-добре да бъдете откровени. Всяко умишлено прикриване на истина или потвърждаване на неистина е достатъчно основание да бъде отказан достъп до класифицирана информация.

Последната част от въпросника е посветена на това да разбере какви са контактите ви с чужденци и чужди институции.

Например - питат ви дали след навършване на 18-годишна възраст сте били извън България за повече от 10 дни ("Знам какво направих миналото лято в Халкидики"), дали сте работили срещу заплащане по време на престоя си навън, включително - дали се е налагало да бъдете разпитвани от чужди власти по "теми, свързани с въпроси на сигурността или отбраната на страната".

Не пишете никакви подробности по този въпрос във формуляра, предупреждават службите. Те ще бъдат обсъдени лично по време на "беседата" със проверяващия служител. Разбира се, че има и беседа.

Ако сте установявали някога интерес към вас от чужди служби, полиция или пък организирана престъпна група (каквото и да значи това) - и тази информация ще трябва да изповядате пред ДАНС.

И не само: ще ви попитат още дали сте поддържали постоянни служебни или приятелски контакти с чужденци през последните 3 години.

Сама по себе си - безобидна информация, но никога не се знае, знае ли се...

За финал, ще трябва да дадете контактите на трима свои близки, които не са ви преки роднини, не обслужват правните ви интереси и не са ви доверени служители. Беседи ще се проведат и с тях, така че имайте едно наум кого предавате в ръцете на агентурата.

Дори да дадете разрешение за проверка, имате право да го оттеглите по всяко време на проучването, което ДАНС и ДКСИ организират. Това обаче ще сложи 1-годишна забрана за кандидатстване за длъжности и задачи, които изискват работа с класифицирана информация.

Самата проверка може да отнеме около 2 месеца с възможност за удължаването й до 20 дни, ако искате достъп до най-високото ниво на защита (т.нар. специално проучване).

Трима души в държавата имат право на пълен достъп до всякакъв вид класифицирана информация - в момента това са Румен Радев, Бойко Борисов и Димитър Главчев. Само ако е "необходимо да се знае" и по определен в закона ред: секретни документи без предварителна проверка могат да четат вицепремиери и министри, депутати; съдии, членове на КС, следователи, прокурори и адвокати (но само по конкрентни дела); и членове на ВСС и съдебни инспектори.

За други позиции обаче отказът (или отнемането) на достъп до класифицирана информация може да означава предизвестие за уволнение или край на кариерата (справка: сагата около Георги Гатев, зам.-председател на Бюрото за СРС).

Ако все пак минете през гореописаните девет планини в десета, поздравления, вече можете да четете докладите на службите от първа ръка.

Ексклузивно,... или поне докато не са изтекли в WikiLeaks.

#1 Виктория Пенелопова 07 27.09.2017 в 20:28:08

И защо ли Христов е отказал да попълни въпросния, напълно резонен, формуляр? Някой да има мнение?

Новините

Най-четените