Знам какво направи… преди 4 години

Как едно интервю от преди 4 години успя да се превърне в най-четената новина за деня?

Достатъчно е едно изречение:

"Банкерката Цветелина Бориславова, бивша приятелка на премиера Бойко Борисов, разказа за връзката си с Борисов и за бизнеса си пред в. "Галерия".

С този анонс електронното издание на в. "24 часа" публикува меко казано нестандартната "изповед" на Бориславова пред вестника на Кристина Патрашкова и Явор Дачков.

Ключът е в източника

За справка: вестник "Галерия" беше създаден през есента на 2009 г., в първите месеци на първото правителство на Бойко Борисов с "идейната и емоционална подкрепа" на Алексей Петров.

По това време Петров беше вече осветен като съветник на Петко Сертов в ръководството на ДАНС (самото заглавие на седмичника идва от едноименната разработка "Галерия" за теч на вътрешна информация към политици и журналисти).

Малко по-късно Петров беше арестуван показно от ГДБОП под надзора на вицепремиера Цветан Цветанов, след което започнаха делата от аферата "Октопод".

Именно във вестник "Галерия" през 2011 г. бяха публикувани стенограмите от записите "Ало, Ваньо", в които Бойко Борисов ходатайства пред покойния бивш директор на Агенция Митници Ваньо Танов за проверките в пивоварната на Мишо Бирата, за назначението на играч от "Бистришките тигри" в митническата администрация и т.н.

По обясними причини, появата на Цветелина Бориславова в първо лице, единствено число, на страниците във вестник "Галерия" е необичайно събитие.

Още повече - медийната активност на Бориславова е изключително пестелива и рядко излиза извън темите на професионалните й интереси в банкирането и бизнеса (ако не броим някои стари нейни интервюта "по пантофи" за Валерия Велева преди 10-тина години).

Неслучайно, за по-малко от 10 часа дописката със заглавие "Бойко полетя, когато Симеон му предложи да е главен секретар" събра над 45 000 четения в сайта на "24 часа", като беше препечатана в още няколко онлайн-медии.

До края на деня се превърна в най-четения материал на изданието и се оказа една от най-споделяните новини в иначе скромния откъм сензации 1 юни 2016 г.

Доколко е "новина" новината обаче е твърде спорен въпрос

Всичко ново е добре забравено старо

Банкерката стои на първа страница на в. "Галерия" със заглавието "Цветелина Бориславова сензационно: Живеех като мишка, но бях щастлива".

Богатите също плачат - на цена, по-ниска от билета за градски транспорт...

Статията на стр. 14 в рубриката "Драми" в таблоида обаче започва с изрично пояснение:

"Бившата приятелка на премиера Борисов дава едно от малкото си интервюта за книгата "Моделът на успеха 22", която е отпечатана през 2012 г.

В нея Анатоли Георгиев, Емил Спахийски и Георги Стайков интервюират 22-ма успели българи, сред които Антон Дончев, Нешка Робева, Бойко Борисов, Маги Халваджиян, Симеон Сакскобургготски, Стефка Костадинова, Красимир Гергов, Цветелина Бориславова, Стефан Данаилов, Сергей Станишев и др.

"Публикуваме със съкращения изповедта, която банкерката Цветелина Бориславова прави специално за изданието".

С други думи - филмът е съветски. "Галерия" никога не е интервюирала Цветелина Бориславова, но поради собствена редакционна логика е решила да опресни паметта на читателите си с мемоар от чуждо издание, публикувано преди 4 години.

Качамакът на успеха

Самото съдържание на интервюто няма почти нищо общо с историята на професионалния пробив - или обещания "модел на успеха" - на Бориславова.

Личните спомени за "сиромашките" студентски години (изведени от "Галерия" като водещи акценти) прескачат директно към развитието на частния й бизнес, а междинният период остава не особено ясен.

Бъдещата собственичка на СИБАНК се връща във времето, в което е следвала испанска филология в Мадрид в края на 70-те години (впрочем, периодът и мястото съвпадат с изгнанието на Симеон II, бъдещия клиент на охранителната й компания)

Оказва се, че дъщерята на дългогодишен разузнавач под дипломатическо прикритие е преживявала "много бедно" от другата страна на Желязната завеса, като се е хранила с румънски качамак и китайски ориз, за да заделя половината от 300-доларовата си стипендия за екскурзии.

Борисов е описан като "много комуникативен" човек, който "обича да е в центъра на вниманието", "винаги иска да е "номер едно" и "се измъчва", когато се налага да работи в чужда сянка.

Прекратяването на договора на ИПОН за охрана на Симеон Сакскобургготски през 2001 г. ("премиера го охранява НСО", Ц.Б.), се оказва тежък удар за Борисов.

"Толкова му беше тежко на Бойко - никога не ми се е оплаквал, но аз го виждам, познавам го. Много ми беше мъчно за него тогава. И когато царят му предложи това (да стане главен секретар на МВР, б.р.), просто той полетя, толкова беше щастлив", казва Бориславова през 2012 г.

За протокола: Формалният идеолог на назначаването на Борисов на върха на професионалното ръководство на МВР не е Сакскобургготски, а е ген. Бриго Аспарухов - бивш шеф на Националната разузнавателна служба, а през 2001 г. - неофициален съветник по въпросите на сигурността на Царя. От май 2016 г. Аспарухов е член на Изпълнителното бюро на БСП).

Дали интервюто на Бориславова е публикувано само заради "сензацията", дали не е намек към задочния му лирически герой - Бойко Борисов - това оставяме на въображението на хората, които умеят да четат между редовете.

 

П.С. Впрочем, кой каза, че няма нищо по-старо от вчерашния вестник?

#1 the mirror 07.06.2016 в 08:07:58

покойния Ваньо Танов....... покойния Мишо бирата...........

Новините

Най-четените