Ще напиша нещо, дето може да не се хареса на някои колеги. Но трябва да сме честни с пациентите.
Става въпрос за профилактичните прегледите с ултразвук (ехограф) на гърдите.
Непрекъснато се срещам с жени или чета за кампании (уж благотворителни), при които се прави скрининг за рак на гърдата с ултразвуково изследване. Скрининг простичко казано е дейност, при която определени групи от населението (или цялото население) се преглеждат с цел ранно откриване на дадено заболяване, което още не е изявено.
Та да кажа - към момента НЯМА никакви доказателства, че поголовното изследване на млечните жлези (гърдите) с ултразвук на жени без оплаквания води до някакъв положителен резултат в борбата с рака.
Подобни прегледи и кампании, освен ненужни разходи, водят до ненужни повторни прегледи, ненужни интервенции и операции, ненужни страдания и притеснения за пациентите.
Без съмнение ултразвуковото изследване на гърдите има своето място като метод за диагноза и вероятно с развитието на техниката ще се използва все повече. Но не и под формата на безсмислени кампании или включено в пакети с профилактика при допълнителното осигуряване. Вредата от тази дейност е видима, ползата - недоказана.
Ето последните препоръки на U.S. Preventive Services Task Force за скрининга на рак на гърдата
*Стефан Константинов е бивш министър на здравеопазването в първия мандат на правителството на Бойко Борисов.