Защо "любовта" в тениса е кръгла нула

Ако сте отскорошен фен на тениса, може и да се объркате в начина на точкуване, имайки предвид колко по-различен е той от спортове като футбола, баскетбола и волейбола.

Тенисът е много по-различен спорт и особеностите му не се крият само в броенето на точките, но нека започнем оттам.

Мачът (всеки сет и всеки гейм) започва при 0-0, или както е прието да се казва love-love, защото в тениса love („любов” – от англ.) означава 0. Когато играч спечели една точка, то активът му в гейма става 15, с две – 30, а с три – 40. Следващата спечелена точка ти носи и победа в гейма, освен ако не се стигне до т.нар. равенство – 40-40, при което геймът се печели от тенисиста, стигнал първи до две точки разлика в своя полза.

Но откъде идва това странно наименование на нулата?

Според Оксфордския речник корените на термина идват от разговорната фраза „for love” (в буквален превод от англ. – „за любов”), което в преносен смисъл означава „за спорта”, „без залози/награда за победителя”. Причината се крие дългогодишната традиция и етикет в тениса, който е джентълменски спорт.

Според друга теория думата за нула – „love” – идва от френската дума за яйце – „l`oeuf” – тъй като нулата в резултата прилича на яйце. Тази версия също звучи логична, но няма много доказателства в нейна подкрепа.

Интересно е, че е можело тенисът да се казва по съвсем различен начин.

Майор Уолтър Уингфийлд, който е авторът на правилата в модерния тенис, е имал идея да го кръсти по различен начин. Наричал го е „sphairistike” – по гръцката фраза за „умението да играеш с топка”.

Думата „тенис” най-вероятно произлиза от френската дума „tenez” – повелителното наклонение на глагола „tenir” („държа”) – „дръж!”. Но отново няма достатъчно доказателства в подкрепа на тази теория.

Как ви се струват тези теории? Ако сте фен на тениса отдавна, със сигурност знаете доста неща за „любовта” в този аристократичен спорт. Знаете ли за други теории? Може да ги споделите с нас в коментарите.

Новините

Най-четените