Коя новина може да разплаче един репортер?

"Коя новина може да разплаче един репортер?", питат на сайта си от обществената телевизия БНТ.

Толкова много новини в българската реалност могат да разплачат един журналист, че в ефира да има повече сълзи, отколкото в индийски сериал, е краткият отговор. По-дългият, опасявам се, няма да се хареса на много от колегите. Оставям настрана чисто човешката реакция на един или друг репортер - всеки от нас е усещал болка или гняв при отразяването на едно или друго събитие.

Съвсем по друг начин стоят нещата обаче, когато продуцентите или главните редактори добавят излишен драматизъм с единствена цел рейтинг.

През януари миналата година, при отразяването на атентатите срещу "Шарли ебдо" и кашер магазина в Париж, френската обществена телевизия смени в движение водещата на едно от своите студия точно по тази причина.

В България обаче щипката излишен драматизъм е задължителна. Колкото по-маловажна е новината, толкова по-драматично е съобщена тя. Опашки в мола, задръстване на Цариградско шосе, спиране на метрото за час, закъсняващ полет на летището - всичко е придружено със задъхан репортер в истерия, който сякаш предава от фронта и наоколо хвърчат ракети, бомби и трупове. До степен, че когато нещо наистина сериозно се случи, всички са загубили каквото и да било усещане. Когато нещата се натрупат, не им остава нищо друго освен да се разплачат.

Иначе и аз се разплаквам. Разплаквам се, когато видя труп на първа страница на вестник или в сайт с претенции за нормална журналистика. Когато видя стадо репортери, фотографи и оператори да се блъскат на нечие погребение, за да хванат нечия мъка "под добър ъгъл".

Когато чуя отново и отново въпроса "Как се чувствате?", зададен на семейство, съученици, приятели, изгубили свой близък човек. Когато сутрешните блокове се превърнат в съдебни зали, а водещи и гости влизат в ролята на адвокати, прокурори и съдебни заседатели.

Полицията, прокуратурата и съдът понякога, дори много често, не вършат своята работа, както и когато трябва или както и когато ни се иска. Когато обаче медиите и обществото издават присъди, можем да говорим за всичко друго, но не и за правосъдие.

Ако ставаше по този начин отдавна съдебните заседания в Калифорния щяха да се провеждат във Facebook, а присъдите по знакови дела щяха да се издават в редакцията на „Вашингтон пост" или „Ню Йорк таймс".

Вместо да се превръщат в последна инстанция и да раздават присъди, медиите трябва да започнат да вършат своята работа и да информират безпристрастно, задавайки важните въпроси на правилните хора.

Обективното отразяване на едно събитие не се състои в изсипването на дузина гледни точки в ефир, а в пресяването на проверената информация от слуховете. Затова световните стандарти искат три независими източника, а не просто противопоставянето на две „една жена каза" в ефир.

Да, най-вероятно човешката реакция на един или друг репортер в отровната среда от медии бухалки, опорни и контра-опорни точки, е онази глътка нормалност, която усилено търсим всеки ден.

Уви, лъжица мед в кацата с катран не е като лъжица катран в кацата с мед. А вие как се чувствате?

#1 pixie 15.01.2016 в 20:13:09

"В България обаче щипката излишен драматизъм е задължителна." - По принцип е така. В случая, обаче, не съвсем. Снимката е на Иво Никодимов и се предполага, че в статията се визира основно неговото емоционално отразяване на събитията от първата вечер във Враца или пък точно то е причина за статията. Гледах репортажа на журналиста от Канал 1, който наистина се просълзи в ефир и се извини за това. Възприех го като чисто човешка реакция, в крайна сметка това му е работата. Понякога се случва. И не мисля, че трябва да му се сърдим. Все пак него разплака новината, която трябваше да отрази, той не разплака никого. А има и страшно коравосърдечни или направо безсърдечни журналисти, които наистина сякаш изпитват кефогазъм да зададат редовния въпрос на страдащите хора "Как се чувствате?", който е мега безсмислен в същността и контекста си - то е ясно. По този въпрос в ефир си личи жаждата за сензация и рейтинг. Иначе разплакващи новини бол, ежедневно, цял народ плаче.

#2 VK 15.01.2016 в 21:24:41

"Гледах репортажа на журналиста от Канал 1, който наистина се просълзи в ефир и се извини за това. Възприех го като чисто човешка реакция, в крайна сметка това му е работата...." ---- Да, точно така, това му е работата - криминален репортер. Да се просълзи некоя по-емоцинална домакиня пред телевизора е нормално, ама това си е .... Цялата тази медийна атака си е типично ченгеджийска работа. Напомня ми нещо, само дето липсват такситата пред парламента. Тогава беше създадена също неква истерична обстановка. Както обаче се оказа в последствие.....грозна картинка, нямаща нищо общо със първоначалната версия. А в момента се търсят под дърво и камък новини, които да ескалират напрежение, да създават "критична обстановка" . Некой другарчета имат некви идеи и .....То не беха каки, биволи, декларации рачешки и зле прикрити мераци на кандитати за предстоящите избори. Циркът е пълен, а публиката аплодира в захлас номерата на марионетките. Само лицата на кукловодите остават скрити....

#4 jens xp 16.01.2016 в 21:22:25

Най-вече гологлави капутляци!

Новините

Най-четените