50-60 литра на квадрат и столицата потъна. За първи път от началото на коронавирусната криза човек разбира колко уязвим е всъщност от други природни явления.
Национални и регионални медии отразиха ситуацията, а всеки втори притежател на смартфон се опитваше да увековечи (под)водна София със снимка във Facebook профила си. Въобще, екстремна ситуация.
А в последно време екстремните ситуации са прерогатив на извънредните щабове. Така де, кой друг има способността да ни дава морална подкрепа и да ни казва да бъдем спокойни, че "корабът потъва нормално и вода има за всички".
Но тук говорим не за Националния оперативен щаб (НОЩ). Трябва ни някакъв друг, чисто нов щаб, който да е нашият пътеводен фар при бедствия и аварии. Разбира се, свикан над 24 часа след самото проблемно събитие и продължаващ работа около половин до една година след него.
Когато вятърът е просто лек, топъл и южен и не идва със Средизмноморски циклон, представители на въпросния щаб да излизат на извънредни брифинги и да ни обясняват, че няма опасност да се превърне в ураганен.
Както сме виждали да прави и ръководителят на щаба, създаден за коронавируса - помните как излезе чинно ген. Мутафчийски с директора на пожарната и с професор от НИМХ и успокои народа, че радиация от Украйна няма. Народът не беше чул за подобна опасност, но пък се успокои, че ето, някой бди дори за опасностите, за които не подозираме.
Как без щаб по наводненията да сме спокойни иначе, че утре, при следващ дъжд, няма пак да вадим лодките. Както НОЩ сто пъти обясни каква е разликата между вирус и бактерия, така и на паметния 6 юли 2020 г. щеше да ни е ценно да знаем разликата между смерч и ураган.
Просто свикнахме има ли проблем, свързан с майката природа, да има и щаб, който да му... майката на този проблем. Или поне да ни убеждава, че се работи по въпроса, докато членовете му ни дават акъл, плашат ни и тук-там ни успокояват от телевизионните екрани.
Така и потенциалният нов щаб, чието име още не сме измислили, ще дава разни безценни съвети като как да избутате аварирал в улица-река автомобил, ако сте 40-килограмова блондинка; как да изсушите дистанционните си, когато сте забравили прозореца отворен; какво да правите, ако сте мъж и сте вдигнал 37,4 градуса температура след намокряне; как да превърнете басейна си отново в обикновена тераса; как най-правилно да преминете през подлеза на Орлов мост - с бруст, бътeрфлай, гръб или свободен стил; кои софийски видове трябва да влязат в подготвяните в newsfeed-a на Фейсбук ноеви ковчези.
И, разбира се, да опровергават твърденията за второто пришествие на Исус, крачещ по водата в подлеза на НДК. Колкото до проблема с това как да се помогне бездомниците в столицата при такива екстремни ситуация, той ще попадне в прерогативите на някой съвсем друг щаб.
Начело на щаба може да се постави някой от професорите от НИХМ - този, който изглежда най-добре по телевизора. Бързо ще бъде издигнат до генералски чин, за да се спази традицията, а в зависимост от критичната тревожност на ситуацията ще се решава дали да се появява с костюм, униформа или с типичен професорски пуловер пред журналистите.
Този път щабът трябва да има свой говорител, че да не повтаря същите гафове на НОЩ. За целта ни трябва някое по-позитивно лице - например добронамереният синоптик Боби Лазаров. Хем разбира от време, хем няма да се кара много на журналистите, а ще се отнася с колегиално разбиране. Тъкмо и да се спогажда по-добре с Ива Николова и Миролюба Бенатова.
Членове на щаба може да са някои общински съветници, но от всички групи - да има разбирателство и обединение пред лицето на кризата. Така например Елен Герджиков ще обяснява, че абсолютно всичко е наред и придошлата вода от дъжда е само до прасеца, нищо сериозно. Междувременно Тома Белев ще брои специално падналите капки дъжд за статистиката, докато Волен Сидеров ще добавя така нужната щипка безпричинен колорит, каквато нито една от физиономиите на Кантарджиев не може да докара.
Алтернатива, опозиция или Мангъров на един подобен бедствен щаб може да бъде пък Борис Бонев, който да отбелязва и снима всяка една запушена шахта и да обяснява, че изход има и той е през отводнителната система, а не в задължителното носене на чадър.
Затова, г-жо Фандъкова, не се бавете повече!
Нуждата от бедствен щаб е напълно аргументирана и ще Ви помолим до другия дъжд да има движение по въпроса. По възможност движението само да не е по вода. Поне да има кой да успокои столичани, че като искат море - получават море! Било то и подлезно.