Coolcations - трендът за пътувания към по-хладни и направо студени дестинации през лятото, е във възход в последните няколко години.
Норвегия и Швеция отчитат увеличение на туристите, туроператори наблюдават двуцифрен ръст в пътуванията към места като Канада, Исландия и Финландия.
Все повече хора са привлечени от спокойствието и по-хладните лета на севера. Или пък им е писнало от убийствените горещи вълни в Южна Европа, огромните тълпи, блъсканицата и свръхтуризма.
Или пък искат да видят и усетят нещо различно.
А Северът има какво да предложи и покаже. Ваканция в Скандинавия, Прибалтика или северните части на Великобритания не е просто смяна на дестинацията и търсене на приятен хлад в летните жеги. Пътуването на север е различен тип преживяване - с акцент върху природата, активности на открито и бягството от тривиалната почивка с плаж и море.
••• На юг се води война с туристите:
Това са места, които не предлагат оживен социален или нощен живот и за някои хора може да са скучновати. Към това трябва задължително да добавим, че по правило са и по-скъпи, и често до тях се достига и по-трудно, особено от България.
Всичко това обаче ги прави истински рай в очите на тези, които обичат тишината, красивите природни гледки и хладното спокойствие.
Тук предлагаме няколко варианта за пътуване в Северна Европа.
Не всички са от най-популярните, не са и лесно достижими, но пък спокойно влизат в графа извън утъпканата пътека. И макар че не са градски почивки, могат да се комбинират и с такива. И ако досега не сте били в тези части на света, ще ви напълнят душата:
- Лофотен, Норвегия

Норвегия е една от най-красивите страни на света, със специфичната студена, сурова прелест на планини, фиорди, скали и вода. А островите Лофотен са най-instagramable мястото в тази държава.
Архипелагът се състои от множество острови с високи планини и остри скали, които се издигат от морето направо в небето. Гладките се допълват от плажове с бял пясък и живописни червени дървени къщички.
За разкош цялата тази неземна красота се намира малко над Полярния кръг, което означава, че от края на май до средата на юли слънцето не залязва и е светло денонощно - още едно интересно изживяване, което не може да бъде усетено на юг.
Обичайните развлечения на островите са преходи по планините, каяк, разходки с лодки. Има и обществен транспорт за пътуване из островите.
До Лофотен не се стига лесно и за пътуване до там е добре да се предвиди поне седмица, а по-добре 10-тина дни. От България вариантите са през Осло, Нарвик или дори Тромсьо или Будьо. Повечето предполагат и нощувка в съответния град, което - извън финансовата част - е чуден начин да се види повече от Норвегия.
Столицата на страната не е голям и твърде интересен град, и един ден е достатъчен за основните му забележителности. Тромсьо, естествено, е още по-малък, но градът се намира дълбоко в Арктика и си заслужава пътя и парите.
А за тези, които нямат желание да стигнат чак толкова далеч, има и по-лесен вариант - по-кратко пътуване с влак от Осло до живописния Берген.
••• От него също може да се види доста:
- Даларна, Швеция

Провинция Даларна се намира в сърцето на страната - и буквално, и в преносен смисъл. Наричана е "Швеция в миниатюра" и ако искате да видите страната такава, каквато е в представите на повечето хора - това е мястото.
Швеция не е осеяна с драматичните пейзажи на западната си съседка. Провинциалната ѝ част има далеч по-мекото излъчване от представите ни от "Емил от Льонеберя" и "Пипи дългото чорапче" - безкрайни гори, езера, реки, поляни с цветя, дървени къщи и руси скандинавци.
Като стана дума за специфичните скандинавски къщи и хижи - типичното червено, с което се боядисват те в Швеция, идва именно от Даларна. Цветът се дължи на пигмент, добиван от прочутата мина в град Фалун, на който дължи и името си - фалунско червено.
От Даларна идва още един символ на Швеция - дървеното конче Дала - един от най-честите сувенири от страната. Тук се провежда и най-известният и престижен ски маратон на света - Васалопет. А за скандинавците ски бягането е почти религия.
Най-известният град в Даларна е Фалун, разположен на езеро, и е добър вариант за отсядане и база за опознаване на региона. Предлага доста възможности за преходи и разходки след горите наоколо, с гледки към реки и езера. Каяк, колело и риболов също са сред най-популярните активности.
Старата част на града е като картичка от Швеция, а прочутата му мина за мед е част от наследството на ЮНЕСКО.
Най-удачният начин да се стигне до Фалун е от Стокхолм - например с влак. Столицата на Швеция е величествено място, с което освен с много музеи, тържествена архитектура и страхотна атмосфера, се гордее и с разположението си. Той е на вода, на бреговете на едноименния архипелаг в Балтийско море с хиляди острови, и разходката до някой от тях е част от задължителната програма.
- Островите на Естония

От другата страна на Балтийско море са естонските острови Муху, Сааремаа и Хиюмаа. Те носят специфична красота и безкрайно провинциално спокойствие. Море, фарове, оставени на плажа рибарски лодки, вятърни мелници, чаровни селски къщи със сламени покриви - това са места от друг свят.
Островите, както и по-голямата част от Естония, са напълно равни, и просто приканват да вземеш колело под наем и да обикаляш сред спокойствие и селски чар. Може би най-живописен от трите е най-малкият - Муху, който е най-близо до континенталната част на Естония. Сааремаа пък се гордее с кратер, резултат от падането на метеорит.
И до трите острова се стига с ферибот, като за Муху и Сааремаа може да се хване автобус от Талин. Има и възможност за полет от столицата.
Талин пък е приятно и чаровно място, със симпатичен стар град, което доста добре може да се съчетае с посещението един или няколко от островите.
- Скай, Шотландия

Това е най-популярният остров на Шотландия и има защо. Носи типичната атмосфера на вулканичен остров в северния Атлантик - бързо сменящо се време, ярко зелени обрулени хълмове и усещане за сурова магия.
Столицата Портрий е чаровен град, а тур из острова е задължителен - гледките са изумителни. Пейзажът е разнообразен - от хълмове до скали, причудливи скални образувания, водопади и плажове.
Разходки и преходи, или пък каяк могат да бъдат възнаградени с местното уиски Talisker или пък бира в някой от местните пъбове, където гърми особеният, мек акцент на местните хора.
Макар че Скай е свързан с основния британски остров чрез мост, отнема известно време и усилие да се стигне до там. Има автобуси от Глазгоу и Единбург, вариант е и да се пътува до Инвърнес, и оттам към Скай.
Може би най-удачният вариант е през Единбург, защото каменната столица на Шотландия е впечатляваща. Бонусът с дългия път на север е, че се минава през Хайлендс и невероятните пейзажи на високите земи на Шотландия, както и през езерото Лох Нес.
••• На британските острови добър вариант е и Уелс:
- Източна Фризия, Германия

Фризия е историческа област, разположена в днешни Нидерландия, Германия и много малка част от Дания.
Източната част е в Долна Саксония, Германия, на границата с Нидерландия, и доста се различава от други райони на страната.
През лятото има ваканционен дух, тъй като е сред популярните места за море в Германия заради излаза си към Северно море, или по-точно към т.нар. Ваденско море, което се намира между Източнфризийските острови и континенталната част.
Двата основни курортни града в континенталната част са Емден и Норден, включително и заради наличието на фериботни линии към по-големите острови - Боркум и Норденей.
Боркум има страхотни пясъчни дюни и доста диво усещане, Норденей е по-туристически в класическия смисъл на думата.
Плажовете са осеяни с типичните шарени немски плажни кабини, а островите са известни с приливите и най-вече отливите, които разкриват големи части от морското дъно.
И островите, и Фризия са равни, и районът е доста популярен за каране на колело - сред вятърни мелници, диги и пасища. Или за спокойни разходки.