Откакто руската рубла се обезцени с почти 40 на сто заради европейските санкции, сънародниците на Владимир Путин имат по-малко възможности да пътуват зад граница или да пазаруват за предстоящите празници.
Сред тях е семейството на Наталия Канунникова, което чертаеше големи планове за ваканцията - пътуване до Флорида, където тя е в приемно семейство и успа да се превърне в знаменитост на кънките, откакто напусна Русия. През 2006 г. Наталия дори успя да влезе в Книгата за рекордите на Гинес, след като направи 300 завъртания на леда.
Свят да ти се завие, наистина, защото по-късно тя подобри собствения си световен рекорд - на живо в телевизионното шоу на Ал Роукър, гледано от милиони американци. Затова пътуванията до Флорида на семейството й са истинско празненство.
Вместо да се подготвя за дългото пътуване и да купува подаръци за своите американски приятели, майка й Ирина стоеше на опашка пред клона на B&N Bank в Москва, непосредствено до таблото, показващо курса на рублата - ярко предсказание за финансови проблеми, което се носи из руската столица. „Ще трябва да отложим събирането", каза тя.
Екскурзиите зад граница, които в съветската ера бяха невъзможна мечта за мнозина, а след това се превърнаха в нещо като национален спорт, стават все по-непосилен разход. Покупателната способност на руснаците намалява заради западните икономически санкции, последвали кризата в Украйна, падащите цени на петрола и силната конкуренция на долара, което прати руската национална валута на рекордно ниски нива, а руснаците - на почивка някъде у дома или в евтини дестинации.
„Отменено"
„Преди не мислих за валутните курсове, но в момента ги следят всеки ден. Не мога просто ей така да си купя нещо, без да мисля", казва Ирина. Валутният брокер Валери също е сред хората с отменени резервации за празниците - в неговия случай непосетената дестинация е Киев, където живеят съпругата и 19-годишните му тризнаци.
Според проучване, разпространено в приближените на Кремъл медии, едва 17 на сто от руснаците се чувстват уверени за посоката, която следва икономиката им.
Дори Централната банка на Русия прогнозира, че през следващата година икономическото развитие ще бъде на нулево равнище, докато тази година все пак имаше положително изражение от 1 процент от БВП. Междувременно цените на петрола - най-важният износен продукт на Русия - също падат надолу и това заплашва да доведе до рецесия и още по-голяма международна изолация за Кремъл.
Притиснати от западните ограничения и с отнет достъп до западната финансова система, много от големите руски компании трябваше да продават рубли, за да си набавят долари и евро, с които да се разплащат на западните си партньори. Обикновените граждани също искат да се отърват от спестените рубли, за да не падне цената им още повече. Класически ефект на доминото, което сега удря доверието на руснаците във финансовата стабилност на собствената им родина.
Ощетени са и хора като Жозелин Малише, която от шест години работи като бавачка в Русия. Признава, че заплатата й е намаляла наполовина. Семейството, което я е наело на работа, е обещало да й дава по 1000 долара на месец, които тогава се равняват на 24 450 рубли. В момента срещу толкова се разменят 523 долара. „Изпращам по-малко пари на децата и съпруга си в Манила. Наистина съм ощетена. Току-що отмених плановете си да се прибера за Коледа при тях", разказва тя.
Засега единствено рейтингът на президента Владимир Путин държи рекордно високи нива - 88 на сто одобрение сред анексирането на Крим, но е твърде вероятно да започне да пада с покачване на общественото недоволство, както очакват експертите от социологическия център „Левада". Колкото и на Путин да не му се иска да признае, европейските санкции удрят руската икономика.
Най-видимото доказателство е инфлацията, която в момента е на тревожните нима от 8.3 процента. Цените на хранителните продукти са се повишили с 11.4 на сто от началото на годината.
И така, докато руснаците се ядосват и подготвят за по-мрачна Коледа и Нова година, същевременно не вярват, че могат да променят нещата. „Аз съм песимист. Не се за първи път съм в такова положение и изобщо нямам вяра, че правителството ще се справи както трябва. Но какво можеш да направиш? Просто трябва да се примириш", споделя Владимир, който е хладилен техник.