На кого са нужни цигарите

На кого са нужни цигарите? На пръв поглед отговорът е лесен - на пушачите, но всъщност не е така. Тютюнопушенето не е личен избор, както обявяват поддръжниците му. Никой не е започнал да пуши, защото като малък е харесал цигарите на вкус, мирис или вид.

Тютюнът не е шоколад или сладолед

Пушенето е социален навик. С него се започва, защото и околните го правят. И пушенето в заведенията е ключова част от този процес. Повечето хора пропушват, за да не се цепят от колектива - приятелите, колегите, а нерядко и семейството.

Ето защо забраната за пушене на закрито е огромна стъпка за ограничаване на този порок. Едва ли повечето пушачи ще спрат да употребяват цигари заради нея. Въпреки че социологическите проучвания навсякъде по света, включително и в България, показват, че много от зависимите от никотина са намалили цигарите след въвеждането на такива забрани.

Но най-важният ефект е, че така новите попълнения в армията на пушещите ще започнат да намаляват. И колкото по-дълго продължи забраната, и колкото по-строг е контролът за нейното спазване, толкова по-малко ще са новите пушачи.

Забраната е в сила в България вече 7 месеца. Докато времето беше топло и масите в заведенията бяха изкарани навън, тя изглеждаше маловажна. Но застудя и собствениците на барове и ресторанти изреваха, че без цигарите бизнесът им умира, като обявиха невероятен и невиждан никъде другаде по света спад на оборотите с около 50%.

Реално отливът на клиенти пушачи едва ли е повече от 10%, защото около тази цифра се движи спадът след въвеждането на аналогични забрани в други страни по света. А и през зимата по-принцип оборотите на заведенията намаляват. Така че забраната на пушенето на закрито едва ли ще убие ресторантьорския бизнес в страната.

Каква е наистина вредата от цигарите?

Широко прието е негативите от пушенето да се свързват с катрана в цигарите. Наистина той има драматичен ефект върху белите дробове, като запушва алвеолите, токсичен е и увеличава значително риска от рак на белите дробове.

Отслабването на ефективността на белите дробове обаче кара сърцето да изпомпва повече кръв към тях, тъй като в кръвоносната система възниква недостиг на кислород. Така катранът уврежда и сърдечния мускул.

Но вреден в цигарите е не само катранът. Никотинът също оказва влияние върху сърдечно-съдовата система, като увеличава кръвното налягане и пулса и при постоянно приемане затруднява работата на кръвоносните съдове.

В самия процес на пушене, при изгарянето на тютюневата смес се отделят множество токсични и канцерогенни съединения. Сред тях са амоняк, арсен, въглероден двуокис, азотен двуокис, цианиди и др. Амонякът се използва за подобряване на усвояването на никотина, а цианидите са резултат от обработката на тютюна с пестициди срещу вредители.

Така тютюнопушенето не само причинява рак на белите дробове, но и в пъти увеличава риска от инфаркт и инсулт. Всяка година над 70 000 българи умират от сърдечносъдови заболявания. Често това не са хора в преклонна възраст, а работоспособни и активни граждани. Стотици хиляди други оцеляват, но с цената на скъпи медицински интервенции, които се плащат от обществото.

Близо 70% от смъртните случаи в България се дължат на сърдечносъдови заболявания. И повечето от тях са свързани с цигарите. 44% от българите пушат. В това отношение страната ни е на незавидното първо място в Европа.

Кой печели от тютюнопушенето? На пръв поглед това са търговците на цигари. Но този порок едва ли щеше да бъде толкова разпространен, ако не беше не само легален, но и насърчаван от държавата в продължение на десетилетия.

За да разберем защо държавата има полза от тютюнопушенето трябва да погледнем назад към времето, когато цигарите не са били модерни в Европа. През XVII-XVIII век пушачите на Стария континент са били малко и ексцентрични.

Докато в Новия свят дъвченето на тютюн се е разпространявало сред пионерите емигранти, в Европа на това се е гледало като на екзотичен навик, подобен на пиенето на кафе. Пушенето дори е било заклеймявано от църквата като греховно.

Наистина никотинът има стимулиращ ефект. Освен, че активизира сърдечно-съдовата система, той предизвиква и краткотрайно отделяне на допамин, което предизвиква усещане за ситост и задоволство.

Но никотинът също така води и до силна физическа зависимост, сравнима с тази при произвежданите от опиумния мак хероин и хашиш. Хашишът е познат в Европа от хилядолетия, но никога не е бил легализиран, тъй като предизивква халюцинации и води до психически разстройства.

И така, представете си, че имате на разположение наркотик, който изглежда сравнително безвреден и води до силна зависимост. Ако бяхте държавник, нямаше ли да го използвате, за да накарате населението да плаща повече данъци?

Петър Велики, първият руски император, си го е представил. И тъй като точно в този момент водел скъпи войни с могъщото шведско кралство и губел на бойното поле, той веднага се заел да осъществи идеята си. Останалите европейски владетели не закъснели да го последват. И така за около век пушенето на цигари се превърнало в масов навик в Европа.

Оттогава няма държава по света, която да не печели от този порок

През миналата година приходите от акцизи в българската хазна са близо 3.9 милиарда лева и 44% от тях идват от облагането на тютюневите изделия. Прибавете към тази сума и 20% ДДС върху цената на всяка кутия цигари и става ясно, защо държавата е толкова непоследователна в политиката си спрямо пушенето.

След като дойде на власт правителството на ГЕРБ първо обяви, че ще забрани пушенето на обществени места. После се отказа от тази идея и накара собствениците на питейни заведения да отделят място за непушачите. Но след като барове и ресторанти похарчиха хиляди левове за нови климатични системи и промени в интериора, властта обяви, че забранява пушенето на закрито. И така вече 7 месеца.

Подобни забрани има в много европейски страни. В момента такива действат в Англия, Белгия, Дания, Финландия, Швеция, Шотландия, Холандия, Люксембург, Литва, Северна Ирландия, Ирландия, Исландия, Гърция и Франция. В други, като Австрия, има отделни стаи за пушачи и непушачи в заведенията.

Причината за забраните отново е финансова. Оказва се, че разходите, свързани с вредите от тютюнопушенето в здравните системи на развитите икономики, са по-големи от приходите от акцизи. В България също е така. Ето защо намаляването на броя на пушачите в дългосрочен план е по-важно от финансова гледна точка от краткосрочните ефекти за бюджета на страната, свързани с приходите от акцизи.

Истината е, че цигарите са вредни не само за пушачите и хората около тях, но и за икономиката като цяло, поне при солидарна система на здравеопазване.

#2 янаки 17.12.2012 в 09:48:10

„Но този порок едва ли щеше да бъде толкова разпространен, ако не беше не само легален, но и насърчаван от държавата в продължение на десетилетия.....” От десетилетия наркотиците не се разпространяват легално и държавата не насърчава тяхното разпространение, а напротив..... В резултат на това, к’во става...... драстично намаляване на наркоманите?

#3 Theodora 17.12.2012 в 09:49:16

Не знам не ви ли омръзна тази тема. На мен лично доста. Няма какво повече да се каже по въпроса, направо като развален грамофон стана. В държавата има толкова по-сериозни проблеми от този. P.S. Не съм спирала да ходя по заведения, пълни са, въпреки, че не се пуши. Какъв е пробелма не знам...

#6 Ben Dover 17.12.2012 в 10:26:43

Аха,тей,тей.Ама може да спамим.Обявявам спам тайма за официално открит.

#9 nakadetaka 17.12.2012 в 10:44:49

Още 8 000 статии да се пуснат на темата - едва ли нещо по различно има да се каже....Уебкафето, проблеми с авторите или с фантазията имате вече?....Една година 5 теми се въртят така и така, преди поне ги редувахте.

#11 choveka_s_mnenieto 17.12.2012 в 10:53:50

Наркоманите подскочиха като ужилени . Никой не говори за ТОТАЛНА забрана, защото това е доказано, че не работи. Ефекта е точно този който е описан в началото - ограничаваше се личният пример и намалява броя на "новите" пушачи. На който му се пуши може да си пуши навсякъде освен на закрити обществени места. Бил съм в чужбина и там хората излизат за 3,4 мин за една бърза цигара без никалъв проблем. През зимата това го правят и в по-студени от България държави.

#13 Ben Dover 17.12.2012 в 11:32:57

Jou navra dopeti tous!

#19 Revenge 17.12.2012 в 13:01:34

Вярвайте ми забраната ще падне.Което не се купува с пари,се купува с много пари.Ако не при това правителство,ще стане при следващото.Сетете се за поправката "Ванко 1" ,която депутати приеха.И сега ще стане така,едните я наложиха с оправданието "За здравето на населението",другите ще я отменят "за да спасят бизнеса" ,всичко е въпрос на пари в България.

#22 mima 17.12.2012 в 13:49:11

Странно, а аз си мислех, че на дискотека се ходи, за да потанцуваш...

#26 abductor 17.12.2012 в 14:17:29

Минавам само за да спомена, че цялото пенявене на активните пушачи ми доставя неимоверна радост, и да изпратя поздрави на автора на статията, Николай Киров, заради смелостта да покаже пред целия свят, че е дебил и не се срамува да го признае! Наздраве!

#27 abductor 17.12.2012 в 14:19:53

Имам предвид активните непушачи, разбира се

#30 TheSpider 17.12.2012 в 14:39:36

Kala Marina | 17.12.201214:31 Ако мислиш, че мръсния въздух има нещо общо с цигарения дим... значи си много тъпа! Другия пушач по-долу си му личи, че оглупява - бърка думите. Изобщо е забавно да се гледат как пишат разни глупости пушачите...

#41 abductor 17.12.2012 в 16:00:13

Никой не казва, че всички непушачи са малоумници, разбира се. Такива са само активните, като например автора на статията, както и някои съфорумци. Такива хора обикновено са бивши пушачи, които постоянно чувстват неудовлетворение, че другите пушат, а те - не, а останалата част са просто идиоти, които смятат, че е техен дълг да се борят за "общото благо" и "здравето на нацията" и знаят кое е най-добре за всички, т.е. за тях.

#42 TheSpider 17.12.2012 в 16:18:56

Алекси Николов | 17.12.201216:00 Това с отделните заведения не работи - всички заведения ще ги направят да са за пушачи. Айде стига сте плямпали едни и същи глупости.

#47 nakadetaka 17.12.2012 в 18:23:35

хахахахха...ако пушехте поне щяхте да излизате навън може би нямаше да имате толкова време да коментирате едно и също ...ама шом толкова ви кефи да се повтаряте до безкрай - ето-тук са на разположение - една и съща тема до де ум ни зайде.

#49 psykosonik 17.12.2012 в 18:39:17

А авторът направил ли си е труда да провери на кое място сме в Европа по брой на пушачи? В някои страни може спада на клиенти да е с 10%, но в България, по-точно в големите градове, нищо чудно да е 30-40%, а защо не и 50%. Уважавам личното мнение и никой не оспорва факта, че цигарите са вредни, но подобни дебати като "за" и "против" пушенето на обществени места няма как да бъдат добре аргументирани, да не говорим за тази статия, в която дори има противоречия...чак църквата (и то от преди няколко века) да ми се дава за пример... Това, което стана в България с тези промени за пушачите е абсолютна гавра с малкия и среден бизнес и подобни статии, целящи внушаване на личното мнение, поне според мен, само наливат масло в огъня. Хайде да видим, дали ще се подобри системата на здравеопазване след тази забрана П.С. За пръв път чувам хашишът да води до психически разстройства и макар да е по-силен от марихуаната, ми е чудно, че Николай Киров дори го сравнява с хероина. Може пък да разполага с повече информация от учените по света изучаващи тези въпроси, не знам ^_^

Новините

Най-четените