Поевтиняването на петрола - проблемът на Путин

Тази седмица, докато падащите цени на петрола нанасяха методични удари върху руската икономика, Владимир Путин не спря да повтаря, че като ядрена суперсила, Русия няма да допусне да бъде "изнудвана".

Той визира икономическите санкции, но има други поуки в момента, които да си извади, и те не са свързани по никакъв начин със САЩ или Европейския съюз.

Реакцията на Путин срещу санкциите, наложени с цел да предотвратят допълнителна агресия в Украйна, се изрази в това да подкрепи големите държавни компании и банки, които са най-засегнати от западните ограничения. За да компенсира тези фирми за загубите им, доколкото санкциите ги оставиха извън международните кредитни пазари, руското правителство посегна на държавния бюджет, пенсионния фонд и частните компании.

Малките фирми биват съсипвани финансово в последните месеци, ускорявайки дългосрочната тенденция при управлението на Путин руската икономика да се концентрира все повече в държавни ръце и да разчита на природни ресурси - особено петрол и природен газ.

Когато времената са добри, тези ресурси са източник на неимоверно голяма власт и богатство

Те бяха в основата на изключителния 7-процентен среден годишен растеж на Русия от 2000 г. до 2008 г., засилил популярността на Путин до невиждани нива. Изобилието от природен газ в особено голяма степен позволяваше на Москва да наказва или възнаграждава други страни за поведението им, като определя високи или ниски цени, или просто като напълно ги отрязва от доставките.

Тази игра с тръбопроводите продължава неуморно и досега

На път за сегашните преговори за украинската криза в Милано, Путин присъства на военен парад в Сърбия, където се честваше освобождението на Белград от германската окупация през Втората световна война. Той използва повода, за да обсъди изграждането на тръбопровода "Южен поток", който ЕС блокира от началото на украинската криза, но е популярен проект в Сърбия, България и други страни, тъй като се твърди, че биха спечелили от изграждането му.

Путин предупреди, че Европейският съюз може да изгуби доставките си на газ през зимата, но после заяви, че това няма да се случи - поне не по негова вина

Обратната страна на това "енергийно богатство" е, че руската икономика остава твърде зависима от цените на енергоизточниците: секторът носи около половината от доходите на държавата и около една четвърт от брутния вътрешен продукт.

Годишният бюджет на Русия търпи загуби от около $2 млрд. за всеки спад с един долар на цената на барел петрол - удар, който не би могъл да дойде в по-неподходящ за Русия момент.

Санкциите, спадащият курс на рублата, нарастващата инфлация и бързото бягство на капитали от страната вече тласкат с бързи темпове икономиката към рецесия.

Въпреки че самият Путин гарантирано ще оцелее и ще се удържи на власт - той разполага с резерви от над $450 млрд., а населението все още е очаровано от успешното анексиране на Крим - Русия не става по-силна с течение на времето. Нищо чудно, че финансовият министър Антон Силуанов наскоро заяви, че Русия "просто не може да си позволи" амбициозната си програма за превъоръжаване на стойност $500 млрд.

Путин би трябвало да е наясно с опасностите на прекаленото разчитане на износа на енергоизточници

Ако не друго, през 80-те години милиритаризираната икономика на бившия Съветски съюз се срина заедно с цените на петрола, което доведе в крайна сметка до разпадането на съюза. А през 2008, заради глобалната финансова криза цената на уралския суров петрол падна до $31 на барел - от $139, само за шест месеца, което принуди Русия да изразходва над $200 млрд. от резервите си.

Въпреки че това се оказа относително кратък спад на цените (и те се покачиха до над $80 осем месеца по-късно), въпросът, който би трябвало да държи Путин буден през нощта, е: какво става, ако цените този път не се повишат толкова бързо? Или ако не този - следващия път? Санкциите в някой момент ще бъдат отменени, но променливостта на цените на петрола няма шанс да се промени.

Твърде малка е вероятността Путин да създаде тип икономическа среда в Русия, необходима за изграждане на по-балансирана икономика; това би застрашило системата, която той е изградил около себе си и близките си съюзници. И все пак има много руски лидери, сега изтласкани в периферията или запазващи мълчание, които добре разбират, че докато Русия не се диверсифицира, тя ще остава уязвима за неизбежните кобелания в цените на петрола.

#3 Оня Дето Го Трият 21.10.2014 в 10:29:44

Родриго Е ти нали си американски гражданин, кво ти дреме за интересите на руските граждани? Или и ти като Болен Сидеров страдаш за мъките на бедните пенсионери....ама от плажа в Куба и с хавански пури

#5 Оня Дето Го Трият 21.10.2014 в 13:48:49

Ау че остроумно, шегичката за Оня и мама един дървен философ на държавна заплата ли ти я каза? Та какви точно внушения се правят в текста? Че икономиката на една държава е зависима е зависима само от един отрасъл ли и възходите и паденията са свързани с него ли? Ами така е. Има много държави за които е така. Едни са свързани с петрола, други само с туризма, трети само с друго....и ако тоя източник рухне, не са на добре нещата. Я сподели каква е светата истина дето ние наивните не я виждаме. Може пък американските граждани друго да виждате, кой знае?

#6 Conspirator 21.10.2014 в 15:17:39

Голям смях с този ''свободен''пазар на нефт.Хедж фондовете и борсовите спекуланти внезапно се превърнаха в ''почтени''търговци и взеха да бръщолевят нещо за намалено търсене.В същото време в Близкия изток вече не е ясно кой кого трепе.Оказва се,че цената на нефта е производна на спекулата,а не на пазара,а кои са спекулантите е ясно.Квадратната миля в Лондон и Уолстрийт в Ню Йорк.Един арменец за цвят няма.

#8 Оня Дето Го Трият 21.10.2014 в 15:35:23

"...Путин е лош. Защо? Ами... защото приходите на Руската федерация зависят само "природни ресурси - особено петрол и природен газ"...." Е ти ако това си разбрал от прочетения текст, не се учудвам че толкова бурно реагираш. Само че смисъла на текста е съвсем друг, а не е лошо да четеш по-бавно ако трудно вникваш. Извода дали Путин е добър или лош се базира на съвсем други факти, а това че Русия зависи само от ресурсите идва само да каже, че силата му се дължи на нещо, което не е в неговия контрол. И както днес е силен, така утре може да рухне. То така се и казва статията: "Поевтиняването на петрола - проблемът на Путин" А не: "Путин е лош" Ама американски гражданин си, може осмислянето на български текст да те затруднява вече.

#9 foxy_vd 21.10.2014 в 16:52:08

Амън от разбори на тема "Санкциите срещу Путин имат ефект". Накрая да не излезе като с ембаргото срещу Куба? 60 години блокада, а Фидел Кастро си пее "Гуантанамера" и го били оная работа.

#13 Оня Дето Го Трият 21.10.2014 в 21:07:13

"...Амън от разбори на тема "Санкциите срещу Путин имат ефект". Накрая да не излезе като с ембаргото срещу Куба? 60 години блокада, а Фидел Кастро си пее "Гуантанамера" и го били оная работа. ..." Ето в три реда синтезирано тъпоумието на повечето коментиращи тук! то верно че Кастро си свиркаше, ама кубинците едва миналата година разбраха какво е това собствен GSM, а за компютри с интернет където да си драскат тъпи коментари в тяхното Уебкафе не знам още дали още са дорасли. За купоните с храна няма да коментираме изобщо

#15 Оня Дето Го Трият 21.10.2014 в 23:01:34

Къде тук видя радост ? Всъщност не беше ли ти тоя дето се кефи руснаците колко били корави и издържали на глад и мизерия? И аз се чудех що за човек може да се кефи на чуждата мизерия и да я въхвалява като героизъм

#18 Conspirator 22.10.2014 в 01:09:55

Има един сигурен начин,които да осигури бързото падане на цената на нефта.Могат ли САЩ да свалят цените на нефта?Могат и за това не им е нужна Саудитска Арабия. Трябва да си изтеглят парите от нефтените фючърси и да ги насочат на други пазари и нефтът ще падне моментално. Напълно съм съгласен,че Саудитска Арабия не желае да играе със САЩ и/вече/има своя собствена политика,дори демонстративно напуснаха местото си на наблюдател в Съвета за сигурност. Уловката е ''могат ли САЩ да свалят цените на нефта''?САЩ,като правителствена политика в никакъв случай не биха повели тази самоубийствена игра/за долара,чието покритие е световният нефт/,но зад хедж фондовете и големите спекуланти стоят частни лица,чиито бизнес и НАЙ-вече политически мотиви нямат нищо общо с която и да е държава.Е,може би с изключение на една малка държава в западната част на Средиземно море. Може би,това е ясен сигнал от едни хора,че лошо му се пише на целия свят/включително и на САЩ,в лицето на сегашния президент/ако не си преразгледат приоритетите в спешен порядък. Както вървят нещата Саудитска Арабия е следващата в Пролетния списък,но ПЪРВО,както казва Нетаняху трябва да се ''пипне''малко Иран. Нещо повече.Мисля,че главната цел не е Русия.Може би се пристъпва към последната част от пълната дестабилизация на целия Близък Изток.Русия е страничен удар,който да попречи на тази държава да играе активна роля в предстоящите събития. Дано не се окажа прав.

#19 янаки 22.10.2014 в 12:37:26

Много ми е чудно накъде гледа Путин, та не чете и статиите и коментариите във “webcafe” и не вземе да си каже: „Накъде съм тръгнал аз гол в копривата?” Най ми е любопитна мантрата: Русия няма проблем със Запада, има проблем с Путин Поредния цитат, който показва какво мислят някои западни анализатори от своята гледна точка. Руснаците нямат основание да мислят така. За тях Западът е Врагът, а Путин - Мъжагата, който знае как успешно да се противопостави Русия на тези, които искат да я унижат и да я унищожат. Путин умее да използва баналната истина, че, за да дадеш надежда на народа, ти трябва враг, и Западът с готовност му го осигурява .Но трябва да правиш и нещо, което действително е променило към по-добро живота на хората. Как може да убедиш руснаците, че Путин им е проблем. Та всеки ще те апострофира, че нали твърдяха някои, че руснаците до 2050 г. ще се стопят от 140 на 100 милиона, че мъжете масово измират от алкохолизъм, а раждаемостта е паднала неимоверно. Да ама не. За първото тримесечие на 2014 г.естественият демографски прираст, (отношението на броя на умрелите към броя на родените) е, макар и със скромна цифра, положителен. По този демографски показател Русия се намира по-високо от средния показател за ЕС. (Според World factbook на CIA за 2013 г. този показател (Population growth rate) за Русия е леко отрицателен -0,03%, ( за Германия - -0,18%, а за България – катастрофалните -0,83% ) https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/rs.html

Новините

Най-четените