Основателят и ръководител на Amazon Джеф Безос за известно време се превърна в най-богатия човек в света.
При отварянето на борсите цената на акциите на компанията отбелязаха впечатляващ скок, което донесе на Безос нови 1.4 млрд. долара. Така състоянието му достигна 90.7 млрд. долара, с което той изпревари досегашния лидер Бил Гейтс.
Малко след това обаче Гейтс си върна лидерската позиция, след като акциите на Amazon паднаха под цената от началото на търговията.
Повече от 90% от богатството на Безос е свързано с ценните книжа на Amazon, в която той е собственик на около 80 млн. акции.
Останалата част от състоянието му са пари в брой или приходи от инвестиции, заплати и бонуси, показват данните на Wealth-X.
Но как гуруто в електронната търговия и лидер сред милиардерите харчи парите си? И в какво влага спечеленото, за да е толкова успешен?
Недвижими имоти
Така ще изглежда новата централа на Amazon в Сиатъл
Безос обича да инвестира в недвижими имоти както за лични нужди, така и с работно предназначение.
Милиардерът има жилища в различни части на САЩ. Неговият основен дом в Медина, щата Вашингтон (близо до Сиатъл) се оценява на 25 млн. долара. Съсед му е дългогодишният лидер в класацията на най-богатите - Бил Гейтс.
В американската столица Вашингтон Безос притежава къща от 2500 кв. м., чиято цена от 23 млн. долара го превръща в най-скъпия дом в луксозния квартал Калорама. Всъщност това е бившият музей на текстила, информира Washington Post.
Негови съседи са бившият президент Барак Обама и жена му Мишел, които наскоро купиха втората най-скъпа къща в квартала, а също и дъщерята на настоящия президент на САЩ - Иванка Тръмп.
Основателят на Amazon притежава и жилищен имот от 8 декара в Бевърли Хилс, Калифорния, което струва около 25 млн. долара. Трите му апартамента в легендарната сграда „Сенчъри" в Сентръл Парк Уест, Манхатан са на обща стойност 17 млн. долара.
Самата компания разполага с над 10 сгради и повече от 185 хил. кв. м офисни площи и около 9300 кв. м. търговски площи. През 2012 г. Amazon инвестира около 200 млн. долара в покупката на обширен имот в центъра на Сиатъл, където да построи високи бизнес сгради. През 2014 г. компанията влага още 50 млн. долара, за да разшири имота.
Космическата надпревара
Пътуването в космоса е отдавнашна страст на Джеф Безос. Още като ученик иска да покори космоса и убеждава учителите си, че бъдещето на човечеството не е на тази планета.
По-късно той основава компанията Blue Origin, за да направи космическия туризъм по-достъпен. За да финансира начинанието си, Безос ежегодно продава около 1 млрд. долара под формата на акции на Amazon.
Той вярва, че компанията ще има платежоспособни клиенти, на които да предоставя кратки пътувания в космоса от 2018 г.
Основен изпитателен полигон на летателните средства служи огромното ранчо на Безос в Тексас, което се простира на 165 хил. акра (над 700 декара).
Заради любовта си към космическите пътувания милиардерът спонсорира изваждането и възстановяването на "останките от няколко ракетни двигателя на совалки Аполо от дъното на Атлантическия океан". Мисията започва през 2013 г., а останките са извадени от почти 4300 м дълбочина.
По молба на Безос през 2015 г. американската космическа агенция NASA подари възстановен ракетен двигател F-1 на Музея на летенето в Сиатъл.
Скъпи играчки
Въпреки огромните си възможности, Безос води относително обикновен начин на живот и не обича да парадира с богатството си.
Дълго след като основателят на Amazon става мултимилионер, съпругата му продължава да го кара до работа с Хонда Акорд, произведена през 1996 г.
Но той притежава и някои доста по-скъпи превозни средства. Сред тях са частен самолет от най-висок клас и с максимални екстри Gulfstream G-650ER за 65 млн. долара. Частният му бизнес самолет е сред онези, които развиват най-висока скорост и могат да летят на най-дълги разстояния.
В негов имот в Тексас, инженери конструират специален часовник, който може да работи 10 хил. години. Безос инвестира в проекта 42 млн. долара.
Инвестиции
Милиардерът има афинитет към технологичния сектор, медиите, социалните мрежи и комуникационните услуги, които улесняват свързването между хората, а също и към инвестиции с потенциална висока печалба.
Сред печелившите бизнеси в чието развитие инвестира Безос са софтуерната компания Basecamp, фирмата за биотехнологии Juno Therapeutics (впоследствие продадена на Google) и социалната мрежа Twitter.
Безос влага пари в Airbnb, Uber и Google, както и в онлайн медията Business Insider. През 2013 г. той купува и друга популярна медия - Washington Post за 250 млн. долара.
Милиардерът вижда бъдещето на Amazon в облачните услуги и активно инвестира в тяхното развитие. Един от големите му успехи е компанията Workday, която осигурява необходимите човешки ресурси в облака. Тя предизвика голям интерес и събра 684 млн. долара капитал при първичното публично предлагане.
Пътешествия
Милиардерът обича да пътува, но повечето от пътешествията му са по работа.
През май обаче той бе забелязан да се разхожда в Рим със съпругата си Макензи, неговите родители, братя и сестри заедно с техните семейства.
Те очевидно бяха на почивка - обикаляха и разглеждаха многобройните забележителности на италианската столица.
Благотворителност
В сравнение с милиардери като Бил Гейтс и Уорън Бъфет, благотворителният принос на Безос е сравнително ограничен. Основателят на Amazon наскоро дари 35 млн. долара на изследователски център за онкологични заболявания в Сиатъл. През май той финансира с 1 млн. долара Репортерския комитет за свобода на печата.
Семейната фондация на Безос притежава активи за над 54 млн. долара и е дарила повече от 20 млн. долара. Тя финансира образователни организации - университети, частни училища, културни институции и природозащитни сдружения.
Откроява се приносът му за Университета в Принстън, чиито възпитаник е и самият милиардер, на който Безос дарява 15 млн. долара. Той нееднократно финансира и Музея на историята и индустрията в Сиатъл.
Основателят на Amazon дарява и 2.5 млн. долара за защита на еднополовите бракове. Той търси още подходящи каузи, които да спонсорира и наскоро помоли за нови идеи чрез профила си в Twitter.