Сиатъл може да опровергае повечето митове за безусловния базов доход, в които сме свикнали да вярваме.
През есента на 2022 г. общината на най-големия град в щата Вашингтон одобрява проект, според който в продължение на десет месеца ще предоставя по 500 долара на месец на 102 участници.
Резултатите от експеримента са показателни, че дори и скромен по размер безусловен базов доход може да промени сериозно нивата на бедност и безработица в рискови групи.
Анализът сочи, че в началото на проучването 37% от участниците са имали работа, а в края процентът скача на 66%.
Оказва се, че мнозина са използвали новия си доход, за да си осигурят нови и/или по-високоплатени работни места. Средният доход в общата контролна група от 102 души се е покачил от 2995 на 3405 долара месечно.
![](https://static.webcafe.bg/uploads/images/33/4233/274233/768x.jpg?_=1713529814)
Повече и по-добра работа пък води със себе си и повече финансова стабилност.
Процентът на хора със спестявания нараства от 24 на 35 на сто. Пред представителите на местната власт участниците споделят, че вече са способни да си плащат сметките и да посрещат по-елементарните си житейски нужди.
Повечето от тях заявяват, че плащат битовите си сметки "винаги или почти винаги" и че успяват да управляват финансовите си средства далеч по-разумно.
Анонимен участник споделя в анкетата, че без тези 500 долара на месец едва ли е щял да се дипломира заради изтощителните часове странична работа.
Други казват, че са използвали част от средствата за курсове, професионално усъвършенстване или за нуждите на децата си.
![](https://static.webcafe.bg/uploads/images/34/4234/274234/768x.jpg?_=1713530094)
Пред "Сиатъл Таймс" една от участничките на име Кандис Джонсън обяснява, че с парите е успяла да плати детската градина на детето си, да покрие битовите си сметки и да си намери работа като счетоводителка в банка в града.
Постепенно Джонсън е на път да изплати всички свои дългове, започва да заделя спестявания и да има възможност да води сина си на развлечения като зоопарк и аквариум.
"Чувствам се по-здрава и по-щастлива. Не знам какво бих правила без тези пари", признава тя, като добавя, че е останала без предишната си работа и доходи още в началото на пандемията.
"Ако дадем на хората известна финансова подкрепа и предсказуемост за следващите 10 месеца, те имат време за глътка въздух, за да се съсредоточат върху целите си", заявява мениджърът на проекта - Гяндендра Суба.
Суба е категоричен, че подобни пилотни програми показват почти изцяло положителни резултати и дават на мнозина изход от бедността.
Думите му опровергават противниците на безусловния базов доход, според които приходи без никакъв ангажимент ще обезкуражат хората от търсене на работа и нови начинания. Други твърдят, че подобни малки суми няма да решат големи проблеми като безработица и задлъжнялост.
Гяндендра Суба категорично не е съгласен.
Той смята, че базовият доход помага на семейства да посрещнат най-належащите си нужди и служи като социално осигуряване, каквото не е изпробвано до момента. В края на експеримента 70% от участниците отбелязват, че чувстват значително подобрение в живота си.
Суба уточнява, че в периода от 10 месеца участниците са се срещали и с финансови консултанти и специалисти човешки ресурси, които да им помогнат в организиране на бюджета и търсене на работа.
В момента в Сиатъл тече още една подобна програма, която обаче ще предоставя по 1000 долара месечно в продължение на една година.
Тя е вдъхновена от положителните примери на предходния експеримент и започва през февруари тази година, като Суба отново е неин мениджър. В програмата участват 125 домакинства от по-бедните квартали на града.
А организаторите вече нямат търпение до февруари 2025 г., за да анализират резултатите, и са убедени, че те отново ще са преобладаващо положителни.