"Както мразим крадците, убийците, така трябва да мразим хакерите, настоя премиерът. Хакерите атакуват банки, застрахователни компании и поставят хората под риск. Трябва да има нетърпимост към тези неща." Това заяви министър-председателят Бойко Борисов, който присъства на форум за киберсигурността в България в "София Хотел Балкан", посветен на темата за електронните услуги на държавната администрация и рисковете, които крият за гражданите.
По думите на премиера таванът на заплатите възпрепятства привличането на по-висококвалифицирани кадри по министерствата. Частният сектор има преимущество по това отношение, като така гарантира своята киберсигурност.
"1500 лева е заплата за ИТ специалист в ГДБОП. В частния сектор е около 10 000. Само човек с голяма кауза може да дойде да работи за нас, в държавната администрация", коментира още Борисов и допълни, че има разговори с финансовия министър Владислав Горанов за увеличаване на заплатите в сектора, за да могат да се привлекат по-добри кадри.
"Имаме предложения от други държави да ни защитават от хакери. Разговорът започвал от няколко стотин милиона нагоре. Както във всяка борба с престъпността се опираме на гражданите", заяви премиерът и допълни, че страната все още се движи след хакерите.
"Като ги гледам тези юнаци (наетите в момента в държавната администрация - бел.р.) тръпна как ще опазим суперкомпютъра, каза Борисов като поясни, че очакваме ние да пазим суперкомпютъра на ЕС.
Той добави, че мрежата не е толкова анонимно място, колкото някои смятат.
Няма голяма разузнавателна служба, която да не е хакната, изтъкна министър-председателят. Вече и колите се крадат с дистанционно, не с механични ключове, както преди. Крадците имали висока компютърна грамотност. Иначе си е хайдук, недоволен е Борисов.