Следят дали политиците у нас ще ползват езика на омразата за евроизборите

Използват ли политическите лидери у нас езика на омразата за предизборните си кампании? Това ще установи изследване на Института за социална интеграция, което цели да провери дали говоренето за ценности и предложения за политики не е заменено от враждебна лексика, насочена към политически опоненти или социални групи.

Институтът ще наблюдава основните политически сили, които са парламентарно представени и имат шанс да изпратят свои представители в ЕП. Ще се следят и трите национални телевизии, електронни издания на национални ежедневници, както и по-популярните сайтове, обяви изпълнителния директор на Института за социална интеграция Стоянка Балова пред БНР.

Тя обясни, че макар кампанията да е започнала едва преди седмица, ИСИ вече има някои наблюдения по темата.

"Като че ли Европа през последните месеци се свързва с Истанбулската конвенция и Пакта за миграция - теми, които за българското общество са леко неразбрани или криворазбрани и теми, които са благодатни за експлоатация от различни политически сили", коментира тя.

По думите й ставаме свидетели как тече националистическа и ксенофобска пропаганда от страна на определени политици именно по тези две теми и това остава безнаказано.

Бакалова заяви, че ИСИ ще продължи да следи до края на кампанията дали това ще бъде линията, която ще се следва от кандидатите за ЕП.

Езикът на омразата тенденциозно и нарочно се използва, за да се привлече вниманието и да се привлекат последователи, посочи тя и допълни, че Институтът ще следи и начина, по който отговорните органи се справят с езика на омразата.

Ще проследим и доколко институциите ще вземат отношение за използването на език на омраза и за нарушения по време на кампанията и в самия изборен ден, заяви още тя и изтъкна, че на парламентарните избори през 2017 г. са били получени над 100 сигнала за нарушения в цялата страна.

Анализът на ИСИ ще бъде представен след изборния ден.

Новините

Най-четените