Унгария може да остане без право на глас в Европейския парламент

Унгария може да остане без право на глас, след като Европейският парламент задейства наказателна процедура. Тя е одобрена с 448 гласа "За". "Против" са гласували 197 евродепутати, въздържалите се са 48 на брой.

Докладът на евродепутата Джудит Саргентини от холандската партия на Зелените изброява безпокойствата на европарламента, които се отнасят до независимостта на съдебната власт, индивидуалните свободи, правата на бежанците и други.

Констатиран е ясен риск Унгария да извърши "тежко нарушение на ценностите, на които се уповава Европейският съюз", които влизат в рамките на чл. 7 от Договора за ЕС.

Процедурата по този член се използва много рядко. Тя беше задействана през декември 2017-а срещу Полша по инициатива на Европейската комисия.

Вотът на Европейският парламент означава, че страните-членки трябва да преценят какво да правят с Унгария. Най-строгото наказание е лишаване от правото на глас в ЕС. Очаква се обаче Полша да блокира наказателните мерки срещу Унгария.

Унгарският премиер Виктор Орбан определи действията на ЕП като изнудване и каза, че няма да отстъпи от позициите си. Той нарече доклада за страната си "плесница в лицето на Евросъюза" и допълни, че няма да се поддаде на изнудване по въпроса за миграцията в Европа.

Орбан е яростен противник на приемането на мигранти на територията на Унгария и създаването на бежански центрове. Той отказва да приеме търсещи убежище в страната, въпреки натиска от страна на ЕС.

В доклада е посочено, че Будапеща предизвиква притеснение и по въпросите за защитата на личния живот и данни, конституционната и избирателната система, корупцията и конфликтите на интереси, човешките права и свободи и др.

Новините

Най-четените