Международно журналистическо разследване посочва България като една от държавите - основни износителки на оръжие към страни от Близкия Изток, които го препродават на Сирия.
Данните бяха изнесени от Балканската мрежа на разследващите журналисти и Проекта за отразяване на организираната престъпност и корупцията.
България, Словакия, Румъния, Хърватска, Чехия, Сърбия, Босна и Херцеговина и Черна гора са държавите, които бележат пик в търговията с оръжия след ескалацията на гражданската война в Сирия през 2012 г.
Осемте държави са издали разрешения за износ на оръжия и амуниции на стойност 1,2 млрд. евро към Саудитска Арабия, Йордания, Обединените арабски емирства и Турция - ключови пазари за продажба на оръжия за Сирия и Йемен. Най-големите сделки са одобрени през 2015 г.
Разследването се базира на анализ от летищни разписания, архив от полетите на карго авиопревозвачи, полетни данни и източници от службите за контрол на въздушното движение.
Данните показват, че близо 70 полета с оръжейни доставки са извършени между Източна Европа и Близкия Изток през последната година.
София, Белград и Братислава са посочени като основните източници на доставките. Сръбските власти са потвърдили за 49 полета, натоварени с оръжия за продан.
От лятото на 2014 г. България и Словакия са разрешили прехвърляне на хиляди тонове неидентифицирано карго към военни бази в Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства.
Близо 4700 тона оръжие от времето на Варшавския договор - включително тежка артилерия, ракетни установки и противотанкови оръжия, патрони, гранати, ракети и други експлозиви - са изнесени с кораби от България и Румъния до военни бази в Йордания и Турция.
Последната доставка с кораб под американски флаг от България с 1700 тона военна техника, е заминал на 21 юни към неидентифицирано пристанище в Червено море.
Оръжията, купени легално от посредници в Близкия Изток, се прехвърлят към Сирия през две секретни командни бази, наричани военни оперативни центрове, които се намират в Йордания и Турция.
Те се транспортират през сирийската граница или се спускат по въздух от военни самолети. Разследването цитира неназован командир от "Сирийската освободителна армия", който твърди, че оръжията се разпределят на централно ниво.
Продажбата на оръжия за Сирия е забранена, но не съществува механизъм за санкции на държави, които търгуват през посредници.
"Осемте държави са издали разрешения за износ на оръжия и амуниции на стойност 1,2 млрд. евро" А бе,, младежи, как не се научихте, че на боеприпасите се казва муниции. Амуниции имат конете и въобще впрегатните животни. Как си представяте хамути за 1,2 млрд евро? Че то толкоз добитък няма по цялото земно кълбо.