Сменена фамилия вкара главния секретар на ДСБ в медиен скандал

Главният секретар на ДСБ Емил Мачиков се оказа в центъра на разследване на ТВ "Европа", което твърди, че е сменил фамилното си име и е бил "издирван за имотни измами", преди да влезе в политиката.

Мачиков реагира с писмо, в което обяснява, че е сменил фамилията си през 2013 г., за да върне името на дядо си. Той отрича да е бил "издирван, съден, подсъдим или следствен" и твърди, че разполага със съдебно потвърждение за това, че е бил незаконосъобразно изключен от фирмата, която е създал заедно с баща си.

От ДСБ все още няма официална позиция по повод обвиненията срещу главния секретар на партията.

Казусът около Мачиков

По-рано в понеделник телевизия "Европа" и сайтът Breaking.bg на журналиста Стефан Тошев (бивш криминален репортер във в. "Преса") публикуваха общо разследване по адрес на 38-годишния Мачиков, в което се съобщава, че до юни 2013 г. той е бил известен с името си Емил Ивов Илиев и се е занимавал с инвестиции в строителство.

През 2006 г. той е поканил за съдружник в проект за два блока в "Манастирски ливади" български емигрант от Германия на име Константин Мавродийски. Медиите цитират адвоката на Мавродийски Борислав Вълчев, който обвинява бъдещия главен секретар на ДСБ в измама и злоупотреба с фирмени средства.

Според адвоката на Мавродийски, "420 000 лв. фирмен капитал е използван от Емил Илиев и баща му за извършване на основен ремонт на негов апартамент на ул. „Гурко" 25 в София, комплексно саниране на фасадата на 5 етажна сграда на същия адрес и ремонт на вила, намираща се в село Коняво, област Кюстендил".

Данни от Търговския регистър показват, че общото им дружество "Здравец Инженеринг" е вписано на същия адрес - "Ген. Гурко" 25. През 2010 г. Емил Илиев е изключен от дружеството, в което е бил управител и е притежавал 90% от собствеността (с дял от 4500 лв.).

Адвокатът на съдружника му твърди, че срещу него е заведено гражданско дело за част от претендираните суми, като е получен изпълнителен лист, но частният съдебен изпълнител "не успя да го намери". Адвокатът твърди още, че срещу Илиев е образувано и досъдено производство през 2012 г. "заради изчезналите суми".

Емил Илиев сменя фамилията си на "Мачиков" през лятото на 2013 г., а през февруари 2014 г. е назначен за главен секретар на "Демократи за силна България" - по това време под ръководството на Радан Кънев.

От материала на ТВ "Европа" не става ясно дали самият Мачиков е потърсен за коментар по обвиненията. Не е цитиран и представител на ДСБ или "Демократична България" с коментар по случая.

Фирмата "Здравец Инженеринг" е прекратила търговската си дейност през март 2018 г.

Отговорът на Мачиков

Самият Емил Мачиков излезе със съобщение, в което обяснява мотивите за смяната на фамилното си име и опровергава обвиненията на журналистите, наричайки ги "клевети".

"В конкретния случай е ясно, че атаката срещу мен е опит да се отговори на мегаскадала с имотите на властта, нанесъл и продължаващ да нанася тежки щети и електорален отлив на партия ГЕРБ. Желанието за отмъщение, макар и чрез посредствена атака излъчваща немощ е разбираемо. Осъзнавам, че това е част от предизборната кампания", пише той.

Мачиков твърди, че през 2013 г. е възстановил "автентичната си фамилия по установения съдебен ред". Името, което носи в последните 6 години, е името на неговия дядо Радко Илиев Мачиков - бивш секретар на БЗНС Никола Петков през 40-те години на ХХ век, вкаран в лагера "Белене" между 1948 и 1952 г. като политически затворник.

"През 1958 г., когато моят баща Иво е на 16 години, при вписване в регистрите дядо ми взема решение да го запише с фамилно име Илиев, на малкото име на неговия баща Илия, в опит да го предпази от преследване през годините напред. Това се оказва неуспешно, а баща ми не е пропуснат, като през целия си живот по време на комунизма е обект на преследване и репресии, минавайки през „Трудови войски", възпрепятстване на професионална реализация до личен живот, носейки етикета „враг на народа", пише той.

Емил Мачиков посочва, че "възстановяването на истинската фамилия на бащиния ми род е било мое желание от ранна възраст и силно се гордея, че съм го направил. Твърденията, че това е с цел прикриване на нещо, намирам за силно обидни и прекрачващи границата на политическата помия, която мога да оставя без реакция". Той коментира, че фамилната история е "известна на всички, които го познават" и че възстановяването на фамилно име не води до промяна на ЕГН и на останалите данни и документи, свързани със самоличността му в държавните регистри.

"Относно твърденията за извършвана от мен незаконна дейност, ще кажа че никога не съм бил издирван, съден, подсъдим или следствен. Реалните факти свързани със строителната ми дейност преди почти десетилетие, нямат нищо общо с представените клевети. В действителност аз и семейството ми сме потърпевши от липса на действаща съдебна и правораздавателна система. През март 2010 г. бях силово отстранен от създаденото от мен и баща ми дружество „Здравец Инженеринг", а в последствие и незаконосъобразно изключен от него. Това бе потвърдено от съда след години съдебни битки, но въпреки това аз и семейството ми загубихме всичко градено с много труд през годините, поради липса на независимо и бързо правосъдие", пише още той.

Мачиков нарича медийната кампания по случая "присъщи за комунистическия режим методи за упражняване на натиск, очерняне, набеждаване и унищожаване на неудобните без съд и присъда".

Новините

Най-четените