Преструктурирането на ВСС няма да промени баланса между властите, а вътрешната структура и начина на работа на кадровия орган. В този парламент има мнозинство на разума, на което разчитаме. Така вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова коментира пред bTV внесените от ГЕРБ промени в Конституцията, които изискват квалифицирано мнозинство, за бъде разделен ВСС на професионални колегии.
Бъчварова напомни, че стратегията за съдебна реформа и изборът на главен съдебен инспектор са минали през пленарна зала с почти квалифицирано мнозинство. Тепърва предстоят и разговори с опозицията, като нейното очакване е БСП да се прояви като „национално отговорна партия".
„БСП са главната опозиционна партия, въпрос на решение от тяхна страна. Надяваме се и на гласове от ДПС", посочи вицепремиерът.
Междувременно депутатът от Реформаторския блок Петър Славов коментира пред БНР, че целта не е просто да се смени съставът на кадровия орган в съдебната система.
„Няма пречка тези хора, които са показали, че искат реформи, да се кандидатират и обратно да бъдат избрани. ВСС беше избран с фарс. Тогава беше направен политически пазарлък. Как да се очаква тези хора после да бъдат активни, като собственото си експозе не можаха да прочетат", посочи той.
Според Бъчварова не е необходимо свикване на Велико Народно събрание, за да прокара новата структура на ВСС - с разделяне на колегии, защото това ще е „сериозно сътресение" за обществото.
„Ние сме се докарали до ситуация от Брюксел да ни казват какво да правим. Не искам да обвинявам никого персонално", отбеляза тя и посочи, че сами сме си виновни за това с компромисите и затварянето на очите през последните 30 години.
"Става въпрос за кураж и силна политическа воля. Имахме дълги дискусии и решихме да се опитаме да направим нещо. Много е възможно нашето предложение да не мине с няколко гласа", изтъкня Бъчварова за промяната на Конституцията.
Тя допълни, че начело на МВР се чувства „като войник, който трябва да си свърши работата" и от студентските си години не е чела толкова закони. Допълни, че битовата престъпност не може да бъде кардинално овладяна от нито един министър, а войната по пътищата може да бъде ограничена с повече контрол и по-ефективни наказания.