Четвъртият вот на недоверие срещу кабинетът "Борисов 3" не мина.
124 депутати в Народното събрание гласуваха "Против" вота.
102 депутати бяха "За", а 9 - въздържали се. Вотът на недоверие беше внесен от БСП, като този път причината по техни думи беше "екологичната криза" в страната.
Опозицията мотивира внасянето на вота с думите, че половин милион българи са на режим на водата и има сериозна опасност това число да расте. Сред проблемите те посочиха и мръсния възух и горенето на отпадъци.
Според левицата оставката на министър Нено Димов не е достатъчна и те поискаха отстраняването на целия кабинет. По негово мнение "в момента номенклатурата се опитва да лови риба в пресъхналия пернишки язовир".
В подкрепа на ГЕРБ застанаха "Обединените патриоти", както и всички нечленуващи в парламентарни групи, в които влизат и парламентаристите от "Атака".
От пария "Воля" в крайна сметка се въздържаха, въпреки че до последно депутатите от групата им провеждаха консултации и се колебаеха.
По думите на Даниела Дариткова, председател на Парламентарната група на ГЕРБ, реализацията на този вот е била "изключително слаба".
"Дори и слайдшоуто ви беше слабо", отбеляза Дариткова към опозицията.
Според нея БСП само плаши народа и недоумява "как стогодишна партия може да изпадне в такава безидейност". Дариткова попита и кой ще понесе отговорността за проваления вот и изрази надежди левицата "да не изпадне отново в нелегалност".
"В България няма сериозна криза с екологията", категоричен беше депутатът от ГЕРБ - Спас Гърневски. Той посочи, че има "локален проблем" и че правителството реагира адекватно, а социалистите бягали от отговорност заради състоянието на водопреносната мрежа.
Красимир Ципов от БСП опонира, че за момента не се е чуло нито едно сериозно предложение как да бъде решена водната криза в Перник. Ципов изрази опасения от изпадането в конституционна криза.
Лидерът на социалистите Корнелия Нинова обвини ГЕРБ, че управляват чрез заплахи.
Според Нинова тази власт може да се задържи само със заплахи, като заплашвани са и журналистите, и опозицията. Тя мина и през частния бизнес, който по нейни думи е подложен на безпрецедентен натиск и страх.
Посочи и че се заплашват и обгазяват протестиращи срещу правителството, визирайки употребата на сълзотворен газ срещу хора, които в понеделник се опитаха да нахлуят в сградата на Министерството на регионалното развитие и благоустройство. Тогава протестът беше организиран от "Възраждане" и Костадин Костадинов.
"Властта стигна и до репресии на президента", каза още Нинова. Ако Румен Радев бил "послушен", нямало да се стигне до изнасяне на СРС-та за него от прокуратурата. Това, допълни лидерът на БСП, е опит за сплашване на президента.
"Живеем в нестабилност, създадена от управлението", смята Нинова. "Вие за това ли гласувахте - да дишате рак и да пиете отрова", попита риторично тя.
От левицата дойдоха и обвинения, че премиерът Борисов "маргинализира парламента".
Обвинението идва, тъй като министър-председателят не присъства на вота на недоверие в пленарната зала. Председателят на парламента - Цвета Караянчева - подчерта, че премиерът не е длъжен да присъства на гласуването.
В пленарна зала присъстваха повечето министри от кабинета на Борисов, включително и новият министър на екологията - Емил Димитров.