Новият президент е генерал Румен Радев. Той победи с 59,35% своя опонент Цецка Цачева, която получи 36,17 % при 99,3% обработени протоколи от ЦИК. „Не подкрепям никого" са избрали 4,48% от гласувалите.
За Радев са дали гласа си 2 049 260 граждани, а за Цецка Цачева - 1 249 043.
След тази тежка загуба премиерът Бойко Борисов каза, че подава оставка заедно с цялото правителство, както беше обещал. "Има нова политическа ситуация в България. Загубата на ГЕРБ е категорична, ясна и ние ще си направим изводите. При новата ситуация в парламента сега става ясно, че управляващата коалиция няма мнозинство" - подчерта премиерът.
Румен Радев посочи, че последните действия на Борисов не кореспондират с ролята му на държавник. По думите му Борисов „направи съдбата на собствения си кабинет и България заложници на егото му и не прие, че трябва да може да споделя властта, това го уплаши".
Според новоизбрания президент „има нова политическа ситуация, в което няма нищо драматично. Предстои всеки от политическите актьори да извърши своя анализ и да се държи отговорно".
„Въпреки блъфовете на властта за апокалиспис, вие гласувахте за промяна" - добави Радев, според когото „вотът даде отрицателна оценка на властта".
Лидерът на БСП Корнелия Нинова призна, че при избора на Радев „има и наказателен вот, но има и отношение към кандидатите. Имаше положителни послания и една много силна кампания". Радев също на няколко пъти повтори, че са доказали, че в България може да се печели с етична кампания.
Загубилият кандидат - Цецка Цачева
На въпрос дали ще подаде оставка Цецка Цачева изрази готовност при решение на парламентарната група на ГЕРБ да напусне не само поста председател на парламента, но и депутатското място.
ГЕРБ загуби и изборите за районен кмет в Младост
Там победи независимият кандидат Десислава Иванчева, която оглавяваше протестите през лятото и беше подкрепена от партията на Георги Кадиев. Неин опонент на втори тур от вота беше кандидатът на ГЕРБ Мария Илиева.
Иванчева води с около 20 на сто пред кандидата на ГЕРБ Мария Илиева на балотажа. Това съобщиха от партия "Нормална държава", които подкрепят Иванчева. Данните са на база на половината протоколи от секционните избирателни комисии.
Какво следва оттук нататък:
При оставка на правителството, президентът дава мандат на най-голямата партия в парламента, в случая - ГЕРБ. Бойко Борисов заяви, че ГЕРБ ще върне проучвателния мандат.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова също каза, че БСП ще няма да се опита да състави правителство в рамките на настоящето Народно събрание и ще върне мандата. Това означава, че се ще бъде назначено служебно правителство и се отива на предсрочни избори. Тя добави, че няма да приеме и покана от страна на ДПС за евентуален общ кабинет.
Ситуацията е особена, тъй като в последните три месеца до края на мандата си Плевнелиев не може да разпусне парламента. От друга страна, според Конституцията насрочването на предсрочните парламентарни избори става със същия акт, с който държавният глава разпуска Народното събрание.
В такъв случай, парламентът може да бъде разпуснат едва след 22 януари, когато Румен Радев встъпи в длъжност, а предсрочните избори ще бъдат през март или април. През това време трябва да има служебно правителство, назначено от Плевниелиев.
Радев заяви, че той няма правомощия към служебното правителство, докато не встъпи в длъжност, но Плевнелиев може да се консултира с него, за да не подмени той състава на служебния кабинет.
Най-вероятно Плевнелиев ще изпрати запитване до Конституционния съвет как трябва да се постъпи в тази ситуация.
За референдума
В изборната нощ не беше отминат и въпроса за референдума. Премиерът Бойко Борисов обяви, че ГЕРБ ще гласува в подкрепа на резултатите от инициирания от "Шоуто на Слави" референдум. "Трите въпроса от референдума ще настояваме, ще гласуваме да влязат в сила и да станат закон", заяви той. Борисов се съгласи партийните субсидии да бъдат изцяло премахнати, но посочи, че това ще даде "възможност на олигарсите с черни пари да участват в изборите, а с тези пари да се отчитат бели сметки".
Бойко Борисов се обяви и за свикване на Велико Народно събрание. За да стане това обаче, сегашният парламент трябва да има проект за нова конституция, и да има съгласие от две трети от настоящия парламент. Това припомниха и Цецка Цачева и Корнелия Нинова.
Корнелия Нинова също заяви, че парламентът трябва да извърши промени в Изборния кодекс.
Абе за всеки случай си врътнете парите в долари и евро, да не стане някой сакатлък (съветът не важи за пенсионери, те парите ги хвърлят от балконите)