Пламен Георгиев подаде оставка от поста председател на Комисията за противодейстивие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ), а по-късно депутатите я приеха.
Решението на Георгиев беше съобщено в пленарна зала председателят на парламента Цвета Караянчева по време на днешното заседание. По предложение на Караянчева точката за предсрочното му освобождаване беще включена в дневния ред на депутатите.
С гласовете "за" на 120 депутати правомощията на Георгиев бяха прекратени. Въздържали са бяха трима, против - също трима.
Пред медии впоследствие той се обяви за "жертва на медийна истерия", породена от замесването на името му в имотния скандал около управляващите.
"Сам взех решението. Не съм говорил с Бойко Борисов. Станах жертва на медийна истерия, която се отрази много тежко и на семейството ми. Имах и заплахи за живота", заяви Георгиев.
По думите му той бил подложен на "жесток натиск от олигарсите", на които антикорупционната комисия блокирала имущество и сметки. На въпрос защо точно в последния работен ден на парламента е решил да подаде оставка той отговори, че е изчакал да приключи проверката на Националната агенция за приходите.
Бившият председател на КПКОНПИ обяви още, че ще се върне в прокуратурата, където още се пази мястото му, отпреди да поеме ръководството на антикорупционния орган.
Повод за спорове и проверки се превърна терасата на шефа на КПКОНПИ. Първоначално беше постановено, че там има незаконни постройки, които трябва да бъдат съборени.
След това арх. Владимир Калинов, ръководител на "Строителен контрол" в Столична община, обезсили това решение на Строителния надзор. Като реакция, кметът Йорданка Фандъкова поиска оставката на Калинов и беше насрочена нова проверка.
Георгиев през това време беше в безсрочен отпуск докато се разреши спора около законовия статут на апартамента му. Той беше избран за председател на КПКОНПИ на 8 март 2018 г.