Кой да си помисли, че ще измислим наново едно от най-древните приспособления за хранене?
Лъжицата съществува от толкова дълго време, че едва ли някой знае кога и къде за първи път се е появила. И за всичките хиляди години не се е променила особено много... досега.
Една японска компания смята, че съвременните технологии могат да позволят създаването на лъжица, чрез която да се храним по-здравословно. Или поне да ни накара по-малко да се пресягаме към солницата, ако не друго.
Става въпрос за продукт на японската компания Kirrin Holdings, който получи световна премиера на CES 2025, и се оказа една от особено любопитните джаджи в рамките на изложението за потребителска техника.
Под шапката на Kirin стоят редица брандове на храни, безалкохолни и алкохолни напитки в Япония. Компанията е известна най-вече като производител на местна бира.
Има обаче и звено за научна дейност. През последните години то работи над специална електронна лъжица, която разчита на слаб електрически ток, за да насочи натриеви йони към рецепторите на езика и така да подлъже мозъка, че храната е по-солена, отколкото е в действителност.
Целта е лъжицата да подсили усещането. В храната трябва да има минимално количество сол, като според Kirin устройството може да направи вкуса с около 50% по-солен. Има си даже четири степени за подсилване.
Wow🤔 ! An electric salt spoon designed to help those with high blood pressure or cannot metabolize salt…#CES2025
— Tansu Yegen (@TansuYegen) January 7, 2025
pic.twitter.com/711hXeAaKH
В по-широк смисъл идеята на Kirin е да се намали общата консумация на сол.
Известно е, че прекомерна ѝ употреба в дългосрочен план води до сериозни рискове за здравето. Според данни на Световната здравна организация (СЗО) всяка година по света умират почти 1,9 милиона души вследствие на здравословни проблеми, свързани със солта.
Проблемът е особено релевантен за Япония. Там местните супи и популярният соев сос традиционно съдържат големи количества сол, а възрастното население на страната консумира над два пъти повече от препоръчаните нива на СЗО.
На този фон разработчиците от Kirin твърдят, че тяхната лъжица може да се каже особено полезен инструмент
Дизайнът ѝ е подобен на този на електрическа четка за зъби - електрониката е в дръжката, а отгоре има накрайник с електроди, който се сваля и мие отделно.
Засега устройството не изглежда особено практично. Доста е голямо като размери, а и цената му е твърде "солена".
В Япония още от миналата година на пазара е пуснато лимитирано количество от 200 бройки на стойност от 127 долара.
Но пък кой знае? Може да се окаже, че тази лъжица ще даде път на други джаджи, които да ни помогнат в пътя към по-здравословен начин на хранене.