Крайниците на безжизнено тяло висят от носилката.
Около него се вижда болнично отделение, а на няколко метра още пациенти се опитват да преборят коронавируса. Възрастна жена се опитва отчаяно да си поеме дъх, а пъхтенето ѝ озвучава един от многото клипове, снимани с телефон, които изплуват от болниците на Русия.
Мъжки глас обяснява, че по този кошмарен начин изглежда всяка негова нощ.
Видеото е предоставено на "Си Ен Ен" от опозиционен съюз на лекарите, според който кадрите са заснети в средата на октомври в Уляновск, град на около 600 км източно от Москва. Гласът в клипа казва, че тази нощ има още двама починали и снима телата им, а след това допълва, че така "коронавирусът убива всички".
Това не е първият клип от Русия, който стига до световните медии и който разкрива ситуацията в препълнените болници.
Някои видеа показват моргите, пълни с голи тела, натрупани едно върху друго, и сцени, които повече напомнят военни зони, отколкото болници. И докато Москва обяснява, че се опитва да контролира пандемията, подобно съдържание показва реалната ситуация и факта, че смъртността е много по-висока от официално обявената.
Критиците на Кремъл са категорични, че властта крие реалните мащаби на здравната криза.
На 16 ноември например Русия обявява, че жертвите на коронавируса са над 33 хил., но някои смятат, че починалите са далеч повече. По мнение на Алексей Ракша, бивш правителствен специалист по статистиката, реалното число е някъде около 130 хил. жертви.
Той използва местните статистики за смъртността по години и смята, че от април до ноември тази година в Русия има между 160 и 170 хил. починали. Като изхожда от данните за западните държави, Рикша предполага и че около 80 на сто от починалите са жертви на коронавируса.
По данни на Росстат между април и септември страната отчита със 117 хил. смъртни случая повече в сравнение с 2019 г. За този период жертвите на коронавирус официално са 22 хил. За октомври и ноември все още няма данни, но едно е сигурно - заразата в Русия се разпространява мълниеносно.
Ракша официално напуска Росстат през юли тази година, след като открито критикува начина, по който агенцията води статистиката си за починалите от коронавирус.
Русия използва система за класификация, разделена на четири графи.
Според уебсайта на Россат в първата категория попадат хора, които са дали положителен тест за коронавирус преди смъртта си. Във втората са пациенти, за които вирусът се приема като водеща причина за смъртта, но това се потвърждава от аутопсия.
В третата графа са тези, които са имали и коронавирус, и съпътстващи заболявания, а в четвъртата - такива, при които COVID-19 не може да се приеме като водеща причина за смъртта.
Ракша уточнява, че само руснаците в първата колонка биват записвани като жертви на коронавируса в Русия. Другите три графи остават изцяло извън статистиките, посочва още специалистът. При запитване за коментар от страна на "Си Ен Ен" руските здравни власти отказват коментар.
Ясно е обаче, че методът за отчитане на жертвите на коронавирус в Русия се различава от насоките на Световната здравна организация. СЗО казва, че всеки починал, който е дал положителен тест за COVID-19, трябва да бъде приеман за жертва на вируса, освен ако няма друга пряка причина за смъртта (катастрофа, инцидент и т.н.).
Русия обаче знае как да привлече вниманието като държава, която уж се справя добре с пандемията.
През август с много шум и медийно отразяване Москва обяви, че е регистрирала първата ваксина срещу коронавируса - Спутник V, въпреки че дори още беше започнала критичната фаза 3 на изпитанията. Ваксината, която се посрещна със сериозен скептицизъм от световната научна общност, все още не се употребява масово.
В една от най-големите ледени пързалки в Москва в същото време е изградена временна полева болница с 1300 легла.
Водещият лекар на тази полева болница - Андрей Шкода - заявява, че кризата, предизвикана от вируса, е сложна, но не и неуправляема. Той е категоричен, че е снабден с необходимата техника за диагностика, анестезия и апаратна вентилация.
Огромните екрани, които преди са показвали хокеистите на леда, сега се използват да пускат филми на пациентите. Всеки от тях е снабден с гривна с QR код, който носи информация за конкретния пациент. Това, по думите на Шкода, е напълно стандартна процедура в цяла Русия.
Въпреки това розовата картина на страна, която напълно контролира ситуацията, изглежда леко странна.
Тя противоречи на смущаващите кадри, които идват от руските болници, и от задълбочените анализи на статистиките. Дори и руското правителство признава, че натискът над болничните заведения нараства, а болничните легла в някои от най-засегнатите региони са на 95 процента заети.
Един от шофьорите на линейка от Саратов, който разговаря със "Си Ен Ен", определя ситуацията като пълен хаос.
Той признава, че лекарите отказват медицинска помощ на възрастни хора с дихателни затруднения и вместо това им казват, че нямат нужда от болнична помощ. Истинската причина, казва шофьорът, е, че няма места за тях по болниците.
В друг клип, който става обществено достояние, мъжкият глас зад кадър казва лаконично: "Тук е като филм на ужасите".