Ники Уелш е фен на Манчестър Юнайтед. От най-преданите. От тези, които биха дали и живота си за отбора. Но и нещо повече - той е бивш футболист на Манчестър Юнайтед, макар че е нормално да не знаете името му.
Преминава през академията на "червените дяволи" и точно когато е време да се влее в редиците на първия отбор, му съобщават новината, че се отказват от него.
Ударът е жесток за младия играч, който скоро осъзнава, че няма желание да играе за друг клуб и се връща в агитката, с която обикаля Англия и Европа.
Днес, вече на 54, е преуспял бизнесмен, който продължава да е все така отдаден на "червените дяволи". С помощта на изтъкнатия футболен автор Джон Лудън издаде и книга "My United Road", а един от първите, които дават заявка да я имат, е не някой друг, а самият сър Алекс Фъргюсън. Представете си каква фигура е Ники Уелш на "Олд Трафорд"...
***
Отгледан в сплотено ирландско католическо семейство от умопомрачени фенове на Юнайтед, той гледа първия си мач на живо в "Театъра на мечтите" през 1974 г. Десет години по-късно вече е сред първата кохорта млади "червени дяволи" във възродената и модернизирана академия на клуба.
Насърчаван от баща си Бари - самият той бивш професионалист -Уелш постъпва в школата още на 13 и първоначално тренира на митичния бивш комплекс Дъ Клиф в Салфорд.
"Бяха невероятни години. Ходех до базата с програмки от мачовете и изрезки от списание "Shoot!", за да взимам автографи от футболистите - разказва Ники. - Още тогава изживявах мечтата си. Мислех, че това е моята съдба, че е предначертано от звездите да отида в Юнайтед."
Сред съотборниците му в проекта YTS (Youth Training Scheme) са Алън Маклафлин, станал изтъкнат национал на Република Ирландия (и който за съжаление почина по-рано този месец), както и бъдещата легенда на Англия Дейвид Плат.
В първия си ден като част от програмата Уелш попада в кадър от репортажа на BBC в централните новини. Цялата страна вижда как един русокос тийнейджър лъска обувките на Брайън Робсън и мечтае да заиграе до него. Но когато е едва 18-годишен, след две тежки години, изпълнени с контузии, легендарният мениджър Рон Аткинсън слага край на мечтата му. Точно преди финала за ФА къп през 1985 г. срещу Евертън, Големия Рон го вика в кабинета си и му казва, че не възнамерява да разчита на него.
"Умолявах го да ме остави да се върна през лятото. Дори му казах, че ще играя без пари", с мъка си спомня Уелш случилото се в средата на 80-те.
Заедно с останалите юноши и играчите от дубъла е снабден със същия костюм, с който първият отбор тръгва за финала на "Уембли", а Юнайтед печели с 1:0 благодарение на великолепен гол Норман Уайтсайд в продълженията.
🎥 Whiteside’s onside... That’s incredible... How on Earth did he get that past Southall [1985 FA Cup final] pic.twitter.com/vPGWRrZYwf
— Around The Grounds 🏟 (@ArndTheGrnds) April 12, 2020
Вече е ясно, че Уелш си стяга багажа от клуба, но той пътува до Лондон със специално наетият за делегацията на "червените дяволи" влак. И ако не друго, то поне вижда славната победа над "карамелите" и запазва страхотни истории от времената, в които алкохолните подвизи на британските футболни звезди възхищават феновете. Говорим за така наречената "drinking culture".
"Имах проблеми с краката и слабините и претърпях три операции, така че прекарах доста време в лазарета заедно с Робо (Брайън Робсън), Пол Макграт и Норман Уайтсайд - разказва Уелш. - Присъединявах се към тях за техните прочути алкохолни турове във вторник, така че смятам, че имах страхотни учители що се касае до пиенето. Големия Рон им позволяваше да пият и да се забавляват колкото си искат, стига да играят добре в мачовете. В повечето от големите клубове беше същото. Дори в Ливърпул, който тогава беше най-успешният отбор и газеше наред. Отивахме в пъба на Пади (Патрик Креранд - легенда на Юнайтед от 60-те и началото на 70-те) и не беше никак необичайно там да заварим Алън Хансен, Алън Кенеди и Тери Макдермът."
Но да се върнем на екскурзията до Лондон: "Един от нашите така се беше нафиркал, че трябваше да го влачим по улиците. Нямаше как да го вкараме на трибуните и затова го оставихме на стълбището под кулите-близнаци на "Уембли". Направихме си график и на всеки няколко минути някой излизаше и ходеше да го наглежда. Този играч беше Лий Мартин, а пет години по-късно вкара гола на победата, донесъл на Юнайтед трофея от ФА къп в преиграването на финала срещу Кристъл Палас през 1990-а."
Но след пиянството идва махмурлукът. Емоциите от "Уембли" отшумяват, а Ники е съкрушен заради това, че е отхвърлен от отбора на сърцето си. Виждайки го така унил, през лятото на 1985 г. Пади Креранд му предлага да отиде в Уест Бромич, където мениджъри са бившите звезди на Юнайтед Ноби Стайлс и Джони Джайлс. Идеята не е лоша още повече, че по това време се говори, че двамата могат да се завърнат като треньори на "Олд Трафорд" на мястото на Аткинсън и това е възможност и за Уелш да поеме по обратния път, ако успее да блесне. Но не успява. Нито пък Стайлс и Джайлс поемат "червените дяволи". След Големия Рон идва един шотландец, който ще се задържи на поста почти три десетилетия. Вероятно се досещате...
Незнайно кой вятър отвява Уелш в Малайзия, където хитри мениджъри са обработили местните, че идва огромна английска звезда.
Ники е вербуван от бизнесмена и предприемач Стивън Ся за клуб в Куала Лумпур, наречен Чек Пойнт.
"Пристигнах на летището и този човек, мистър Ся, ме посрещна. Следващото нещо беше да ме заведат в една зала на горния етаж, където имаше много журналисти и фотографи. Бяха организирали пресконференция. Ся започна с думите: "Бих искал да ви запозная с бъдеща звезда на Манчестър Юнайтед и Англия, Ники Уелш!". Не знаех какво става. Един от журналистите дори ме попита дали смятам, че трансферът ми в Малайзия ще увеличи шансовете ми за националния тим на Англия до 21 години."
След няколко месеца в Чек Пойнт, където играе с брата на Глен Ходъл, Карл, Уелш се завръща във Великобритания.
Не спира веднага с футбола и изиграва няколко мача за резервите на Порт Вейл, колкото да се убеди, че това не е "неговото".
"Просто бях загубил интерес - разказва Уелш. - Исках да следвам Юнайтед като привърженик. Бях изживял част от мечтата си, но чувствах, че съм по-добър като фен, отколкото като играч. Баща ми ми беше бесен дълго време."
Уелш се завръща по трибуните и е навсякъде с отбора, ставайки свидетел на славните години под ръководството на сър Алекс.
We all have our own United Road. It comes from different paths. Along the way there are beautiful, unforgettable moments, pitfalls & heartbreak. Those who caused the madness drift away, but always in your heart. What Nicky's story is about. Hope we caught it. @myunitedroad #MUFC pic.twitter.com/99YUokICfv
— John Ludden (@johnludds) April 7, 2021
Десетилетия по-късно Уелш се завръща за кратко в играта и е треньор на един от внуците на Фърги в тима до 13 години.
Двамата се сприятеляват, а когато Ники разкрива, че е написал книга за преживяванията си в Юнайтед, великият шотландец, му казва, че задължително иска копие, което да вземе и да прочете по време на почивката си.
"Проблемът беше, че текстът беше само на лаптопа ми, а той заминаваше след няколко дни. Бях по работа в Лондон и посетих един ксерокс около "Кингс Крос", където отпечатах нещата, но едностранно във формат А4. Беше нещо огромно. Тогава намерих книговез в близост до университета "Салфорд" и го попитах дали може да ми свърши работа в рамките на денонощие. Служителят първоначално ми отказа, затова попитах дали случайно не е фен на Юнайтед. Човекът ми казва, че дядо му е играл за Нютън Хийт Локос, а когато разбра, че книгата е за сър Алекс Фъргюсън, се съгласи да работи през нощта."
Някой да се е съмнявал, че името на Фърги отваря врати?