Варшава: Свят в пламъци, свят в лед

Казват, че във всеки нов град, в който отиваш има поне по един човек, който иска да си тръгне от там незабано. Има неща, които ти откриваш за първи път, а той вече им се е нагедал и иска да продължи по пътя си и да види нови светове.

Можем спокойно да кажем, че Варшава е такъв град. Не само защото е голям и наистина пълен с хора, а и защото се намира в една определена точка в Европа, която е постралада драматично по време на Втората световна война и обича да ти напомня за това. В случай, че някога забравиш.

Другото правило гласи, че всички градове си приличат отвисоко. Всички те имат улици, къщи, коли и хора. Магистрали, блокове и още хора. Чак когато слезеш долу, на нивото на очите си и започнеш наистина да виждаш нещата, разбираш, че не всичко е еднакво. Всяко място е уникално за себе си. И или то е твоята чаша бира, в случая с Варшава, или никога няма да се върнеш там, независимо от всичко.

Варшава е една от най-любопитните и същевременно странни точки в Европа. Поне за мен. В смисъл, когато човек избира туристическа дестинация, която иска да види, Варшава не е първото място, което изниква в съзнанието му. От друга страна това е странно. Ако съществува град, чийто улици – беквално и преносно – разказват странни и кървави истории, то това е този.

Полша може да предложи изключително красиви места за виждане - доста по-малкия, но пищен Гданск и, разбира се, моят фаворит Гдиния, който разполага с най-ниското небе на света, плаж с детска площадка, пристанище и филмов фестивал през септември. Краков е може би най-популярната точка за посещение в Полша.

Един от най-големите и стари градове в Полша носи страшно много готика и съчетва късна и ранна история в себе си. Бивша столица Краков разполага с повече замъци и къщи на Баба Яга, отколкото може човек да си представи.

И все пак Варшава е най-големият град в Полша. Най-населеният такъв, осми по население в цяла Европа и най-важното - този наситен с най-много история.

По време на окупацията на Втората световна война, когато Германия нахлува в Източна Европа, Варшава е едно от първите места, през които се минава.

До окончателното заладяване и строенето на концлагери, Варшава е срината със земята. От града, създаден през XIII век, облагородяван в годините и модернизиран, не остава нищо. Не само от новата му част, старият град е сринат до основи.

Онази част на Европа, която отива все по на север и през нея непосредствено минава някаква река, съм забелязала, обича да се разделя. Подобно на Будапеща и Прага, Варшава също има стар и нов град. Построен от нищото непоследствено след финала на Втората световна война, старата част на Варшава, изглежда така все едно стои и чака своите посетители от няколко стотин години.

Така че, може би не е случайно, че канал Epic Drama избират да снимат и да направят специална и ексклузивна премиера на най-новия си мащабен сериал „Свят в пламъци“ именно в тази стара и нова столица.

Мястото е Варшава. Времето е студено и това не учудва никой. Мястото е едно от местата, които лично препоръчвам за посещение, а именно Музеят на водката, защото само във Варшава човек може да дегустира водка в 11 сутринта и това да е абсолютно в реда на нещата, а сериалът е „Свят в пламъци“.

Първото, което е хубаво да се знае за „Свят в пламъци“ е, че е шоу, което комбинира в себе си реални случки от Втората световна война, като се концентрира върху окупацията над Полша, и любовна история, която засяга няколко семейства и няколко поколения от различни краища на света.

Тъй като истории за Втората световна не са рядкост и са били вдъхновение и причина за много филми, създателите на сериала решават в случая да се концентрират върху човешката страна, а не толкова върху мащаба на войната.

И може би, именно затова голяма част от сериала е сниман във Варшава. На реални места, които са били сринати до абсолютен прах и години по-късно градени на ново. Ако има място, което може да понесе драмата и бомбите, то Варшава звучи като перфектен кандидат.

„Свят в пламъци“ е една от най-мащабните продукции, които ще гледате по Epic Drama. Сниман на множество локации в Европа, включително Полша, Германия, Франция и Обединеното кралство, „Свят в пламъци“ разказва за първата година на Втората световна война в седем едночасови епизода, като започва с окупацията на Полша от страна на Германия през септември 1939 г. и завършва с битката за Британия.

Сериалът има звезден актьорски състав, оглавен от носителката на „Оскар“ Хелън Хънт, която играе американски журналист и кореспондент във Варшава, която е един от първите хора, които предусещат какво може да се случи. Към нея се присъединяват Лесли Манвил и Шон Бийн. В главните роли в сюжетна линия на любовен триъгълник между Варшава и Манчестър са младите актьори Джона Хауер-Кинг, шотландката Джулия Браун и полската актриса Зофия Вихуач.

Към тях се присъединяват и полските актьори Томаш Кот и Борис Жик. И двамата са доста популярни в родината си, защото преди това са играли в „Студена война“ на Павел Павликовски. Като за Томаш Кот това е филмът, който дава един огромен тласък на кариерата му зад океана и в момента този висок, красив и драматичен мъж снима филми на Запад. Един от продуктите, разбира се, е „Свят в пламъци“.

Варшава, освен исторически център на истинска история, става и център на премиерата на сериала. Лилав килим, звезди, вълнения и парти с музика от 30-те, както си му е редът, огласяват Музея на водката до късно през нощта.

Питиетата са с лед, светът е в пламъци, а Варшава е най-добрият фон, на който всичко това може да се случи. В този смисъл столицата на Полша е перфектна в началото на лятото. А Старият град, макар почти не посещаван от поляци, е прекалено красив, за да бъде пропуснат.

"Свят в пламъци" можете да гледате по Epic Drama от 10 ноември.

Новините

Най-четените