10. Срив на откриването
Докато целият свят очакваше кулминацията на церемонията по откриването - запалването на огъня, една от страните на жетрвеника заяде и Уейн Грецки не успя да изпълни ритуала.
9. Протестите във Ванкувър
Дни преди официалния старт на състезанията, домакините се скъсаха да обясняват, че са готови да се справят и с недоволните. В деня на откриването обаче думите им не намериха потвърждение. Около 200-300 демонстранти с анархистки знамена, облечени в черно и с маскирани лица, разбиха витрините на популярен универсален магазин, продаващ олимпийските сувенири в центъра на града. Седем души бяха арестувани, щетите бяха оценени на 10 000 канадски долара. Еколозите пък протестираха срещу изключително отровни вакси за мазане на ски. Химикалът, известен с името флуоро, отдавна е забранен в климатичните и хладилните инсталации, но се използва за "наточване" на ските и сноубордовете, особено когато снегът е мек и дава най-високи скорости.
8. Контузията на Петра Майдич и протестите на Словения
Втората в световната купа в ски бягането Петра Майдич падна на стръмен и хлъзгав участък на трасето в Уистлър по време на тренировка. От олимпийската делегация веднага подадоха протест до местния организационен комитет, световната федерация по ски и МОК. Претенциите им обаче не бяха уважени. Състезателката, която все пак участва във финала на бягането и спечели бронзов медал пък бе удостоена и със специална награда.
7.Изпуснатата титла на Свен Крамер
Олимпийският шампион на 5000 м в бързото пързаляне с кънки Свен Крамер бе най-бърз и в двойно по-дългата дистанция. Той обаче изгуби спечелената си титла след като бе заблуден от треньора си за мястото откъдето трябва да мине при смяната на коридорите. Заради гафа Крамер бе декласиран от съдиите минути след края на дисциплината.
6. Катастрофата на руския отбор по хокей
Сборная дойде във Ванкувър като двукратен световен шампион. Пълният със звезди от НХЛ тим бе сочен за фаворит за златото. Руснаците обаче зациклиха още в груповата фаза, където регистрираха поражение от Словакия след дузпи. Фиаското стана пълно на четвъртфиналите когато бяха разгромени от домакините със 7:3. Бесен звездата Алекс Овечкин си го изкара на камерата на пратеника на Руската информационна агенция „Новости". Провалът на хокеистите обаче бе част от общия срив на олимпийската делегация на страната. Вместо очакваните 30 медала тя се прибира с едва 15.
5. Олимпийския овал в Ричмънд
Състезателите в бързото пързаляне с кънки също изпаднаха в ситуация да има отложени стартове, макар че бяха на закрито. Проблемът дойде от развалените електрически машини за обработка на леда. За да бъде решен проблема бе докарана нова машина от стария тип от Калгари.
4. Върнатите билети за състезанията
Дъждът в Сапръс отми една от основните трибуни, която бе изградена от сняг. Така организаторите се принудиха да върнат 8000 билета. Преди това бяха спрени още 20 000 души. Сред най-засегнатите бяха стартовете в дисциплината халфпайп в сноуборда при жените и мъжете, ски бягането за жени и мъже, както и паралелният гигантски слалом за жени и мъже. Общите загуби пък бяха изчислени на 1,5 милиона канадски долара.
3. Времето в Канада
Мъгла, дъжд, киша, обилен снеговалеж. И температури много над нулата. Такава бе обстановката в Сайпръс и Уистлър по време на игрите. Заради необичайно топлото време бе пренареден целия календар в алпийските ски, състезателите се пускаха без тренировки в куп дисциплини. От по-отдалечени части на Канада пък пътуваха тонове сняг, превозван с камиони, за да запълни липсата на такъв в района на игрите.
2. Улея за шейни, бобслей и скелетон
За построяването на съоръжението бяха изразходени 105 милиона канадски долара. Те обаче се оказаха недостатъчни, за да гарантират сигурността на състезателите. Още преди старта на игрите 21-годишният грузински състезател Нодар Кумариташвили плати с живота си за правото да участва във Ванкувър. Още един куп състезатели обаче пострадаха на въпросното съоръжение, въпреки направените в него промени и повдигнаха куп въпроси пред следващия домакин Сочи.
1. Женският отбор по хокей на Канада
Представителките на домакините биха с 2:0 САЩ в спора за златните медали. След като получиха отличието ледените момичета направиха почетна обиколка с по кутийка бира и бутилки с шампанско в едната ръка и с пура в другата. Действията им предизвикаха сериозно недоволство в МОК и се наложи състезателките да поднесат официалните си извинения.