И Дания напусна битката след групите

Дания се препъна в Япония в опита да излезе от групите на световното първенство в Южна Африка Снимка: getty images

Дания стана шестият европейски отбор, който се сбогува със световното първенство в Южна Африка още след груповата фаза. В третия си мач от група Е на финалите, Дания отстъпи с 1:3 на Япония и остана на трето място в групата. Второто отиде при японците, които на осминафиналите ще играят с Парагвай, победител в група F.

Попаденията на стадион „Роял Бафокенг" в Рустенбург отбелязаха Хонда, Ендо и Окадзаки в 18-та, 28-а и 88-а минути за Япония и Йон Дал Томасон в 81-та за Дания.

С поражението „червеният динамит" последва съдбата на Франция, Гърция, Словения, Сърбия и Италия, които са другите европейски представители напуснали битката в Южна Африка в първата й фаза.

От Стария континент участват най-много огбори - 13, а тимовете преминали успешно квалификациите са общо 32.

От група Е напред обаче продължава един европейски представител. Отборът на Холандия стана вторият отбор на световното първенство, който приключи тази част от битката с три победи. Тази вечер, в третия си двубой от потока, Холандия би с 2:1 Камерун.

Преди "лалетата" същото постижение от три поредин успеха записа и Аржентина. Шанс за това имат още Чили и Бразилия, които играят утре.

Попаденията за „лалетата" отбелязаха Робин ван Перки в 36-та и Клаас Ян-Хунтелаар в 84-та минути. За Камерун се разписа Самуел Ето'о в 66-та от дузпа. Първи минути на терена в двубой от световното първенство изигра Ариен Робен.

Една от звездите на Холандия се контузи дни преди старта и до сега се възстановяваше по специална програма. Играчът на немския Байерн (Мюнхен) бе готов да се появи в игра още в първата среща, но треньорът Берт ван Марвайк предпочете да не рискува.

„Всички видяха. Започнахме добре мача, искахме да водим битка, но днес нищо не се получаваше. Първите два гола паднаха от статични положения, при това от фаулове, които можеше и да ги няма, но това не ни оправдава.

Опитахме се да играем по-остро, по-нападателно, но и това не помогна", коментира треньорът на Дания Мортен Олсен след отпадането на състава му.

„Този двубой бе много важен за нас, тъй като решаваще съдбата на тима. Преди срещата треньорът Такеши Окада ни каза, че трябва да играем по-агресивно, в сравнение с предищните две срещи в Южна Африка.

Изпълнихме точно указанията му и успяхме да спечелим. Срещата бе трудна и тежка, доста повече от тези с Холандия и Камерун. Щастливи сме, че успяхме да спечелим в такъв сблъсък. В началото бяхме нервни, но след като отбелязахме се успокоихме.

Що се отнася до моята игра не съм доволен. Исках да отбележа още един гол.

При второто изпълнение на пряк свободен удар Ендо ме попита дали може да бие той. И въпреки че ми се искаще да вкарам отново, след като вече имах един гол реших, че е редно да отстъпя. Получи се", коментира звездата на японците Кейсуке Хонда.

Той допълни, че тимът като цяло се представя добре на световното първенство, но въпреки това не си поставя неизпълними задачи и се готви мач за мач.