Основните спортни обекти у нас са под шапката на три дружества. Това са „Национална спортна база ЕАД", „Академика 2000 ЕАД" и „Академика Спорт ЕАД". Най-старо от тях е Национална спортна база. То е създадено през 1993 г. Шест години по-късно към Министерството на образованието се създава „Академика 2000". Малко повече от десет години след това - през 2004 г. пак там се създава „Академика Спорт ЕАД". От октомври миналата година двете структури се върнаха под шапката на Министерството на физическото възпитание и спорта.
През септември Национална спортна база (НСБ) за пореден път се оказа със сменено ръководство. Дотогавашният председател на Борда на директорите Данаил Димов сдаде поста след като бе нарочен за главен виновник за лошото състояние на терена на Националния стадион „Васил Левски" след мегашоуто на Мадона. На негово място дойде Петър Божилов.
В момента в активите на НСБ освен стадиона в центъра на София влизат още няколко обекта - спортна база "Диана", „Спортпалас", Варна, "Юнашки салон" Варна, НСБ "Спартак" - гр. Созопол, конна база "Хан Аспарух", столичен колодрум "Сердика", спортен комплекс "Белмекен", зала "София", Национален стадион "Юнак", Национални спортни зали "Раковски", открити тенис кортове - Борисова градина, гребна база "Панчарево" - с. Герман, национална гребна база "Средец" - Панчарево, лодкостроителница - Панчарево, национална ветроходна база - яз. "Искър", национална гребна база "Пчелина" с. Ковачевци, национална база за кану-каяк - Кърджали, национална ветроходна база - Несебър, национална алпийска ски база "Боровец", национална база за биатлон - к. к. "Боровец", национална спортна база - Пампорово, национална спортна база "Цар Самуил" - Петрич. От февруари в списъка е и бъдещата многофункционална зала в София.
НСБ е търговско дружество със 100 % държавно участие. В него министърът на физическото възпитание и спорта упражнява правата на държавата като едноличен собственик на капитала. В края на февруари правителството реши и тези бази да се отдават под наем за дългосрочно ползване на федерации и клубове. Целта е една - да се налеят средства в модернизирането на обектите.
До сега бяха направени няколко опита това да се случи. Последният - продажба на зала „Униеврсиада", която до преди няколко години също бе част от дружеството. С парите трябваше да се финансира ремонта на Спортпалас край Варна, който е в тежко състояние. Идеята обаче не сработи, защото средствата не стигнаха. Липсват около 8 милиона лева.
Освен това на практика НСБ функционира в пазарна среда на непазарен принцип. Понеже на спортните организации не им е удобно да си плащат наемите на пазарни цени, става така, че НСБ извършва социална дейност.
Последният пример е с Националния стадион „Васил Левски". До скоро за мач от вътрешното първенство отборите плащаха по 8000 лева на мач. От известно време таксата е завишена - 12 000 лева и тимовете приемат да играят там само в краен случай. Така за година на съоръжението се провеждат не повече от 10 мача. За сравнение за мач от евротурнирите на белградския стадион "Цървена звезда" се плаща около 250 000 евро. Съоръжението обаче вече се нуждае от ремонт, защото в някои от помещенията има течове. Наложително е да се изгради и козирка. И за двете пари няма.
В момента част от федерациите са наели имоти, за които не могат да плащат. Вместо да си гледат спорта те се натоварват с неприсъщи функции като стопанисване и администриране. Резултатът е, че базата нито става за използване, нито за генериране на приходи. Примерът е повече от ужасяващ - състоянието на зала „Раковски", която се ползва от федерацията по спортна гимнастика. От година и нещо там уж тече ремонт. Не е ясно обаче кога ще бъде завършен, пак по тривиалната причина - пари няма. Същото важи и за гребните бази в Панчарево и Пчелина.
Някои от обектите са свързани с бизнес и туристическа дейност. Тук проблемът е друг - как да бъде накаран инвеститора да дава пари и за спортната база. Така например в Боровец дружеството Бороспорт реновира лифтовите съоръжения, но не вложи нито лев в пистата за биатлон и ски шанцата. По черноморието картинката е същата - около спортните бази лукс, те самите са като ретропетно.