Мексико и Уругвай чакат съперници за осминафинал

Диего Форлан и Уругвай продължават напред, докато Франция се сбогува със световното първенство Снимка: getty images

Мексико и Уругвай са първите тимове, които си осигуриха участие в следващата фаза на световното първенство след изиграването и на трите срещи от предварителната си група.
В последния двубой от група А двата тима застанаха един срещу друг. Уругвай спечели с 1:0 и така двата тима отхвърлиха съмненията, че може и да не търсят активно победата след като и равенството гарантира участие напред и за двата тима.

С минималния успех Уругвай стана първият тим, който продължи напред без допуснат гол. Съшият шанс имат още Холандия и Чили.

Победното попадение за „урусите" отбеляза Луис Суарес в 43-та минута. Така тимът зае първото място в групата и вероятно ще се размине с Аржентина, който е на крачка от спечелването на група В. Съперникът на Уругвай ще стане ясен по-късно тази вечер.

Поражението остави Мексико с четири точки. Така тимът зависеше от резултата от другия двубой в групата - между ЮАР и Франция игран по същото време. Домакините спечелиха с 2:1, но заради по-лошата си голова разлика останаха на трето място.

Попаденията в тази среща отбелязаха Богани Кумало и Катлего Мпела в 20-та и 37-та минути за домакините и Флоран Малуда за Франция в 70-та минути. „Петлите" доиграха срещата с човек по-малко след като в 26-та минута Гуркюф бе изгонен с червен картон за удар с ръка в наказателното поле.

Така Франция регистрира едно от най-слабите си представяния на световно първенство. Шампионът от 1998 г. пое към дома още след предварителната фаза, с една точка и един отбелязан гол. Двубоят срещу ЮАР бе последен за Раймон Доменек начело на националния отбор. Той ще бъда заменен от Лоран Блан.

Отборът на ЮАР пък стана най-слабият домакин на световни финали, след като африканците отпаднаха още в груповата фаза на турнира. Историята показва, че това е прецедент за всички 19 Мондиала до сега, като всеки един друг домакин е достигал минимум до фазата след груповата фаза.

"Гордея се с моите момчета. Те дадоха всичко от себе си. Създадоха много възможности, но реализирахме само две от тях. А заслужавахме да спечелим с много по-убедителен резултат, който можеше и да ни класира", сподели треньорът на ЮАР Карлос Алберто Парейра.

"Много не може да се обяснява. Тъжни сме и разочаровани. Видях, че играчите ми бяха солидарни в този мач, но просто не се получи. В момента не мога да дам равносметка за работата си. Тъжен съм обаче, защото този отбор имаше голям потенциал.

Обичах този отбор, който можеше да постигне всичко. Желая му успех оттук нататък", бяха последните думи на Раймон Доменек като треньор на Франция.

"С тази победа Уругвай пише история. Най-важно обаче е това, че успяхме да се класираме от първо място за осминафиналите. Ще мислим за следващия мач, когато му дойде времето", заяви Диего Форлан след победата над Мексико.