Лацио пак е господар на Рим, Милан отново падна

Заради глупавия си червен картон пък Даниеле де Роси от Рома се прости с мястото си в италианския национален отбор Снимка: getty images

Лацио за трети пореден път спечели градското дерби с Рома и се откъсна на пет точки пред кръвния си враг в класирането. В луд мач „орлите" се наложиха с 3:2 над „вълците" и окупираха петото място с 22 точки.

Както винаги, сблъсъците започнаха много преди началото на срещата. В неделната сутрин в Рим бе почетена петата годишнина от смъртта на привърженика на Лацио Габриеле Сандри, който бе убит непредумишлено от полицай на магистралата край Арецо. Тогава феновете на двата вечни съперника безпрецедентно се съюзиха срещу ченгетата, което доведе до редица конфронтации. Сега панихидата отприщи нова вълна от агресия, спрямо служителите на реда, и разбира се между ултрасите на двата тима.

Фен на Рома бе намушкан с нож в подстъпите около „Олимпико", а между двете агитки имаше канонада от хвърлени предмети, включително и много коктейли „Молотов".

Самият мач беше изцяло в тон с емоциите преди неговото начало. Ерик Ламела даде преднина на Рома в 9-та минута, като при попадението останаха съмнения за нарушение на аржентинеца и на негов съотборник, малко преди това. Минути след гола заваля проливен дъжд, който буквално обърна хода на срещата.

В 35-та минута Антонио Кандрева стреля мощно от пряк свободен удар, вратарят Гойкоечеа неумело отби хлъзгавата топка и тя влетя в мрежата.

Малко по-късно Мирослав Клозе даде преднина на Лацио, отново с помощта на дъжда - кълбото се спря в една локва пред вратата на Рома и немецът се разписа. В продължението на първата част Даниеле де Роси си изкара много глупав червен картон, след като удари без топка Стефано Маури. Тази постъпка коства на опорния халф и мястото му в националния отбор за приятелския мач с Франция през седмицата. Селекционерът на „скуадра адзура" Чезаре Прандели заяви, че подобна шокираща липса на дисциплина е недопустима за футболист от толкова висок калибър.

В началото на второто полувреме мизерията за „вълците" стана пълна - Иван Пирис подари топката на Маури, който вкара трети гол за „орлите". Пет минути преди края, полузащитникът на Лацио направи своеобразен требъл от събития с негово участие, след като си изкара втори жълт картон и изравни паритета в двата състава. При последвалия пряк свободен пък Миралем Пянич върна едно попадение, с изстрел почти от центъра, но за повече нямаше време и Лацио триумфира.