Моите олимпийски тревоги за цивилизацията

Зимната олимпиадата във Ванкувър започна. Аз не се вълнувам от зимни спортове, но все пак ще коментирам международните състезания.

Преди 25-30 години започна сериозна комерсиализация на спорта. И ако за професионалния спорт това някак си е нормално, за аматьорския то е абсолютно противоречие. Като следствие от това аматьорският спорт изчезна окончателно.

За да се печелят повече пари всички международни състезания станаха (първоначално неофициално, а после и официално) „професионални", тоест комерсиални. Световните първенства и олимпиадите станаха преди всичко ФИНАНСОВИ начинания. Влагат се страшно много пари с цел да се изкарат още повече като печалба (от реклами, телевизионни права и туристи). Тази тенденция в един момент премина границата на разумното.

Като че ли това беше най-видно на Олимпиадата в Атина. Въпреки загубите и големите скандали с подкупите, и следващите организатори не се отказват от тази политика, защото МОК ги поощрява. Видяхме го в Пекин. Сега и във Ванкувър.

Всеки път планираните разходи се надвишават поне 3-4 пъти. Атина струваше около $14 млрд., т.е. три пъти повече от предвиденото. За олимпиада в Пекин бяха похарчени $37 млрд., което е три пъти повече от Атина. За олимпиада в Лондон (2012) през 2005 г. бяха планирани 2,5 млрд. лири. Сега вече сумата е 9,5 млрд. лири, което е четири пъти повече. Ще видим колко ще бъдат похарчени реално до 2012-та.

Досега приходите почти винаги са надвишавали разходите, но като се приспаднат парите, дадени за подкупи (за да се спечели домакинство), се питаш „Каква е целта на цялото мероприятие?"...

Да, има голямо строителство, стимулира се икономиката на града-домакин, създава се работа за много хора за 2-3 години... А после? Ако човек се разходи до Барселона или Атина, ще види колосални съоръжения, повечето от които са оставени да се рушат...

При зимните олимпиади сумите са по-малки - например за Ванкувър са похарчени около $6 млрд. Сега от там се чуха оплаквания, че игрите ще бъдат май на загуба - няма сняг, няма туристи, няма приходи. Пък и светът е в криза - хората харчат парите си за по-важни неща. Няма и голям зрителски интерес, адекватен на вложените пари.

Това особено важи за България. За излъчване на състезанията от Атина БНТ е платила 660 000 евро, купувайки пакет от 1000 часа, а е излъчила само 20% от тях. Приходите от реклами не са покрили тези пари, тоест БНТ е била на чиста загуба.

Ще кажете - „Ние сме платили тези пари за да гледаме нещо интересно, без да ходим до Гърция". Откриването на игрите (най-атрактивното нещо) обаче е гледано само от 12-14% от зрителите. Повече хора гледат ежедневно например новините по БТВ (17%) или „Шоуто на Слави" (15%)! Самите състезания са били следени от едва 7% от зрителите. Предполагам че и сега е така, но ще го разберем след 2-3 седмици като излязат пийпълметричните данни на агенциите.

Цялата тази история със спорта започва да ми напомня за имотния балон. Цените се надуват изкуствено, подклажда се истерия с цел да се продава все по-скъпо (разбирай спорт, реклама и ТВ-права), но в един момент това ще се спука... И тогава!? Кой ще покрие загубите? Пак всички ние. А шефовете ще се измъкнат невинни и богати!

Дано скоро МОК се вразуми и спре да гледа само собствения си финансов интерес (тоест, рушвети и подкупи) и се замисли за същността на спорта! Това е физическа култура, чиято цел е да стимулира човешкото здраве, а не човешката алчност! Това не е търговия, реклама и телевизионни права.

Олимпийските игри вече нямат нищо общо с духа на олимпизма! С парите, хвърляни за ефектни откривания, закривания и други безсмислени забавления за очите на туристи и зрители, могат да се построят хиляди спортни площадки, на които деца и родители да играят баскетбол или футбол, вместо да клечат пред телевизора и да гледат как натъпкани със стероиди и анаболи „професионалисти" се състезават кой да спечели повече долари от награди и спонсорски договори.

Дано и хората по-бързо се събудят от тази хипноза и осъзнаят, че светът е затънал в много по-сериозни проблеми от това кой се спуска най-бързо със ски и дали ще бъде подобрен рекорда в плуването с 2 стотни. Проблеми с климата, замърсяването, неграмотността, бедността, храните, водата, енергията, ГМО... да не говорим за военните конфликти (нали мирът уж беше най-важен!). Това са нещата, които трябва да ни вълнуват повече!

На този фон дори няма да споменавам проблемите, които създават самите олимпиади - например унищожаването на екологията около Сочи или допълнителната урбанизация на Пекин, който е станал още по-нечовешки голям град - 17 милиона души, - като половината живеят в примитивни условия, без вода и други удобства.

Защо всяко нещо се изражда толкова бързо щом само се докосне до пари? В Древна Гърция победителите в игрите са получавали лавров венец и уважение. Днес освен златен медал получават и по стотина хиляди долара. 23-годишният сноубордист Шон Уайт е заработил 8 милиона от спонсорски договори още преди състезанията. Парите са от фирмата за дъски за сноуборд „Бъртън", „Ред Бул", веригата супермаркети „Таргет", производителят на очила „Оукли", компанията за компютърни игри „Юбисофт" и телекомуникационния гигант „Ей Ти & Ти. Това какво общо има със спорта и с древногръцките олимпийски игри?

Вече чувам своите критици: „Това, че има световни проблеми, значи ли, че хората нямат право да се радват и да се забавляват?" - Не, разбира се. Всеки има право на това като индивид, като частно лице. Всеки има право на лично щастие. Но когато държавата (или някоя международна организация) институционализира нещо като атракция и особено ако за това трябва да се похарчат ГОЛЕМИ пари - тогава нещата стават различни. Затова хората са измислили т.нар. „приоритети". Просто едни неща са по-важни от други и трябва да се финансират повече и по-спешно. Едни проблеми са по-належащи от други и трябва да се решават преди тях. Трябва да се замислим сериозно над това, преди да е станало прекалено късно за цивилизацията!

Новините

Най-четените