Градът, забравен от световното първенство

Мосел Бай, така се произнася на африкаанс, е първото място, където е стъпил европейски крак при завземането на Южна Африка, но днес градът изостана фатално в битката за туристи и фенове, които могат съживят с парите си местната микроикономика.

Красивият крайбрежен град има 150 000 жители и преди световното те се надяваха на една добра новина - националният футболен отбор на Парагвай беше избрал точно Мосел Бай за своя база.

Местните хотелиери, туристически агенции и въобще сериозна част от бизнеса чакаха с нетърпение тези около 6000 фенове на Парагвай, които трябваше да пристигнат със своя тим.

Местният туристически борд дори поръча испанска версия на сайта на града, местният бизнес също залегна над испанския и всички очакваха Мосел Бай да е един от градовете със сравнително важна роля в дните на световното първенство.

Нещата обаче сериозно се объркаха преди година, след като футболната делегация на Парагвай разгледа на място офертите за хотел и тренировъчни игрища и гостите определено останаха разочаровани от условията.

Оказа се, че най-добрият терен в града, разположен съвсем близо до изход 23 на магистралата, минаваща покрай Мосел Бей е с наклон, който надхвърля стандартите на ФИФА и съвсем скоро парагвайците съобщиха, че са си намерили нова база.

„Ударът за нас беше много сериозен", обяснява местният туроператор Джоки Вильоен. „Цялата ни маркетингова стратегия за популяризиране на Мосел Бай покрай световното беше изградена на това, че ние сме домакин на Парагвай и когато тимът не дойде, вече нямахме време за реакция."

Направих си труда да разгледам базата, която местните са предложили без успех на Парагвай. Основният терен наистина е виждал и по-добри дни и поддръжката му трудно може да се нарече добра. На съседното игрище ритаха два местни отбора, които обаче май повече се бореха с неравностите на терена, а не с помежду си. А и наклонът на игрищата няма как да се скрие.

Вильоен обясни, че сега средната заетост на местните хотели е около 35%, докато той и неговите колеги са се надявали на доста по-добро постижение. И въпреки че в града не се срещат парагвайци, тук има какво да се види - атмосферата е спокойна, близките планини се спускат почти до крайбрежната ивица, а безкрайният шум от вувузелите в другите градове тук просто отсъства.

Разходих се из центъра на града и не успях да срещна кой знае колко хора, но все пак мернах трима израелски туристи, които се чудеха дали да влязат в местния музей на откривателя Бартоломео Диас. Точно този португалец пристига тук на 3 февруари 1488, след като се сблъсква с много силна буря опасно близо до нос Добра надежда. Диас прави опт да установи контакт с местното население, но то го посреща със залп камъни. Все пак Вашко да Гама през 1497 постига повече успехи в размяната на дребни предмети срещу храна и вода, но и той не е приет особено гостоприемно. По-късно холандските пътешественици стават първите, които гледат на Южна Африка като на място за заселване, за тях това е нещо повече от пост, където могат да се снабдят с храна и вода.

Сега световното първенство по футбол наистина помага на Южна Африка да промени начина, по който светът възприема тази толкова интересна държава. А благодарение на турнира, самата страна също се променя, като парите на туристите също са много важни за това. Но, за съжаление, това не се отнася за Мосел Бай.

Новините

Най-четените