Барселона вкара пет гола на Шахтьор (Донецк)

Дани Алвеш се отчете с гол и асистенция в мача на Барселона срещу Шахтьор (Донецк) Снимка: getty images

Отборът на Барселона спечели убедително първия мач от четвъртфиналите на Шампионската лига срещу Шахтьор (Донецк). На собствения си стадион „Ноу Камп" каталунците биха с и направиха реванша в Донецк след седмица почти протоколен.

Попаденията за Барселона бяха дело на Андрес Иниеста, Дани Алвеш, Жерар Пике, Сейду Кейта и Шави Ернандес. За гостите се разписа Ракитский. Шахтьор удари и греда в 82-та минута след отлична атака на Луиш Адриано. В ответната атака Барселона вкара нов гол - този път чрез Лионел Меси, но попадението бе отменено заради засада.

Лошата новина за каталунците е жълтият картон, който получи Андрес Иниеста в 59-та минута. Той ще го извади от участие в реванша на „Донбас Арена" следващата седмица.

Това бе петият успех на Барселона в осемте мача, които тимът е изиграл срещу Шахтьор (Донецк). Последният двубой между двата тима - през август 2009 г. в сблъсъка за Суперкупата на Европа също завърши с успех за Барселона, но доста по-скромна - 1:0 след гол на Педро в продълженията.

За Жерар Пике това е второ попадение в рамките на пет дни. Той се разписа и при успеха с 1:0 над Виляреал в Примера Дивисион в събота. Без гол останаха отново двамата водещи реализатори на Барселона - Давид Вия и Лионел Меси. Аржентинецът обаче се отчете с асистенция за гола на Кейта. Попаденията на Алвеш и Пике пък дойдоха след голови пасове на Андрес Иниеста и Шави Ернандес.

В края на мача Шави получи отличен пас от Дани Алвеш. За капитана на Барселона това е второ поредно попадение в елиминациите на Шампионската лига, след като вкара и на Арсенал в осминафиналите на надпреварата

Това е петата победа на Барселона у дома в тазгодишното издание на Шампионската лига и общо девета поредна като домакин в Европа. Каталунците спазиха и традицията да бележат повече от едно попадение при тези победи. Най-скромният им успех е срещу Копенхаген с 2:0. Освен това „блаугранас" биха Панатинайкос (5:1), Рубин (3:1), Арсенал (3:1).

Последната загуба на Барселона в Европа е от октомври 2009 г. За Шахтьор това е второ поражение с пет гола в Шампионската лига този сезон. По същия начин украинците паднаха и от Арсенал в груповата фаза.

С убедителния си успех тази вечер срещу Шахтьор (Донецк) Барселона направи голяма крачка към нови два мача с Реал (Мадрид) през май. „Белите" също изглеждат сигурни за полуфиналите в Шампионската лига след 4:0 срещу Тотнъм като домакин.

Това ще бъде четвърто поредно участие на Барселона в полуфиналите на надпреварата, с което тимът се изравнява с Реал (Мадрид). Общо каталунците са участвали в предпоследния сблъсък в турнира осем пъти, с което са абсолютен рекордьор.