Всеки човек има страхове, с които е принуден да се бори. Те предизвикват необяснимо чувство на страх и безпокойство. А отрицателните емоции, властващи дълго над съзнанието, могат да доведат до сериозни заболявания и психични разстройства.
За да се отървете от тях, най-ефективно е да се консултирате с лекар и психолог. Много от специалистите включват спорта като основна точка в лечението на психически разстройства.
Как физическата активност помага да се отървете от фобиите и тревожността?
Активността, под каквато а да е форма, в никакъв случай не трябва да носи допълнителен стрес, който да влоши психоемоционалното състояние. Съветът е да се забавлявате, докато спортувате, като се съобразявате с възможностите си.
Проучване, поместено в списание JAMA Psychiatry, потвърждава, че всяка физическа активност помага за справяне със стреса и предотвратява развитието на депресия. Учените са доказали, че спортуването има положителен ефект върху хипокампуса - частта от мозъка, която реагира на емоциите и отговаря за паметта. Увреждания на хипокампуса се свързват с шизофрения, биполярно разстройство, депресия и сенилна деменция.
Най-изумителното е, че за профилактика на тези заболявания са достатъчни само 10-12 минути упражнения на ден.
А системните занятия в продължение на три месеца биха били от невероятна полза за хората, податливи на стрес и тревожност.
Въпреки очевидните ползи за физическото и психическото здраве, не всеки избира спорта като развлекателна дейност. За да възвърнат силите си, мнозина се опитват да се отпуснат пасивно: общуват в социалните мрежи, играят видеоигри, гледат филми и т.н. Това обаче може да доведе до дисбаланс между тялото и ума. А тренировките просто връщат всички детайли по местата им.
Защо спортът подобрява психичното здраве?
Когато се работи с психологическа травма, много експерти препоръчват включването на физическа активност в плана за лечение. Спортът остава бърз и достъпен начин за възвръщане на самочувствието, а липсата на движение влошава качеството на живот.
Когато нивото на тревожност се повиши, цялото тяло се напряга и вниманието се притъпява. Състоянието се нарича преход към режим "борба или бягство". Това е автоматична реакция на организма към нещо, което е напълно възможно да се контролира. Например, с помощта на йога можете да се научите как да дишате правилно и да отпуснете тялото и съзнанието си.
Проучванията показват, че след само два месеца ежедневна практика, резултатите могат да бъдата удивителни. Възвръща се самочувствието, а безпокойството изчезва. Причината се крие в това, че амигдалата на малкия мозък - дълбока мозъчна структура, отговорна за обработката на стреса, страха и тревожността - се свива.
Много изследвания потвърждават, че всяка физическа активност и активен начин на живот (било то джогинг, ходене, кросфит или аеробика) влияят на хормоналния фон.
При спортуване се увеличава производството на допамин, серотонин, ендорфин и др. Тези невротрансмитери влияят на емоционалното състояние и облекчават тревожността. Тогава идва приливите на щастие, радост и така наречената "еуфория на бегача". Много лекари, които работят с пациенти с панически атаки, им препоръчват да спортуват редовно. Но интензивността на упражненията не трябва да бъде прекомерна.
Как тренировките помагат в борбата с безпокойството?
От гледна точка на психиатрията, фобията е проява на неконтролируем страх. Един от признаците ѝ е прекомерната тревожност в определени ситуации.
Високите нива на тревожност повишават риска от други разстройства, както и допринасят за развитието на диабет и сърдечно-съдови заболявания. Според психолозите най-застрашени са тези, които водят заседнал начин на живот. И именно физическата активност може да бъде едно от най-добрите немедицински решения за предотвратяване и лечение на безпокойството.
Най-ефикасни са упражненията с ниска интензивност, като колоездене, разходка с добро темпо и т.н. Подобна активност помага и на хората, които изпитват прекомерна нервност, например преди важен изпит, среща или интервю за работа.
Какви изводи могат да се направят?
- Физическата активност намалява чувството на тревожност.
- Кардио тренировките засягат процесите в мозъка и предизвикват производството на хормони срещу тревожността.
- Упражнението активира челните лобове, които помагат на тялото да реагира на реални и въображаеми заплахи.
- Редовните упражнения могат частично да заместят терапията, повишавайки нивото на устойчивост на стрес и подобрявайки самочувствието.