4 февруари 2022 г. дойде, което означава, че отново е време светът на спорта да се настрои на вълна Олимпийски игри.
24-тата зимна Олимпиада ще се проведе в Пекин и откриването е днес от 14:00 часа българско време - когато без съмнение ни очаква красива церемония, поставяща официалното начало на голямото събитие.
Не се съмняваме и че предстои една странна Олимпиада, която ще бъде белязана от жестоките противоепидемични мерки, от непрестанното тестване, от политическото напрежение и бойкотите, както и от липсата на чуждестранна публика, наблюдаваща състезанията на място.
За втори път след Токио 2020 олимпийските игри се провеждат при все още върлуващия коронавирус. Пандемията обуславя строгите мерки, наложени от домакините към всички гости на Олимпиадата, а Китай и МОК се зарекоха, че контролът ще бъде наистина сериозен.
Спортистите ще бъдат затворени в т. нар. "балон" и ще имат максимално ограничен достъп до външния свят. Хотелите и съоръженията са само на три места, свързани със специален транспорт, пътуващ по конкретно обособени пътища.
Ваксинираните спортисти не са се изолирали в карантина, но неваксинираните трябваше да се подложат на 21 дни изолация преди пристигането в Пекин. Някои държави като САЩ и Канада пък сами наложиха задължителна ваксинация на спортистите си.
По време на Игрите спортистите ще бъдат тествани постоянно и при положителен тест няма да могат да участват в състезанията.
А китайските доброволци, които ще се грижат за олимпийците, няма да могат да се върнат при семействата си, преди да изкарат дълъг период на карантина. Те ще се придвижват из базите в доста плашещ вид с цели костюми като в химически завод.
Чуждестранни зрители изобщо няма да бъдат допускани в Пекин, а билетите за събитията се разпространяват от властите и не са пускани в свободна продажба.
Другата голяма тема покрай Олимпиадата е дипломатическият бойкот на САЩ, Великобритания, Канада и Австралия.
Тези страни ще имат спортисти в Пекин, но няма да изпратят свои правителствени представители - а причината са отдавнашните обвинения към Китай в нарушаване на човешките права и недопустимо отношение към определени малцинствени групи като уйгурите. Както и към цели области като Тибет и Хонконг.
Част от активистите за защита на човешките права лепнаха на Пекин 2022 прозвището "Игрите на геноцида". Някои от участващите държави пък призоваха спортистите си да не ползват личните си телефони и компютри, или да си занесат временни такива - от опасения за шпионаж.
Киберсигурността също е под въпрос и се спекулира, че чрез задължителното приложение за здраве, което спортистите трябва да използват, Китай ще се опита да открадне техни лични данни и да ги шпионира. Дори това да не е нищо повече от конспиративна теория, тя доказва тоталната липса на доверие към домакините.
Упреци към страната домакин предизвика и случаят с изчезването на тенисистката Шуай Пън, обвинила висш местен политик в сексуално насилие. МОК понесе много критики заради пасивността си по темата. А пък скандалът в крайна сметка се разми, след като спортистката се появи отново в публичното пространство и по съмнителен начин се отрече от думите си.
Междувременно Северна Корея изцяло спря своите спортисти да участват и обясни решението с пандемията и с "враждебните сили" от Западния свят, които според властите се опитват да попречат на провеждането на събитието.
Това ще бъде и първата зимна Олимпиада, в която няма да има никакъв естествен сняг.
През ноември, декември и януари валежите в китайската столица са едва 11 мм, затова се разчита изцяло на изкуствената снежна покривка, която ще бъде осигурена от снежни оръдия, доставени от реномираната италианска компания TechnoAlpin.
За целта обаче се изразходват доста ресурси и затова генерирането на изкуствен сняг определено не е от полза за климата и околната среда. А в същото време Пекин 2022 е представян от Китай като най-зелената Олимпиада в историята...
На фона на всички съмнения и противоречия, Пекин 2022 ще събере 2871 спортисти от 91 държави, борещи се за 109 комплекта медали в 15 спорта.
Същинската част от Игрите ще започне в събота, когато ще бъдат раздадени първите шест комплекта медали, а на 20 февруари предстои церемонията по закриването.
Всъщност състезанията вече започнаха с мачове в турнирите по кърлинг и хокей.
Предварителните прогнози сочат, че за втора поредна Олимпиада Норвегия ще оглави класирането по медали.
Нещо повече, счита се, че норвежците имат реален шанс да подобрят поставения преди четири години в Пьонгчанг рекорд, когато прибраха безпрецедентните 39 медала, 14 от които златни.
Такива предвиждания не са изненада, тъй като Норвегия е най-успешната нация на зимни олимпиади със своите 368 медала (132 златни).
Битката за второто място се очертава между Германия и Русия, за които реална цел е да съберат по около 30 медала. Очаква се и домакинът Китай да отчете най-успешните зимни игри в историята си.
Встрани от фаворитите, какво можем да очакваме от българското участие и имаме ли реални надежди за медал?
Вече 16 години не сме взимали отличие и ще опитаме да прекъснем сушата, пращайки скромната бройка от 16 състезатели в 7 различни спорта.
От Сараево 1984 България не е пращала толкова малко спортисти на олимпийски игри. Тогава броят им е бил същият.
Българският отбор за Пекин 2022:
Сноуборд: Радослав Янков
Алпийски дисциплини: Алберт Попов, Ева Вукадинова, Камен Златков
Ски-бягане: Симеон Деянов
Ски-скок: Владимир Зографски
Биатлон: Владимир Илиев, Антон Синапов, Димитър Герджиков, Благой Тодев, Милена Тодорова, Мария Здравкова, Даниела Кадева, Лора Христова
Фигурно пързаляне: Александра Фейгин
Шейни: Павел Ангелов
За последно по-малобройна спортна делегация сме имали в Лейк Плесид през 1980 г. - 8 души. Но пък именно тогава Иван Лебанов завоюва първия медал за България на зимни игри.
На днешното откриване в Пекин знаменосци на българската делегация ще бъдат звездата на българския сноуборд Радослав Янков и биатлонистката Мария Здравкова.
Именно в биатлона имаме най-много представители - осем души, сред които най-опитният участник в състава ни Владимир Илиев, за когото това ще бъде четвърта Олимпиада.
На предишните зимни игри в Пьонгчанг страната ни имаше 19 участници в шест спорта, а сега към тях се добавя фигурното пързаляне, където 19-годишната Александра Фейгин ще дебютира за България.
Радослав Янков, който ще запише трето участие на Олимпийски игри, е главната надежда на България за медал. Не бива обаче да се изненадваме, ако останем без нито едно отличие - все пак до момента България има само шест медала от зимни олимпиади.
Всъщност първият български участник вече се появи на състезание в Пекин още на 2 февруари - тогава Павел Ангелов завърши на 13-о място от 17 участници в Група "А" на тренировките по спортни шейни в Янкив.
Първото официално състезание с българско участие предстои в събота, когато от 13:15 българско време започват тренировъчните опити на нормална шанца в ски скока. Там очакваме изявите на Владимир Зографски, който също като Янков ще запише своята трета Олимпиада.
А кога и къде ще можем да наблюдаваме състезанията?
Часовата ни разлика с Пекин е 6 часа, а най-интригуващите спортове са насрочени за подходящо за европейците време в сутрешните и обедните часове.
Все пак ще има и събития, провеждащи се в 4-5 сутринта българско време.
Ще можем да гледаме състезанията по БНТ и Евроспорт. От националната телевизия са предвидили 110 часа оригинална продукция от Игрите в ефира на БНТ1 и БНТ3 и ще наблегнат на изявите на българските спортисти.
Програма на Олимпиадата по дни с акцент върху българското участие може да видите тук.