Вратарят на Гремио Брено Коста е уникален футболист за бразилското първенство. Не, не става въпрос само за качествата му. Сред повече от 600 играчи в Бразилейро той е единственият, който носи номер 24 на гърба си.
Много странно, нали? Но и лесно обяснимо за Бразилия, където 24 се свързва с гейовете.
Всичко започна с лотарията "Jogo do Bicho" ("Игра с животни") - хазартна игра, която бе забранена в страната още през 1946-а, но остава популярна и до днес. За разлика от държавните лотарии в "Jogo do Bicho" няма ограничение на размера на заложената сума.
Правилата са много подобни на лотариите:
• На всеки билет са числата от 0 до 99;
• Те са разделени на 25 сектора с по четири числа във всеки от тях, а на всеки сектор съответства картинка с животно;
• Може да се залага на число или животински сектор.
На сектор 24 е изобразен елен - "veado" на португалски. А думата е много близка до "viado" - обидната версия на думата гей. Сещате се.
Затова от десетилетия футболистите избягват номера, за да бягат от асоциациите на феновете. В бразилското първенство това е лесно, тъй като няма ограничения за номерата. Проблемите обаче идват в турнира за Копа Либертадорес, в който е разрешено картотекирането на 30 играчи с номера от 1 до 30.
И все на някой трябва да се падне да вземе ненавиждания в бразилския футбол номер 24-ти. Клубовете обаче намериха изход и дават номера на третия вратар, който почти никога не излиза на терена. Но понякога все пак се налага.
Това се случи с Касио Рамос (възпитаник на Гремио, който в Европа игра за ПСВ и Спарта Ротердам). Той се присъедини към Коринтианс през януари 2012 г., а тимът вече разполагаше с двама вратари и той получи номер 24.
Но Касио отвя конкуренцията на колегите си и почти без изключения пазеше на отбора си като титуляр във всички турнири. След мач срещу Португеза той си размени фланелката с легендарния Дида, което нямаше как да остане скрито от феновете и журналистите:
"Разменихте си екипите с Дида, защото е легендарен вратар или защото ви писна от номер 24?", попитаха Рамос в миксзоната след двубоя.
"Заради двете. Но обещавам, че скоро няма да нося 24", отговори стражът.
Така и се случи: скоро Касио взе номер 12.
Бразилия е една от най-опасните страни за гейовете
По данни на "Grupo Gay da Bahia" през 2017-а са били извършени 445 хомофобски убийства в страната, което е стряскащо. В следващите месеци ситуацията не се промени много. Даже ставаше все по-зле. Страховете на хомосексуалистите нараснаха още повече в началото на тази година, когато президент на Бразилия стана крайнодесният консерватор Жаир Болсонару.
"Ако искате да дойдете тук и да правите секс с жена, моля заповядайте. Но не можем да си позволим страната ни да бъде асоциирана като рай за гей туризма. Бразилия няма да бъде гей страна. Имаме семейства и традиции", каза той скоро след избирането му за държавен глава.
През 2011-а бе още по-краен: "Бих предпочел синът ми да умре в злополука, отколкото да стане гей."
Ето още няколко случая.
През 2013 г. футболистът на Коринтианс Емерсон публикува снимка в своя Instagram, на която се целува с приятел. На следващата сутрин ултраси на отбора обсадиха клубната база.
"Ние не сме хомофоби, но ако иска да прави такива неща, да си омита парцалите. Не приемаме хомосексуалисти", заяви един от лидерите на агитката.
Няколко месеца по-късно играчът отиде под наем в Ботафого. На всички им беше пределно ясно, че това се случи заради снимката и реакцията на запалянковците.
През 2007 г. вестник "Agora" съобщи, че футболист от известен клуб от Сао Пауло води преговори с популярното бразилско телевизионно предаване "Fantastico" да обяви публично, че е хомосексуалист. Спортният журналист Милтон Невес попита боса на Палмейрас Жозе Жуниор дали не става въпрос за играч на "зелените". В отговор функционерът предположи, че мистериозният футболист е Ричарлисон от Сао Пауло.
Играчът заведе дело за клевета, но съдията закри делото.
"Ако сте гей, по-добре стойте далеч от футболното игрище. Онези, които са гледали световното през 1970-а и помнят Пеле и Тостао, няма как да приемат хомосексуалисти на терена", каза магистратът.
През 90-те години на миналия век в Бразилия свиреха трима съдии, за които се знаеше, че са гейове. Естествено, феновете не ги пожалиха и веднага им измислиха прякори: Дейзи, Бианка и Пеперудката. Не им бе никак лесно.
Но в същото време има бразилски клубове, които открито се борят с хомофобията. Например Баия.
"Ако никой от нашите играчи не иска номер 24, тогава нямам съмнение, че това е заради данък обществено мнение. Може би можем да убедим някого да го носи през следващия сезон", каза президентът на Гилерме Белинтани.
През септември Баия стартира кампания срещу хомофобията и на флагчетата на корнерите се развяха знаменца с цветовете на дъгата.
Лигата също се бори с проблема и през юни Бразилският спортен съд постанови, че клубовете могат да бъдат глобявани и дори да им се отнемат точки за хомофовски скандирания на техните стадиони.
В края на август се случи прецедент и съдията прекъсна мач заради хомофобски обиди: Феновете на Вашко да Гама скандираха "Вие сте п*****стки клуб" в срещата със Сао Пауло.
След този двубой всички отбори от Бразилейро публикуваха в профилите си в социалните мрежи посланието "Не на хомофобията".
Но Белинтани смята, че превъзпитанието на феновете в страната ще е дълъг и мъчителен процес:
"Стадионът е не само отражение на проблемите на обществото. На него има и друг проблем: на стадиона феновете се чувстват свободни и мислят, че всичко им е позволено. Това чувство на безнаказаност пренася на съвсем различно ниво не само хомофобията, но още расизма и насилието срещу жените. Футболната атмосфера в Бразилия все още е много мъжка, ако мога така да я нарека. Как играчите хомосексуалисти да признават, че са гейове публично?".