Игрите на Русана и Лияна в лабиринта на книгите

Работят по играта повече от година. Предимно след 19 часа вечерта, а понякога продължават до 3 посред нощ. Ще ти вържат очите, ще те отведат на втория етаж и там ще получиш писмо. Даже ще ти дадат телефона си...

"Номерът непознат, който намираш тук и сега,
е твоята врата към нови правила!
В телефона си го въведи
под името "Вълшебен профил" ти!"

Това са игрите на Русана Куманова и Лияна Петкова.

Единственото изискване, за да участваш в тях, е да можеш да четеш. И да си авантюристично настроен.
И макар дотук всичко да звучи като пикантерия за възрастни, става дума за образователната игра "COOLtour". Тя е създадена изцяло от двете момичета и има за цел да разведе младите хора из непознатите културни пространства - читалища, библиотеки, театри, музеи и други.

Русана и Лияна се запознават преди точно година и 1 месец по време на форума "Обединени идеи за България". За 4 дни трябва да открият проблем на българското общество, за който да предложат решение.

"Нашият проблем беше, че всички културни пространства стоят малко встрани от 21-ви век. Парадоксът е, че младите хора дори не посещават библиотеките или читалищата и не търсят информация оттам. Защото просто не могат да се ориентират в подобни сгради", казват двете момичета.

Тогава решават да създават играта "COOLtour" - интересна обиколка, съврзана с култура.

В началото бяха обувките

"Помня много добре какво попитах Лияна, когато я видях за първи път - откъде да си взема вода. И след това бях твърдо решена, че ще седна до това момиче по време на форума", споделя за запознанството им 24-годишната Русана от Пловдив.

Тя идва в София, за да работи с Държавния архив, тъй като е запалена разказвачка на истории за стари сгради и отдавна забравени градски знаменитости от едно време.

В столицата среща Лияна, която е завършила "Политически науки" на френски език - само и само за да разбере, че политиката не е за нея, въпреки че детската й мечта е да стане президент.

"Харесах Русана заради обувките. Винаги съм си избирала хората така - но не заради марката и цената, а заради модела. A нейните бяха "уау", смее се Лияна.

И така подобно нестандартно, но сякаш съдбовно запознанство, ражда общата им и също толкова нестандартна идея, с която печелят първа награда на форума. След признанието, решават да сбъднат проекта си.

"Театри, музеи, всяко едно културно здание стои твърде далеч от 21-ви век. Хората на новото време са различни и не може да комуникираш с тях по начин, който е бил актуален през 70-те години. Националните библиотеки са спрели в едно време, което определено няма връзка с настоящето. Няма дигитализация, сградите не са адаптирани за хора в неравностойно положение, няма брайлова азбука, няма приобщаване на дадено пространство към хората на новото време", аргументират се Лияна и Русана.

Иначе казано - двете момичета са се нагърбили със сериозна мисия, която тепърва набира скорост.

Безплатните билети, които се пускат чрез онлайн приложение, се изкупуват като топъл хляб. "Прекарваме нощите си заедно, а през останалото време сме в топла връзка чрез мобилните". Щабът е квартирата на Русана.

"Изрязваме карти, пишем условия на задачи и сами подготвяме целия реквизит. За момента дори сами финансираме осъществяването на играта", казва тя.

Първоначално получават отказ да осъществят CООLtour в Народната библиотека "Кирил и Методий", защото там има твърде много ценности и не може отборите да обикалят безконтролно. Но пък щастието им се усмихва покрай инициативата "Библиотекар за един ден", в която участва Русана. Тя установява контакти в Столичната библиотека, покрай които успява да разговаря с директорката Юлия Цинзова. Тя приема експеримента и остава очарована.

В началото на февруари е първото официално провеждане на COOLtour.

"Тези пространства не са приятни на пръв поглед, не ти е хубаво да стоиш вътре и да четеш. Нашата идея бе, че ако на млади хора като нас ни бъде организирана забавна игра в такова пространство, ще ни е много по-интересно да го опознаем. Играта в тези сгради е на базата на игрите за търсене на съкровища. Ти се забавляваш в библиотеката и ако останеш с добро чувство, ще е много по-лесно да се върнеш, за да си извадиш карта", убедена е Русана.

И се оказва права. Почти всички 15 души, участвали в първата игра, вече са членове на Столичната библиотека.

Проведени са общо 5 игри, които носят на двете момичета множество полезни уроци за по-нататъшната организация.

"Тъй като сами измисляме играта, ни се наложи буквално да живеем с Столичната библиотека. Да опознаем площта, защото за указанията понякога са нужни точен брой крачки до целта, които трябва да са изброени лично от нас и описани в заданието".

Какво представлява играта? 15 души се разделят на 3 отбора от по 5 човека. Влизат във фоайето на Столичната библиотека, където асистенти слагат превръзки върху очите им. Групите са отведени на различни етажи в сградата.

"Повечето не са влизали в библиотеката, никой не знае се намира и това е огромно предимство за нашата игра. Когато отново "прогледнат" - те вече са на друго място. Любезна библеотекарка им раздава по един плик, в който пише "Три крачки вляво направи, часовник стенен погледни, на 9 часа се запъти, 28 крачки направи". И вече си в играта.

"За да измислим условията и задачите ни се наложи да се запознаем с евакуационния план на сградата и да минем учение за справяне с пожар. Но все пак не беше достатъчно...", разкрива Русана.

Разбира го, когато отиват на място и се налага 15 -те участника да се разделят на три отбора, за да не се блъскат в лабиринтите на библиотеката. Всички си вървят в една паралелна игра, всеки си е във филма. Печели този отбор, който има най-много точки и е най-бърз. Има допълнителни въпроси, които им носят бонус точки.

Изгубеният отбор

Още с второто разиграване на COOLtour Русана и Лияна попадат в екстремна ситуация. Двете комуникират с всички отбори през Вълшебния профил, като им пишат по Вайбър. Един от отборите oбаче изчезва за повече от 30 минути. След това изпраща мистериозно съобщение:

"Заключени сме в болницата. Не можем да разчетем епикризата"...

"Изпаднахме в шок. Понеже библиотеката е свързана с една поликлиниката на гърба на сградата чрез топла връзка - едно стълбище, решихме да се възползваме. Имаше една задача с цитат от разказа "Дамата с рентгеновите очи" и за нас най-доброто място да оставим листа със задачата бе зад една врата, която води в болницата. Участниците трябваше само да я отворят и да грабнат листа от пода - без да влизат вътре"

Да, обаче участниците влезли вътре и се заключили. След това намерили една епикриза и решили, че това е част от играта. Мъчейки се да я разчетат, останали "в неизвестност" много време.

"След този случай променихме генерално условието. Тъй като повечето задачи са в стихотворна форма, ние добавихме "Вратата отвори, но един отпред остави, за да не се заключиш ти".

Други условия от задачите се крият в тайниците на библиотеката, в шкафове в стената на тази стара сграда и на листове, наподобяващи шифрите на Дан Браун - трябва да насочиш хартията под наклон 90 градуса на нивото на очите, за да разчетеш думата "вълк". И след това да установиш романа - "Хайка за вълци".

През цялото време можеш да се консултираш с Интернет или с Вълшебния профил, който помага, но и отнема точки в замяна на жокерите.

Има и задачи с театър. Отборите получават кутия с череп, обяснение на задачата и монолога на Хамлет от пиесата на Уилям Шекспир, например. Един от участниците трябва да го изиграе пред жури. "Имаме идея журито да са истински актьори, но това ще го решим с времето. Основната ни цел е всеки отбор да се разхожда максимално много по етажите и секторите на библиотекта и да открива тайните на литературата".

Истинската игра

Реалният замисъл на играта далеч не е толкова прост, ако това дотук ви звучи като детска игра. Целта на Русана и Лияна е да включат още културни пространства и от Столичната библиотека отборите да се прехвърлят в някой музей или Дома на киното, например.

"Но тъй като това са държавни институции и е много трудно да се стиковат програмите на всички, както и да вкараш непознати хора вътре, по-скоро ще е възможно, ако проектът ни стане телевизионна игра. Засега сме демо версия", смеят се момичетата.

Лияна и Русана създават играта за ученици или студенти първи курс в НАТФИЗ. "Това, което установихме, е че тя е много добра за тиймбилдинг. Например бъдещите актьори, току-що приети да учат, не се познават, но са обединени от идеята за театър и чрез COOLtour ще могат да опознаят театъра отвътре, а и да се опознаят помежду си".

И така за игрите на Русана и Лияна не е нужно да си изчел милион книги, а e нужна доза любопитство и спортен дух.

Затова осмелете се да прекрачите прага. "По-добро от Safe room е", канят ви те.

Новините

Най-четените