Изпуши ли Уругвай

Измина малко повече от година, откакто президентът на Уругвай Хосе Мухика подписа закон за създаване на първия в света държавен пазар за култивиране, продажба и употреба на марихуана.

Този исторически ход се случи в една фундаментална за канабиса година. Магазини за не-медицински канабис отвориха врати в щатите Колорадо и Вашингтон, а три други американски щати гласуваха за широкообхватно законодателство, разрешаващо марихуаната. Домакиня на средна възраст в Чили получи вероятно първата законна предписваща марихуана рецепта в региона.

Но наравно с успехите на експеримента с тревата в Уругвай има и някои забележими спънки.

Като начало, година след въвеждането на новите правила, все още е невъзможно по законен път да бъде купена марихуана там. Досега правителството още не е избрало компаниите, които ще отглеждат канабис.

Новия избран президент Табаре Васкес, който ще заеме поста през март, е прочут със скептицизма си към употребата на марихуана. Именно той ще наследи голяма част от тежката работа по прилагането на закона.

Обобщаваме годината на марихуаната в Уругвай в три забележителни постижения и три оставащи въпроси как експериментът с тревата ще продължи да еволюира в следващите месеци.

УСПЕХ 1: Отглеждането и продажбата на марихуана вече са законни

Пушенето на канабис всъщност е законно в Уругвай от десетилетия. Но до миналата година беше незаконно да се отглежда или купува, което създаваше странна законова ситуация.

Всичко това се промени през 2014. Според новия закон в Уругвай, употребяващите канабис могат да го отглеждат у дома или да се присъединят към канабис "клуб," плащайки такси, за да бъдат част от колектив, който отглежда и прибира реколта от марихуана. В резултат на това законната култивация на канабис процъфтява в страната.

През декември Хулио Калзада, ръководител на Националната комисия по наркотиците, обяви, че правителството е регистрирало 1200 души, отглеждащи канабис и около 500 клуба - напредък, който по негови думи е "окуражителен".

Уругвай дори проведе първата си до момента изложба на канабис миналия месец, събитие, което основно е ориентирано към начинаещите отглеждащи марихуана и което според медиите е имало около 6000 посетители.

УСПЕХ 2: Уругвай предизвика трус в регионалния дебат за марихуаната

Основната идея на новия фундаментален закон в Уругвай бе да се направи опит за промяна в подхода за борбата с наркотиците, включително и за обявената в САЩ война с дрогата, която лидерите в Уругвай, особено Мухика, възприемаха като тотален провал.

Легализацията на марихуаната бе насочена към подкопаване на наркокартелите и по този начин понижаване на престъпността. Мухика описваше закона като "експеримент", който е за пример на останалата част от света.

И има признаци, че други държави, особено в региона, наистина наблюдават резултатите и взимат пример.

Осем латиноамерикански държави или много вероятно, или донякъде вероятно ще облекчат политиката си по отношение на наркотиците в близко бъдеще, твърди анализ на некомерсиалната научно-изследователска група InSight Crime. Списъкът включва Аржентина, която обсъжда легализация, и Бразилия, където се води активен дебат по въпроса.

УСПЕХ 3: Цената на незаконната марихуана се понижава

Откакто новият закон бе гласуван, цената на продаваната на улицата марихуана бележи стабилен спад. Донякъде това се дължи на факта, че местните производители се намесиха и отговориха на търсенето - макар и понякога незаконно - и на това, че потребителите на марихуана могат вече да си я отглеждат сами безнаказано.

Поне в това отношение, Уругвай реализира една от основните си цели: да нанесе болезнен удар на наркокартелите, който те да усетят. Ефектът е сходен с този от легализацията на дрогата на други места, особено САЩ.

Обществено радио в Тексас съобщи през декември, че законната марихуана в САЩ подбива пазара на отглеждащите канабис в мексиканския щят Синалоа, които зареждат американския черен пазар. Ето кратка извадка:

"Преди две години Мексиканският институт за конкурентоспособност предсказа в изследването „Ако съседите ни се легализират", че доходите на наркокартелите ще спаднат с 22-30 процента, ако Америка продължи да декриминализира марихуаната.

Преди почти всичката трева, която се пушеше в САЩ, от Acapulco Gold до Colombian Red, идваше през южната граница, но вече не е така.

„Все още има марихуана. Но почти всичката е местно отглеждана, от САЩ и от Канада. Вече не попадаме на компресираната марихуана от Мексико", казва лейтенант Дейвид Соча от отдела за борба с наркотиците в полицията в Остин."

Дали правителството наистина ще изпълни обещанията си и ще започне да продава трева?

Това е най-важната дилема.

Повече от година, след като президентът Мухика подписа новия закон, все още остава невъзможно да се купува законно канабис в Уругвай, което донякъде поставя правителството в неловко положение.

Мухика и Калсада, главният секретар на Националния съвет по дрогите, засега омаловажават бавното темпо на действие на правителството. Мухика заяви пред репортери през юли, че правителствените продажби на канабис не са нещо, с което трябва да се прибързва. Остава обаче фактът, че по-голямата част от консуматорите на марихуана в Уругвай все още се налага да си купуват канабиса незаконно.

През август уругвайското правителство обяви, че 20 компании са участвали в търг за зареждане на аптеките в страната с канабис.

Националната комисия по наркотиците на страната се очакваше да сведе тези 20 участнички до около пет. Все още обаче чакаме информация кой е избран и прогнози кога наистина тревата ще стане достъпна за продажби - прогнозите за този момент варират от "през следващия месец" до "в средата на 2015 г.".

Дали аптеките в Уругвай ще се съгласят да продават марихуана?

След като първата реколта е готова, плановете са "правителствената" марихуана в Уругвай да се продава в частни аптеки. Това обаче е сериозен повод за разпри, а членовете на уругвайската асоциация на химиците и фармацевтите заплашиха с масови оставки, ако бъдат принудени да продават марихуана.

Как точно правителството ще задължи аптеките да продават неговия канабис, остава все още голям въпрос без отговор, заплашващ целия експеримент с провал.

Бъдещият президент Табаре Васкес, който ще поеме поста през март, преди е демонстрирал скептицизъм към изискването аптеките да продават марихуана. По време на избирателната си кампания, Васкес заяви, че аптеките може да са застрашени от насилие и наказателни акции от трафикантите на дрога, ако открито продават канабис.

Въпреки че впоследствие заяви, че напълно подкрепя закона за канабиса, остава неясно дали Васкес, който по професия е лекар, ще задължи аптеките да продават марихуана.

Може ли култивирането на Канабис да бъде икономически изгодно?

Уругвайското правителство ще продава тревата по $1 за грам - цена, замислена да подбива тази на черния пазар. Това е доста ниска цена и по международни, и по местни стандарти. За сравнение в САЩ, тя би била около $3.50.

Експерти по пазара на марихуана по цял свят заявяват, че е "практически невъзможно" да се продава на такава цена на печалба. Все още тепърва предстои правителството на Уругвай да докаже как това би могло да бъде постигнато - без сериозно субсидиране на марихуаната.

Има всякакви икономически препятствия пред отглеждането на канабис с печалба в Уругвай. За разлика от места като Синалоа или Ямайка, където климатът е топъл и субтропичен, Уругвай има студени, влажни зими, които възпрепятстват култивацията на открито. Това означава, че отглеждащите канабис ще се наложи да използват парници и вътрешно осветление - тоест да плащат доста високи суми заради рекордно скъпото електричество в страната.

В крайна сметка 2015 г. е критичният момент за култивация на марихуана от правителството - и ще научим дали това може наистина да бъде направено.

Новините

Най-четените